Spis treści
- • Dlaczego Allegro usunęło moją ofertę?
- • Przykład usuniętej oferty na Allegro
- • Co to jest prawo własności intelektualnej?
- • Czym jest własność przemysłowa?
- • Jakie prawa naruszają oferty usuwane przez Allegro?
- • Dwa tryby usuwania ofert przez Allegro
- • Naruszenie praw autorskich na Allegro
- • Nie wszystko jest chronione prawami autorskimi
- • Program Współpraca w Ochronie Praw od Allegro
- • Jaki jest cel programu Współpraca w Ochronie Praw?
- • Dlaczego Allegro usuwa oferty tak szybko?
- • Zasada „notice and takedown” czyli „zauważ i usuń”
- • Trolle patentowe na Allegro
- • Dlaczego moja oferta została zakończona przez Allegro, a konkurencji nie?
- • Allegro usunęło moją ofertę. Co mogę zrobić?
- • 1) Zapoznaj się z przyczyną usunięcia oferty
- • 2) Skontaktuj się z Allegro
- • 3) Skontaktuj się z właścicielem praw
- • 4) Przygotuj oficjalne pismo do przeciwnika
- • Chroń swoją markę i produkty w Urzędzie Patentowym
- • Allegro usunęło moją ofertę. Podsumowanie
Dlaczego Allegro usunęło moją ofertę?
Kiedy Klient zadaje mi to pytanie, zwykle domyślam się co może być tego przyczyną. Allegro usuwa oferty, które są niezgodne z ich zasadami. Najogólniej mówiąc, chodzi o przypadki, które łamią Regulamin Allegro.
Aby usprawnić zgłaszanie naruszeń platforma utworzyła dedykowany do tego program Współpraca w Ochronie Praw. Dodatkowo usuwanie takich ofert ułatwiła narzucona przez prawo procedura notice and takedown (zauważ i usuń).
Sprzedający zobowiązują się do niewystawiania na Transakcji Towarów, którymi obrót narusza obowiązujące przepisy prawa (…) lub uprawnienia osób trzecich (w szczególności prawa autorskie i inne prawa własności intelektualnej), jak również których wystawienie może być uznane za naruszające dobre obyczaje.
Regulamin Allegro, Artykuł 4. TOWARY ZAKAZANE
Na Allegro nie możesz więc sprzedawać produktów:
- nieoryginalnych (zaliczają się do tego imitacje, inspiracje czy repliki oryginałów);
- naruszających prawa autorskie (np. z wykorzystaniem cudzych zdjęć i opisów);
- na których sprzedaż nie masz zgody (muzyka, filmy, oprogramowanie bądź oryginalne produkty, ale sprowadzone z poza strefy EOG).
Zauważyłem, że najczęstszym powodem usuwania ofert przez Allegro jest naruszenie znaku towarowego oraz wzoru przemysłowego. Jeżeli sytuacja łamania regulaminu Allegro będzie się powtarzać, Twoje konto może zostać ograniczone lub zawieszone.
Przykład usuwania ofert:
W 2019 roku zgłoszono do rejestracji znak towarowy ŁOBUZ (R.326817) do oznaczania m.in. odzieży. Od tego czasu uprawniony skutecznie usuwa z Allegro oferty firm, sprzedających ciuszki dziecięce z tą nazwą marki. To odpowiedź na pytanie dlaczego nie ma już ofert z napisami „łobuz tatusia” czy „łobuziara mamusi”.
Co to jest prawo własności intelektualnej?
W regulaminach wielu platform sprzedażowych zetkniesz się z określeniami „własność intelektualna” oraz „własność przemysłowa”. Jakie konkretnie prawa zawierają się w tych pojęciach? Uprościłem wszystko do takiej oto infografiki:
Przeczytaj: Czym różni się własność intelektualna od własności przemysłowej?
Co to jest własność przemysłowa?
Własność przemysłowa jest pojęciem węższym, choć cały czas mieszczącym się w zakresie własności intelektualnej. W większości obejmuje prawa powstające w następstwie formalnej rejestracji. Chodzi m.in. o:
- patenty na wynalazki,
- wzory użytkowe,
- wzory przemysłowe,
- znaki towarowe,
- nazwy handlowe,
- oznaczenia pochodzenia lub nazwy pochodzenia,
- zwalczanie nieuczciwej konkurencji.
Dalsza część artykułu pod formularzem.
Jakie prawa naruszają oferty usuwane przez Allegro?
Najczęściej Allegro usuwa oferty, w których naruszono prawa do zastrzeżonych znaków towarowych i wzorów przemysłowych różnych marek. Wynika to z ich natury. Aby stać się właścicielem marki lub wyglądu produktu, trzeba o to wystąpić do Urzędu Patentowego.
Po przejściu całej procedury otrzymasz świadectwo rejestracji.
Często powtarzam, że ten dokument „hipnotyzuje” pracowników Allegro. Usuwają oferty na wniosek posiadacza takich praw, kompletnie nie weryfikując, kto ma rację. Jeżeli staniesz się ich ofiarą, to otrzymasz z Allegro takie oto powiadomienie:
Otrzymaliśmy zgłoszenie od uprawnionego podmiotu, który współpracuje z nami w ramach programu Współpraca w Ochronie Praw. W opisach Twoich ofert używasz w sposób nieuprawniony zastrzeżonego słownego znaku towarowego. Naruszenie polega na wykorzystaniu – w tytule i/lub dalszym opisie oferty – nazwy określonego, zarejestrowanego znaku towarowego do sprzedaży produktu innej marki.
lub
Otrzymaliśmy zgłoszenie od uprawnionego podmiotu, który współpracuje z nami w ramach programu Współpraca w Ochronie Praw. Oferowany na Twoim koncie przedmiot został przez niego zweryfikowany jako naruszający prawa do zarejestrowanego wzoru przemysłowego.
Co to jest znak towarowy?
Znak towarowy to każde oznaczenie, które odróżnia towary/usługi jednego przedsiębiorcy od tego samego rodzaju towarów/usług drugiego przedsiębiorcy. Aby korzystać z najsilniejszej ochrony prawnej należy taką markę zastrzec w urzędzie patentowym. Do usuwania ofert na Allegro najczęściej wykorzystuje się znaki w odmianie:
- słownej (nazwa);
- słowno-graficznej (logo);
- graficznej (rysunek, sygnet);
- przestrzennej (wygląd przedmiotu np. Kostki Rubika).
Przykłady zastrzeżonych znaków:
Czym są wzory przemysłowe?
Wzory przemysłowe odnoszą się do wyglądu produktu. Bardzo często charakterystyczny kształt przedmiotu lub opakowania podnosi jego sprzedaż. Użyteczność jest ta sama, ale aspekty wizualne dają poza cenową przewagę nad konkurencją.
Świetnym przykładem są takie oto orzechy. Przyznaj, że zwracają na siebie uwagę 🙂.
Praktycznie wszystkie wyroby przemysłowe lub rękodzielnicze mogą być zastrzeżone jako wzory przemysłowe. Muszą jedynie być nowe i posiadać indywidualny charakter. W tej formie najczęściej rejestruje się meble, odzież, opakowania oraz zabawki.
Przykłady zastrzeżonych wzorów:
Dlaczego Allegro usuwa oferty?
Allegro usuwa oferty w dwóch trybach:
- z własnej inicjatywy albo
- na skutek otrzymania zgłoszenia naruszenia od osoby trzeciej.
Ta pierwsza opcja może być zastosowana, np. jeżeli platforma uważa, że sprzedajesz podróbki. To spotkało mojego Klienta, kiedy dostał kilka negatywnych opinii zarzucających mu (niesłusznie) sprzedaż podróbek. Allegro zablokowało mu wtedy oferty za 700 tys. zł!
Allegro usuwa oferty w serwisie, ponieważ osoba trzecia:
- skorzystała z opcji Zgłoś naruszenie zasad, która znajduje się przy każdej ofercie;
- jest uczestnikiem programu Współpraca w Ochronie Praw i zgłosiła naruszenie.
Lista uczestników programu Współpraca w Ochronie Praw dostępna jest pod tym linkiem:
https://allegro.pl/dla-kupujacych/wop/uczestnicy
Jeżeli jesteś nieautoryzowanym sprzedawcą jakichś produktów, to uważaj. Na pewno nie powinieneś sugerować szczególnych związków z producentem, np. zbytnio eksponując jego logo. Właściciele marek często zlecają firmom zewnętrznym, takim jak BrandShield czy Yellow Brand Protection, monitorowanie i usuwanie naruszeń.
Zobacz również:
- 3 sposoby na legalne korzystanie z cudzego znaku towarowego
- Prawa używacza uprzedniego. Ratunek jeżeli ktoś zastrzegł Twoją nazwę
- Kradzież nazwy firmy za pomocą Urzędu Patentowego
Naruszenie praw autorskich na Allegro. To nie takie proste!
Prawo autorskie chroni twórcę przed bezprawnym korzystaniem z efektów jego pracy. Może to dotyczyć np. opisu lub zdjęcia produktu. Z takich materiałów wolno Ci korzystać, o ile dysponujesz zgodą właściciela tych praw. W przeciwnym razie Allegro może usunąć ofertę naruszającą prawo autorskie.
Problem z prawami autorskimi jest jednak taki, że ich się nigdzie nie rejestruje. A to oznacza, że musisz przekonać jakoś Allegro, że one należą do Ciebie.
Jeden z naszych klientów sprzedawał drewniane figurki okolicznościowe. Konkurent je skopiował wprowadzając drobne zmiany. Allegro nie chciało tych ofert usunąć. Dopiero jak nasza kancelaria przygotowała oficjalne stanowisko uwzględnili skargę. Takich problemów by nie było, gdyby Klient te figurki zastrzegł w formie wzorów. Chroniłby wówczas wygląd samego przedmiotu.
W praktyce platforma z klucza wierzy właścicielom dużych marek. Przykładowo Allegro usuwało półki na klocki, które 1:1 powielały wygląd ludzika z bajki LEGO NINJAGO.
Nie wszystko jest chronione prawami autorskimi!
Zauważyłem, że ludzie chętnie skupiają się od razu na analizie czy doszło do naruszenia praw autorskich czy nie. Tymczasem trzeba to poprzedzić ustaleniem dwóch rzeczy:
- Komu przysługują prawa autorskie?
- Czy prawo autorskie w ogóle nas chroni?
Aby dany przedmiot, grafika bądź zdjęcie zasługiwało na taką ochronę, musi mieć tzw. indywidualny charakter. Innymi słowy musimy dostrzec w nim ten odcisk palca twórcy. Przy prostych, minimalistycznych formach często jest to niemożliwe.
Przykładowo sądy powszechnie uznają, że nazwę firmy nie chroni prawo autorskie. Krótka jednostka słowna to zbyt drobna forma, w przeciwieństwie do treści książki. Co ciekawe, ten problem może dotyczyć również zbyt prostego logo. Tak zakończył się spór o logo:
Program Współpraca w Ochronie Praw od Allegro
W ramach tego programu Allegro współpracuje z właścicielami marek oraz osobami, które ich reprezentują (np. rzecznikami patentowymi). Otrzymują one dedykowane narzędzia, które ułatwiają przesyłanie zgłoszeń dotyczących ofert, które naruszają prawo. Na podstawie tych skarg Allegro szybciej usuwa oferty z serwisu.
Uczestnictwo w tym programie nie jest niezbędne. Każdy „z ulicy”, kto jest w stanie wylegitymować się swoimi prawami, może poinformować serwis o ich naruszeniu.
Jaki jest cel Programu Współpraca w Ochronie Praw?
Główne założenie programu to przede wszystkim:
- ochrona praw przysługujących ich właścicielom;
- eliminowanie ofert sprzedaży przedmiotów i usług, które są niezgodne z prawem;
- zapewnienie bezpieczeństwa kupującym w serwisie Allegro;
- ochrona sprzedających przed konsekwencjami prawnymi naruszeń;
- zwiększenie świadomości w kwestii ochrony własności intelektualnej.
Dlaczego oferta została usunięta tak szybko?
Allegro nie ma wyboru i musi usuwać oferty jak tylko otrzyma skargę (tzw. notice and takedown). W przeciwnym razie samo może zostać pociągnięte do odpowiedzialności. W praktyce od wysłania do nich maila, do zdjęcia aukcji mija kilka godzin (!).
Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.
Art. 14 ust. 1 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną
Allegro pełni tutaj rolę realizatora zgłoszeń, ale nie rozstrzyga ich zasadności.
Pracownicy platformy nie mają zresztą do tego kompetencji. Często analiza, czy dwa wzory przemysłowe są do siebie kolizyjnie podobne, wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego rozwiązanie zaistniałego sporu, przerzuca się na skonfliktowane strony.
Serwis podkreśla to wyraźnie w wysyłanych powiadomieniach:
Działania serwisu podjęte zostały po weryfikacji wiarygodnego zgłoszenia od firmy XYZ, podmiotu uprawnionego na podstawie przedstawionego pełnomocnictwa, do reprezentowania praw własności intelektualnej marki ABC. W zgłoszeniu wykazano naruszenia wynikające ze sprzedaży nieoryginalnych produktów marki ABC, czyli takich, na które naniesiono zastrzeżone znaki towarowe bez zgody ich właściciela. Do podjęcia działań zobowiązani jesteśmy po otrzymaniu zgłoszenia będącego tzw. wiarygodną wiadomością w rozumieniu art. 14 ust. 3. Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Wszelkie kwestie sporne dotyczące powodów zgłoszenia ofert należy wyjaśnić bezpośrednio z podmiotem zgłaszającym, firmą XYZ.
Zasada Notice and takedown, czyli zauważ i usuń
Procedura Notice and takedown wynika z Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Chodzi w niej o to, aby błyskawicznie reagować na przypadki naruszenia praw w internecie. Co ciekawe platformy typu Allegro są wyłączone z odpowiedzialności za usunięcie oferty.
Notice and takedown odbywa się w trzech prostych krokach:
- Właściciel znaku albo wzoru zauważa, że ktoś narusza jego prawa [notice].
- Zgłasza ten fakt administratorom strony internetowej.
- Allegro usuwa ze swojej platformy ofertę naruszającą prawo i powiadamia o tym sprzedającego [takedown].
Procedura notice and takedown daje bardzo silne narzędzie do walki z naruszycielami. Właściciel zarejestrowanego znaku towarowego czy wzoru przemysłowego w kilka godzin osiąga to, co na drodze sądowej zajęłoby mu lata. Brzmi świetnie, prawda? Niestety te przepisy coraz chętniej wykorzystują trolle patentowe.
Trolle patentowe na Allegro
Trolle patentowe lokalizują sklepy internetowe, które nie zastrzegły swoich marek i hurtowo zgłaszają je na siebie. Urząd Patentowy nie weryfikuje tego, czy osoba ubiegająca się o ochronę ma do tego prawo. Wszystko opiera się o zasadę „kto pierwszy, ten lepszy”.
Jeszcze łatwiej zastrzec wzór przemysłowy (wygląd przedmiotu). Postępowanie zgłoszeniowe jest tutaj maksymalnie uproszczone. Ekspert nie sprawdza, czy to co jest zgłaszane spełnia wymóg nowości. Ochronę dostanie więc każdy przedmiot, który mieści się w definicji wzoru przemysłowego. Tym sposobem ktoś zastrzegł… strój świętego Mikołaja:
Byłoby to zabawną anegdotą, gdyby nie fakt, że zgłaszający usunął oferty konkurentów z Allegro. Wszystko na długo przed świętami. Z tym problemem szczególnie często spotykają się importerzy produktów z Chin. Cały proceder opisałem w artykule:
Dlaczego Allegro usunęło moją ofertę, ale konkurencji nie?
Po otrzymaniu informacji o usunięciu oferty większość osób, sprawdza jak wygląda sytuacja u ich konkurencji. Często okazuje się, że są sprzedający, którzy nie mają takich problemów jak my. Można to wytłumaczyć na kilka sposobów. Właściciel praw:
- jest dopiero w trakcie ręcznego zgłaszania ofert (czyli w ciągu najbliższych dni, Allegro powinno usunąć te, które aktualnie jeszcze na platformie wiszą);
- atakuje tylko ewidentne przypadki naruszenia jego praw (np. dywaniki samochodowe z nadrukowanym logo OPEL, BMW czy FIAT);
- podpisał z konkurentami umowę licencyjną na korzystanie ze znaku lub wzoru (tj. za stosowną opłatą godzi się na to, aby dalej działali jak dotychczas).
Fakt, że inni nadal prowadzą sprzedaż nie będzie dla Ciebie okolicznością łagodzącą. Allegro pochyla się tylko nad ofertami, na które złożono skargę. Zresztą decyzję pracownika platformy bardzo trudno zmienić. Lepsze rezultaty daje kontakt z właścicielem praw.
Allegro usunęło moją ofertę sprzedaży.
Co mogę zrobić? Gdzie szukać pomocy?
1) Zapoznaj się z powodem usunięcia oferty
Być może rozwiązanie jest proste i wystarczy z opisu usunąć znak słowny.
Przykładowo jeden z moich Klientów sprzedawał lalki pisząc, że są takie jak „lalki Barbie”. Chodziło mu oczywiście o to, aby aukcje pojawiały się w wynikach obok popularnych oryginałów. Takie posługiwanie się cudzym znakiem towarowym narusza prawo. Wystarczyło jednak, że zmienił opis i Allegro wznowiło oferty.
Swoją drogą przeczytaj wpis: Czy można parodiować znane marki?
2) Skontaktuj się z Allegro
Jeżeli przyczyna usunięcia oferty nie jest dla Ciebie zrozumiała, to napisz do Allegro o sprecyzowanie, na czym polega naruszenie. Formularz kontaktowy znajdziesz tutaj.
Z jednej strony powinieneś poznać dokładny powód usunięcia oferty. A z drugiej, jeżeli naruszyłeś prawo z rejestracji, to podadzą Ci jego numer. Po nitce do kłębka zlokalizujesz tak osobę, która wniosła skargę. To przenosi nas do punktu trzeciego.
Także na Allegro Gadane czeka na Ciebie pomocna społeczność Allegro, gotowa dzielić się swoim bogatym doświadczeniem. To miejsce, gdzie zaawansowani sprzedawcy oferują swoje cenne wskazówki, a jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowej pomocy, zawsze możesz skorzystać z czatu i zapytać pracowników serwisu o dodatkowe wyjaśnienia. Pamiętaj jednak, że informacje które tam uzyskasz nie stanowią porady prawnej.
3) Skontaktuj się z właścicielem praw
Znając numer prawa ochronnego wejdź na wyszukiwarkę Urzędu Patentowego i zobacz, kto jest zgłaszającym. Później znajdź w Google jego stronę www i dalej kontakt telefoniczny bądź mailowy. Jeżeli działał przez rzecznika patentowego, to analogicznie wyciągniesz dane do kancelarii patentowej, w której pracuje.
Będziesz tego potrzebować do negocjacji. Od razu Ci jednak powiem, że aby takie rozmowy przyniosły zadowalające efekty, musisz mieć silne argumenty na obronę. Te poznasz dokładnie konsultując wcześniej swoją sprawę z rzecznikiem patentowym.
Swoją drogą dla kilku Klientów przetestowaliśmy sposób dzięki któremu przywróciliśmy ich oferty wiszących foteli typu „bocianie gniazdo”. Czas był tutaj kluczowy. Nie mogliśmy czekać na unieważnienie wzoru, które finalnie zajęło ponad 10 miesięcy.
4) Przygotuj oficjalne pismo do przeciwnika
Zauważyłem, że większość przypadków usunięcia ofert na Allegro wygląda podobnie. Drobny przedsiębiorca sprzedaje jakiś produkt. Często ściągnięty wcześniej z Chin. Kiedy rośnie mu konkurencja szybko zastrzega wzór przemysłowy i usuwa ich aukcje. Jego kancelaria prawna dodatkowo wysyła pismo ostrzegawcze.
Jeżeli temat trafia do mnie, to gruntownie analizuję wszystkie okoliczności. W zależności od wyników, przyjmuję jedną z poniższych strategii.
a) Grożę unieważnieniem spornego wzoru przemysłowego
Takie prawo z rejestracji można unieważnić, o ile wzór w dacie zgłoszenia:
- nie był nowy;
- nie miał indywidualnego charakteru.
W tym celu muszę znaleźć dowody, że identyczny lub podobny produkt był ujawniony na 12 miesięcy przed rejestracją. Przydać się może tutaj wszystko. Ostatnio Puma przegrała spór o unieważnienie wzoru wspólnotowego butów. Przeciwnicy wskazali, że dwa lata przed zgłoszeniem paradowała w nich Rihanna. I pochwaliła się tym na Instagramie.
b) Grożę odpowiedzialnością odszkodowawczą
Jeżeli Allegro usunęło Twoją ofertę, to tracisz na tym konkretne pieniądze. Drobni przedsiębiorcy, którzy zastrzegli wzory nie kwalifikujące się do ochrony zapominają, że takie zachowanie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.
Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.
Art. 3 ust. 1 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach (sygn. akt V ACa 108/08) istotą czynu nieuczciwej konkurencji z art. 3 ust. 1 jest uzyskanie dla siebie nieuzasadnionej korzyści kosztem rywala rynkowego. Uświadamiam przeciwnikom, że blokując nam sprzedaż na Allegro łamią prawo i sądownie będziemy się domagać naprawienia szkody.
Wiele takich osób żyje w błędnym przekonaniu, że po rejestracji są bezkarni. Często słyszę od nich, że skoro rejestracja się udała to Urząd Patentowy wszystko zweryfikował i ten „patent” jest nie do ruszenia. Moją rolą jest wtedy na chłodno wytłumaczenie im, że się mylą. Za chwilę role mogą się odwrócić i to my będziemy ich atakować.
c) Inicjuję rozmowy ugodowe
Poprzednie dwa punkty odnoszą się do trolli patentowych. Czyli sytuacji, kiedy ktoś zastrzegł wzór od lat sprzedawany przez wiele firm. Jeżeli jednak widzę, że mojego Klienta atakuje osoba, która zarejestrowała swój autorski projekt, trzeba działać inaczej.
Czasami kolizja jest pozorna. Co prawda oba produkty są podobne, ale dotyczy to jedynie elementów technicznych jak podłokietniki czy oparcie w krześle. Pozostałe elementy, które nadają indywidualnego charakteru – różnią się. To jest jednak miejsce, gdzie musimy przedstawić logiczną linie orzeczniczą, aby przeciwnik nam uwierzył.
Jeżeli naruszenie jest ewidentne, to dążę do zawarcia ugody. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ od ugody nie można się odwoływać. Jak uzgodnimy, że Klient nie zostanie pozwany za okres kiedy sprzedawał sporne towary, to zapewnia mu to bezpieczeństwo.
Dla przeciwnika to też dobra opcja, bo pozwala mu osiągnąć główny cel (usunięcie spornych produktów), bez poświęcania na to wielu miesięcy w sądzie.
Chroń swoją markę i produkty w Urzędzie Patentowym
Kiedy słyszę od Klienta „Allegro usunęło moją ofertę” zawsze pytam, czy zastrzegł swoją markę bądź wiodące produkty. To najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie się przed takimi problemami. Wystarczy wtedy odpisać do serwisu, żeby odblokował Ci sprzedaż, ponieważ przed konkurentem zastrzegłeś swój znak towarowy oraz wzory.
To działa w 100% przypadków!
Zwróć uwagę, że tym sposobem sam zyskujesz potężny bat na konkurencję. Jeżeli ktoś zbyt mocno zbliży się do Ciebie nazwą firmy, czy wyglądem produktów, sam łatwo go zablokujesz. Sprowadza się to do jednego maila do Allegro. Bez udziału sądu i prawników odetniesz go od istotnego źródła klientów.
Przestaje Cię również interesować działalność trolli patentowych. W ewentualnym sporze decydujące jest to, kto dysponuje wcześniejszym prawem. To dlatego mówi się, że pierwszy w Urzędzie Patentowym zyskuje najwięcej.
Allegro usunęło moją aukcję. Jak ją wznowić? Podsumowanie
Procedura notice and takedown to prawdziwa broń atomowa w rękach przedsiębiorców. Allegro usuwa oferty nie pytając, kto ma rację. Zawsze przystaje na żądania właściciela zastrzeżonego znaku towarowego bądź wzoru. A przez to, że rejestracja tych praw w Urzędzie Patentowym jest uproszczona, coraz więcej firm z tego korzysta.
Większość osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, co grozi za nieuprawnione blokowanie sprzedaży. Po uświadomieniu im tego, większość odpuszcza i cofa skargę. Ci bardziej oporni muszą później bronić się przed unieważnieniem rejestracji.
Jeżeli myślisz sobie „Allegro usunęło moją ofertę. Co teraz?” to opcji jest kilka. Regularny spór to ostateczność. Większość spraw udaje się rozwiązać w kilka dni czy tygodni. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy usztywnić swoje stanowisko (bo szansa na wygraną jest duża), a kiedy odpuścić walkę i zacząć rozmowy ugodowe. W każdym przypadku mogę Ci pomóc.
Zobacz również:
- Czy lepiej zastrzec nazwę czy logo?
- Czy skuteczna rejestracja znaku towarowego potwierdza, że nie łamię prawa?
- Jak korzystać z klasyfikacji nicejskiej? Tych 9 błędów unikaj!
- Opisowy znak towarowy. Za kilka lat będziesz tego wyboru żałował
- Jak odzyskać domenę internetową?
- Jak mogę sprawdzić, czy logo, które stworzył mi grafik, jest plagiatem?
- Co należy wiedzieć o prawnej ochronie wzorów przemysłowych?
- Dostosowanie znaku towarowego do rejestracji
FAQ
Ile różnic wystarczy, aby obejść naruszenie? 30, 40 czy 52%?
To częsty i bardzo szkodliwy mit. Nie ma bowiem ustawowej ilości różnic, które gwarantują bezpieczeństwo. To zawsze ocenia się indywidualnie dla konkretnego przedmiotu. Kluczowe są wtedy:
1️⃣ ograniczenia techniczne projektanta (np. typowe krzesło musi mieć 4 nogi);
2️⃣ elementy twórcze (czyli to wszystko, czym dane dzieło się wyróżnia);
3️⃣ to czy finalny efekt można uznać za utwór w myśl prawa autorskiego.
W kontekście znaków towarowych należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy przeciętny klient widząc naszą nazwę może się pomylić. W razie wątpliwości ✅ skonsultuj swoją sprawę z rzecznikiem patentowym.
Kiedy użycie cudzej nazwy w opisie oferty będzie legalne?
Od ogólnej zasady, że tylko właściciel znaku towarowego może się nim posługiwać jest kilka wyjątków. Należą do nich:
✅ wyczerpanie prawa – chodzi o przypadek kiedy odsprzedajemy legalnie wprowadzony na rynek produkt;
✅ prawa używacza uprzedniego – osoba, która daną nazwą posługiwała się pierwsza i w niewielkim wymiarze, może to robić nadal;
✅ degeneracja znaku towarowego – to wyjątkowy przypadek, kiedy nazwa początkowo zastrzeżona przekształciła się w nazwę rodzajową. Przykładem są KRÓWKI dla cukierków czy GRZANIEC dla wina.
Jakie są szanse, że przekonam pracownika Allegro do przywrócenia oferty?
Praktyka pokazuje, że jeżeli ofertę usunięto na wniosek osoby, która zastrzegła znak towarowy czy wzór przemysłowy, to przekonanie pracownika Allegro do jej przywrócenia będzie trudne.
Dużo skuteczniejsze będzie skontaktowanie się z naszym przeciwnikiem i odpowiednimi argumentami przekonanie go do wycofania skargi.
Włącz się do dyskusji
Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności.
Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.
Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl. Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.