Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
23 Mar

Zastrzeżenie wzoru przemysłowego – ile to kosztuje?

Jeżeli interesuje Cię zastrzeżenie wzoru przemysłowego, to musisz się nastawić na pewne koszty. Poniżej przedstawiam opłaty urzędowe z jakimi wiąże się cała ta procedura. Ich wysokość zależy m.in. od terytorium na jakie chcesz swoje produkty chronić. Jeżeli wszelkie formalności związane z rejestracją chcesz zlecić profesjonaliście, to udaj się do rzecznika patentowego.

 

 

Dlaczego warto zastrzec wzór przemysłowy?

Poprzez rejestrację wzoru przemysłowego chronisz wygląd przedmiotu.

Jest to o tyle istotne, że w dzisiejszych czasach oryginalny, charakterystyczny design decyduje o sukcesie rynkowym produktu. Często od strony jakościowej, towary z najwyższej półki są na podobnym poziomie. To co przekonuje konsumentów do zakupu, to z jednej strony rozpoznawalna marka, a z drugiej design. Tutaj świetnym przykładem może być firma Apple.


Wielu z moich klientów to firmy z branży meblarskiej. Ich właściciele powtarzają, że projektując nowe wzory mebli nie mają pewności czy rynek je przyjmie. A mówią to osoby w kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Spośród wprowadzonych na rynek np. kilkunastu modeli kanap, najczęściej tylko kilka sprzedaje się świetnie. Aby trafić w gusta kupujących producenci muszą zainwestować sporo środków w produkcję całej serii.

Wzory, które podobają się klientom decydują o rentowności całego biznesu.

Naturalnie więc zastrzegając ich wygląd, zyskuje się narzędzie do walki z nieuczciwą konkurencją. Życie bowiem pokazuje, że są firmy, które podpatrują konkurencję i kopiują jej flagowe produkty. No ewentualnie delikatnie je modyfikują starając się “obejść prawo”.

Przed taką sytuacją zabezpiecza zastrzeżenie wzoru przemysłowego.

Produkt wyraźnie podobny do zarejestrowanego wzoru – naruszy prawo.
Przykładowo na terenie UE zastrzegliśmy dla naszego klienta takie oto szafki:

Zastrzeżenie wzoru przemysłowego - koszty opłaty ile kosztuje

Co daje zastrzeżenie wzoru przemysłowego?

Zastrzeżenie wzoru przemysłowego jest całkowicie dobrowolne.

Pewien minimalny pułap ochrony automatycznie dają Ci przepisy np. ustawy o prawie autorskim. Problem jednak w tym, że nie każdy wzór przemysłowy jest utworem w świetle prawa autorskiego. Po drugie, w trakcie ewentualnego sporu należy udowodnić kto jest jego twórcą i komu te prawa przysługują.

I tutaj mogą wystąpić istotne komplikacje, jeżeli np. zleciłeś zaprojektowanie mebli zewnętrznemu designerowi. Jeżeli nie podpisałeś z nim umowy na przeniesienie autorskich praw majątkowych to tylko on może wystąpić z pozwem, a nie Ty.


Do największych korzyści z zastrzeżenia wzoru przemysłowego zaliczam:
 
1 – Urzędowe potwierdzenie, że jesteś właścicielem praw do wzoru.

Jeżeli przejdziesz całą procedurę zgłoszeniową, Urząd wpisuje Cię jako właściciela praw do wzoru przemysłowego. Te informacje są następnie publikowane w dostępnych on line bazach. Oznacza to, że możesz na samym produkcie umieścić informację o przysługujących Ci prawach np. w postaci numeru rejestrowego.

 
2 – Otrzymujesz świadectwo rejestracji wzoru przemysłowego.

Poza wpisaniem Cię jako właściciela wzoru do odpowiedniego rejestru, Urząd wyda Ci świadectwo rejestracji wzoru. Ten ozdobny dokument jest często przez przedsiębiorców wykorzystywany w celach marketingowych.

Świadectwo można umieścić na swojej stronie www pokazując klientom, że jesteśmy nowoczesną firmą, która chroni swoją własność intelektualną.

Zastrzeżenie wzoru przemysłowego - koszty opłaty ile kosztuje
 
3 – Zabezpieczasz swoje prawa w wielu krajach świata.

W zależności od procedury, zastrzeżenia wzoru przemysłowego możesz dokonać na wybrane kraje świata lub regiony. Jeżeli przykładowo planujesz rozpocząć eksport swoich produktów do Niemiec czy Włoch wystarczy, że zarejestrujesz wzór wspólnotowy. Ze świadectwa rejestracji będzie wynikało, że:

– Tobie przysługują prawa do wzoru;
– na jakim terytorium oraz
– przez jaki okres.

Taką ochronę możesz sobie zapewnić pomimo tego, że finalnie towary będziesz na takie rynki wprowadzał dopiero za kilka lat.

 
4 – Ułatwione dochodzenie roszczeń.

Mając zastrzeżony wzór przemysłowy zdecydowanie łatwiej walczyć z naruszycielami. W sądzie nie musisz wykazywać kto jest twórcą wzoru ani od kiedy wprowadzasz go na rynek. Wystarczy, że przedłożysz świadectwo rejestracji, a sąd musi uznać, że praw do wzoru należą do Ciebie.

Sam spór będzie więc dotyczył jedynie tego, czy konkurent ze swoim produktem złamał przysługujące Ci prawo czy też nie.

 
5 – Możliwość sprzedaży i licencjonowania wzoru.

Mając urzędowe poświadczenie, że zastrzegłeś wzór przemysłowy, dostajesz możliwość zarabiania na nim. Przykładowo jeżeli zrobiłeś to na siebie jako osobę fizyczną, to możesz udzielić licencji spółce. Ta płacąc Ci za to, de facto dokonuje optymalizacji podatkowej. W takiej sytuacji, nawet jeżeli spółka zbankrutuje, to prawa do wzoru pozostają przy Tobie. Z drugiej strony masz możliwość sprzedania wzoru przemysłowego.

 

Rejestracja wzorów przemysłowych w Polsce i Unii, ma wiele wspólnego.

Ochrona udzielana jest po złożeniu  odpowiedniego wniosku. Trwa do 25 lat, podzielonych na 5-letnie okresy ochronne. W procedurze krajowej można zgłosić do 10 odmian wzoru. We wspólnotowej, teoretycznie takich odmian może być nieograniczona liczba.

 

Zastrzeżenie wzoru przemysłowego na Polskę.

Zastrzeżenie wzoru przemysłowego następuje w Urzędzie Patentowym RP w Warszawie. Procedura trwa około 6 miesięcy. Jak możesz zobaczyć, opłaty za kolejne 5-letnie okresy ochronne wzrastają. Wynika to z założenia ustawodawcy, że skoro na wzorze zarabiasz, to z biegiem lat staje się  on dla Ciebie cenniejszy.


 

Zgłoszenie:

 • Opłata za zgłoszenie wzoru przemysłowego – 300 PLN

 

Ochrona:

 • Za I okres ochronny ( 1 – 5 rok) – 150 PLN
 • Za II okres ochronny (6 – 10 rok) – 250 PLN
 • Za III okres ochronny (11 – 15 rok) – 500 PLN
 • Za IV okres ochronny (16 – 20 rok) – 1000 PLN
 • Za V okres ochronny (21 – 25 rok) – 2000 PLN
 • Za publikację informacji o udzielonym prawie – 70 PLN

 
Przykład:Zastrzeżenie wzoru przemysłowego - ile to kosztuje?

Takie oto pojemniki, zostały zarejestrowane jako wzory przemysłowe przez firmę BIOWIN z Łodzi. Opłaty urzędowe wyniosły więc łącznie 520 PLN (300 PLN za zgłoszenie, 150 PLN za pierwszy okres ochronny oraz 70 PLN za publikację).

 

Zastrzeżenie wzoru przemysłowego na Unię Europejską.

Rejestracja wzoru wspólnotowego następuje w EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej) w Alicante w Hiszpanii. Wielu przedsiębiorców decyduje się na tę formę ochrony ponieważ procedura jest błyskawiczna.

Na świadectwo rejestracji czeka się ledwie kilkanaście dni!

Zastrzeżenie wzoru przemysłowego - koszty opłaty ile kosztuje

Rejestracja:

 • Opłata za rejestrację pierwszego wzoru – 230 EUR
 • Opłata za rejestrację każdego wzoru od 2 do 10 – 115 EUR
 • Opłata za rejestrację każdego wzoru od 11 w górę – 50 EUR

 

Publikacja:

 • Opłata za publikację pierwszego wzoru – 120 EUR
 • Opłata za publikację każdego wzoru od 2 do 10 – 60 EUR
 • Opłata za publikację każdego wzoru od 11 w górę – 30 EUR

 

Przedłużenie ochrony:

 • Za I okres przedłużenia ochronny (6 – 10 rok) – 90 EUR
 • Za II okres przedłużenia ochronny (11 – 15 rok) – 120 EUR
 • Za III okres przedłużenia ochronny (16 – 20 rok) – 150 EUR
 • Za IV okres przedłużenia ochronny (21 – 25 rok) – 180 EUR

 

Przykład:Zastrzeżenie wzoru przemysłowego - ile to kosztuje?

Firma TEMAS z Hiszpanii zarejestrowała cztery wzory wspólnotowe w postaci sof. Opłaty urzędowe wyniosły w związku z tym 875 EUR (575 EUR za rejestrację oraz 300 EUR za publikację).

 

Zastrzeżenie wzoru przemysłowego na wybrane kraje świata

Trzecia procedura, z której możesz skorzystać przy rejestracji swoich wzorów to procedura międzynarodowa. Podanie należy dokonać w Biurze Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) w Genewie w Szwajcarii.

Wskazanie dokładnych kosztów jest tu o tyle trudniejsze, że zależą one od konkretnych krajów, ilości załączonych rysunków i obszerności opisu wzorów. Mimo wszystko z poniższych wyliczeń jesteś w stanie policzyć orientacyjne koszty.

Rejestracja:

 • Opłata urzędowa za zastrzeżenie pierwszego wzoru: 397 CHF
 • Opłata urzędowa za zastrzeżenie następnego wzoru: 19 CHF
 • Opłata urzędowa za załączenie 7 rysunków: 119 CHF
 • Opłata urzędowa za wyznaczenie pojedynczego kraju 42 CHF*

*wskazana opłata urzędowa może się różnić w zależności od kraju i choć zazwyczaj wynosi 42 CHF to są państwa pobierające nawet 733 CHF

 

Przykład:

W procedurze międzynarodowej poprzez WIPO, na terytorium Ukrainy oraz Unii Europejskiej zastrzeżono wzór przemysłowy przedstawiający taki oto wózek dziecięcy.

Opłaty urzędowe zamknęły się w kwocie 575 CHF (397 CHF opłata podstawowa, 60 CHF za wyznaczenie Ukrainy, 67 CHF za wyznaczenie Unii Europejskiej oraz 51 CHF za 3 reprodukcje wzoru).

 

Zastrzeżenie wzoru przemysłowego przez rzecznika patentowego

Zapytaj mnie o wycenę

Imię i nazwisko

Adres email

Treść wiadomości

+48 575 999 710

mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Jeżeli realnie myślisz o ochronie swoich produktów, mogę zająć się dla Ciebie formalnościami. Jako rzecznik patentowy zawodowo zajmuję się ochroną własności przemysłowej dla przedsiębiorców.

Na co dzień pracuję w rodzinnej kancelarii patentowej. Od 1990 roku zastrzegliśmy dla naszych klientów już ponad

500 wzorów przemysłowych

Jeżeli chciałbyś skorzystać z moich usług, to po prostu się ze mną skontaktuj. Możesz do tego wykorzystać formularz po prawej.

Pamiętaj

Odległość nie jest problemem.

Działam całkowicie on line.

Chętnie spotykam się z klientami, ale w naszym biurze w Bydgoszczy. Jeżeli nie jest Ci do mojego miasta po drodze, to pamiętaj, że wszelkie szczegóły zgłoszenia możemy omówić telefonicznie i mailowo.

Mikołaj Lech

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł 21 maja, 2014 o 13:24

W przykładzie dotyczącym 4 sof firmy z Hiszpanii jest błąd obliczeniowy

Odpowiedz

Mikołaj Lech 22 maja, 2014 o 03:25

Panie Pawle dziękuję za zwrócenie uwagi.
Poprawiłem błąd w obliczeniach.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Zbigniew Rogalski 9 czerwca, 2014 o 17:31

Chciałbym skorzystać z pomocy profi w zastrzeżeniu wzoru użytkowego . Mam nowy produkt do produkcji i sprzedaży na terenie unii euro

Odpowiedz

Mikołaj Lech 9 czerwca, 2014 o 19:10

Panie Zbigniewie chętnie Panu pomogę.
Proszę się skontaktować ze mną pod numerem tel. 609 717 258 lub poprzez e-maila: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Arek 16 sierpnia, 2014 o 12:22

Dlaczego koszty ochrony wzorów przemysłowych rosną z biegiem czasu zamiast być na tym samym poziomie?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 6 września, 2014 o 20:40

Ustawodawca wyszedł z założenia, że skoro uprawniony chce zapłacić za kolejny okres ochronny to na wzorze nadal zarabia. Stać go więc na uiszczenie większej opłaty. W polskich przepisach dodatkowo po wygaśnięciu prawa ochronnego nie obowiązują również prawa autorskie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paulina 4 stycznia, 2015 o 23:56

A gdzie opatentować wzór aby był on uznawany na całym świecie, nie tylko w Unii? Mam na myśli np. Stany Zjednoczone.
pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 7 stycznia, 2015 o 10:45

Pani Paulino jest co prawda rejestracja międzynarodowa, ale nie obejmuje wszystkich krajów świata. Wzór zgłasza się do WIPO i wskazuje na terenie jakich krajów ma obowiązywać ochrona. Z tego co wiem w tej chwili do wyboru mamy około 60 krajów.
Pozdrawiam

Odpowiedz

P.P.U.H. GeMa sp. zo.o. 13 kwietnia, 2015 o 20:04

Witam
w nawiązaniu do dzisiejszych rozmów tel. prosze o przesłanie mi wnioskow na rejestracje jednego wzoru wspólnotowego .
z poważaniem tomasz matzner

Odpowiedz

Mikołaj Lech 14 kwietnia, 2015 o 10:14

Dzień dobry
Dokumenty już Panu wysłałem.
Na przyszłość proszę pisać do mnie bezpośrednio na mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Magdalena 16 kwietnia, 2015 o 16:02

Czy wymagane jest posiadanie firmy aby zastrzec wzór przemysłowy, czy może to zrobić osoba prywatna? Czy można jednocześnie zastrzec nazwę handlową?

Odpowiedz

Arek 20 sierpnia, 2016 o 21:28

Witam,
Jeden z producentów narzędzi w USA miał produkt, który był również dostępny w Polsce i całej Unii ale został.wycofany i zaprzestanie jego produkcji. Mam możliwość aby zlecić produkcję tego narzędzia jednej konkretnej wersji w Chinach i dystrybuowac w Polsce, a bycmoże później również w UE. Jak mogę sprawdzić czy np ten producent z USA nie zastrzegł tego produktu już na europejski rynek i ewentualnie czy prawnie w ogóle wolno mi to zrobić.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 25 sierpnia, 2016 o 17:56

Dzień dobry Panie Arku. No tutaj należałoby zrobić dość wszechstronne badania. Od wzorów przemysłowych po użytkowe jak i patenty. Może być tak, że ten konkretny produkt jest chroniony, ale np. nie w Polsce. Bazy krajowych urzędów patentowych są jawne i najczęściej można je swobodnie przeglądać on-line. Jeżeli chciałby Pan skorzystać przy takim poszukiwaniu z naszych usług to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Odpowiedz

Lila 2 września, 2016 o 13:06

Dzień dobry, podbijam pytanie poprzedniczki. Czy osoba prywatna może zastrzec wzór przemysłowy?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 5 września, 2016 o 17:52

To ja też krótko odpowiem: tak.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marta 12 września, 2016 o 03:27

Dzień dobry,

czy można zastrzec nazwę firmy ? jeśli tak… ile to trwa i jakie są koszty ? napomknę iż nazwa podobna (różniąca się 1 literą) powstała w latach 70… teraz jest jej (nazwy i firmy) reaktywacja.

Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 15 września, 2016 o 17:51

Dzień dobry Pani Marto. Tak, nazwę firmy można zastrzec. Formalnie prawo ochronne uzyskuje się w następstwie rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Opłaty urzędowe opisałem w tym artykule. Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z moich usług to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl. Prześlę Pani nasz cennik.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Maria 24 czerwca, 2018 o 10:15

Witam, czy mogę zastrzec wzór torebki? Jeżeli tak, to czy zastrzeżenie tego wzoru w Polsce oznacza, że ktoś z innego kraju może legalnie ten wzór skopiować i sprzedawać torebki jako swoje, albo zgłosić ten wzór i zastrzec go w innym kraju? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 1 lipca, 2018 o 14:19

Co do zasady ochrona wzorów przemysłowych jest terytorialna. Oznacza to, że jeżeli zastrzegła Pani wzór na terenie Polski to tego prawa z rejestracji nie naruszy osoba w innym kraju. Z tego powodu generalnie lepiej zainteresować się wzorami wspólnotowymi. Ich ochrona obejmuje od razu 28 krajów.

Jeżeli chodzi o zgłoszenie i zastrzeżenie takich wzorów jako swoje to teoretycznie taka osoba może to zrobić. Procedura wygląda tak, że ekspert z Urzędu nie sprawdza czy zgłaszany wzór jest nowy lub ma indywidualny charakter. Jeżeli jednak ktoś taki wzór zgłosi a Pani wykaże, że był znany wcześniej (np. z Pani krajowego zgłoszenia) to będzie go można łatwo unieważnić.

Pozdrawiam
Mikołaj

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: