Spis treści
- • Naruszenie prawa na Allegro. 3 najczęstsze przypadki.
- • Przykład naruszenia znaku towarowego na Allegro.
- • Przedstaw dowody na naruszenie zasad Allegro.
- • Formalna rejestracja marki zmienia zasady gry.
- • Jak się przygotować do zgłoszenia naruszenia na Allegro?
- • Czy chroni mnie prawo autorskie?
- • Naruszenie znaku towarowego na Allegro – są wyjątki!
- • Naruszenie wzoru przemysłowego na Allegro.
- • Mierz dwa razy, tnij raz!
- • >> Jak zgłosić naruszenie prawa na Allegro i usunąć sprzedawcę?
- • Zgłoś oszusta na Allegro bezpośrednio pod jego ofertą.
- • Zgłoszenie nieuczciwego sprzedawcy przez formularz Allegro.
- • Program Współraca w Ochronie praw.
- • Zgłoś naruszenie prawa przez serwis AllegroGadane.
- • Kiedy oferta naruszająca prawo zniknie z serwisu?
- • Jak zgłosić na Allegro nieuczciwego sprzedawcę?
- • Ochrona znaków towarowych na Allegro.
- • Ochrona wzorów przemysłowych na Allegro.
- • Jak zgłosić naruszenie prawa na Allegro – podsumowanie.
Naruszenie prawa na Allegro. 3 najczęstsze przypadki
W swoim regulaminie Allegro wyraźnie wskazuje, że sprzedaż towarów naruszających prawo jest zakazana. Nie oznacza to jednak, że do takich sytuacji nie dochodzi. Należy wtedy „ręcznie” zgłosić ofertę naruszającą zasady Allegro. W konsekwencji dedykowany pracownik platformy się temu przygląda i reaguje.
Sprzedający zobowiązują się do niewystawiania na Transakcji Towarów, którymi obrót narusza obowiązujące przepisy prawa (…) lub uprawnienia osób trzecich (w szczególności prawa autorskie i inne prawa własności intelektualnej), jak również których wystawienie może być uznane za naruszające dobre obyczaje.
Regulamin Allegro, Artykuł 4. TOWARY ZAKAZANE
Zanim przeczytasz jak zgłosić naruszenie prawa na Allegro, radzę Ci zrobić krok wstecz. Ustal jakie prawa w ogóle Ci przysługują. Z mojego doświadczenia wynika, że możesz komuś usunąć ofertę, jeżeli naruszył Twoje:
- Prawo autorskie – np. poprzez skopiowanie opisu, zdjęć czy nielegalne wykorzystania grafik w swoim produkcie;
- Prawa do znaku towarowego – najczęściej dotyczy to nazwy albo logo, które zastrzegłeś wcześniej w Urzędzie Patentowym;
- Prawa do wzoru przemysłowego – w tej formie zastrzega się wygląd produktu. Mając w ręku świadectwo rejestracji możesz zgłosić nieuczciwego sprzedawcę na Allegro.
Przykład naruszenia znaku towarowego na Allegro
Często naruszenie zasad Allegro dotyczy dywaników samochodowych. Chodzi o przypadki, kiedy ktoś sprzedaje produkt z (nieautoryzowanym) nadrukiem logo marki.

To bez wątpienia przekroczenie tzw. dozwolonego użytku znaku towarowego. Wolno jedynie w opisie oferty wskazać, że dany dywanik pasuje np. do modelu Audi A3. Tylko jak mówili mi Klienci, dywanik z logo marki sprzedaje się im 10 razy lepiej 🙂 Koncerny zgaszają takie naruszenie prawa do Allegro i aukcje szybko znikają.
Chcesz iść na skróty? Przejdź od razu do instrukcji:
Jak zgłosić naruszenie prawa na Allegro i usunąć sprzedawcę?
Naruszenie zasad Allegro. Kluczowe są dowody!
Łatwo powiedzieć „ten sprzedawca złamał prawo, bo użył podobnej nazwy jak moja”, ewentualnie „sprzedaje podobny produkt”. Aby zgłosić taką ofertę musisz nie tylko wskazać odpowiednią podstawę prawną, ale udowodnić, że te prawa w ogóle Ci przysługują.
Największe problemy występują w przypadku praw autorskich. Wynika to z tego, że ich się nie rejestruje. Platforma nie ma więc jak zweryfikować, czy osoba, która składa skargę, faktycznie może to zrobić.
Znam przypadek kiedy przedsiębiorca usunął konkurencji produkty, które miały w sobie jego ponoć autorski rysunek. Tyle, że po głębszych poszukiwaniach okazało się, że on sam skopiował go od kogoś z internetu. Faktyczny autor dowiedziała się o tym i sam go pozwał.
Formalna rejestracja zmienia zasady gry!

Powyższe problemy nie wystąpią, jeżeli posiadasz prawa z formalnej rejestracji w Urzędzie Patentowym. Po przejściu całej procedury otrzymasz świadectwo ochronne. To będzie niepodważalny dowód na to, że jesteś wyłącznym właścicielem praw do nazwy/logo firmy, albo do wyglądu produktu.
Taki dokument niemal hipnotyzuje każdą platformę. Wystarczy zgłosić nieuczciwego sprzedawcę na Allegro załączając skan świadectwa. Platforma usunie mu ofertę a nawet zablokuje konto.
Jest to również ogromne ułatwienie w trakcie prowadzenia sporu sądowego. Zamiast przedkładać setki dowodów na to, że pierwszy sprzedawałeś dany produkt pokazujesz jedynie świadectwo. Finalnie bardzo obniża to koszty prowadzenia takiego sporu.
Przeczytaj również:
- Jak zastrzec znak towarowy w Urzędzie Patentowym?
- Kiedy wzór przemysłowy okazuje się lepszy od patentu?
UWAGA!

Możesz obniżyć opłaty urzędowe za rejestrację marki aż o 75% dzięki dotacjom z UE. Program skierowany jest do firm z sektora MŚP, a jego górna granica wynosi 1000 EUR. W zeszłym roku 100% złożonych przeze mnie wniosków zakończyło się przyznaniem grantu. Chętnie pomogę Ci uzyskać taką dotację. Po prostu napisz do mnie przez formularz.
Zgłoszenie naruszenia na Allegro. Jak się przygotować?
Musisz mieć pewność, że oferta danego sprzedawcy faktycznie narusza prawo. A to zazwyczaj nie jest takie oczywiste. Często mówię, że sprawy proste to wypadek przy pracy. W większości przypadków mają one odcienie szarości. Na tym etapie warto skorzystać z konsultacji u rzecznika patentowego. Zobacz z jakimi problemami możesz się zetknąć.
1. Czy w ogóle chroni mnie prawo autorskie?
Na tym etapie powinieneś ustalić, czy to co konkurent od Ciebie skopiował, jest w ogóle utworem w myśl prawa autorskiego. Okazuje się, że nie wszystko co wyszło spod Twoich palców, jest godne takiej ochrony. Przyjmuje się, że nie kwalifikuje się do tego ogólny pomysł na biznes.
Analogicznie sytuacja wygląda z nazwą firmy czy minimalistycznym logo.
Pamiętaj również, że to osobie, która Ci to stworzyła, przysługują prawa autorskie. I to nawet jeżeli jej za to zapłaciłeś! Formalnym właścicielem staniesz się dopiero po podpisaniu umowy o przeniesienie praw autorskich.
2. Naruszenie znaku towarowego na Allegro? Są wyjątki.
To prawda, że tylko właściciel znaku towarowego może na nim zarabiać. Tyle, że od tej ogólnej zasady są pewne wyjątki. Jeżeli producent rowerów ROMET wprowadził na rynek partię takiego towaru, to każdemu wolno go dalej odsprzedawać. Czyli w ofercie na Allegro możesz legalnie używać takiego znaku towarowego.
Z drugiej strony, naruszysz prawo jeżeli będzie sprzedawać oryginalne produkty, ale sprowadzone spoza terytorium EOG. Znam przypadek, gdzie producent perfum złożył skargę na sprzedawcę na Allegro. Ten w sporze sądowym bronił się tym, że sprowadził je ze Stanów Zjednoczonych. Spór przegrał choć nie sprzedawał podróbek!
3. Naruszenie wzoru przemysłowego na Allegro.
Rejestracja wzorów jest maksymalnie uproszczona i szybka (do 14 dni). Urzędnik nie sprawdza czy taki produkt jest nowy. Wykorzystują to osoby, które widzą, że ktoś skopiował ich produkt. Szybko uzyskują świadectwo i usuwają jego aukcje.
W takim przypadku pokrzywdzona firma może się bronić poprzez atak. Jeżeli wykaże, że zgłoszony do rejestracji wzór był na rynku dłużej niż 12 miesięcy, to może go unieważnić. Koronnym dowodem będzie chociażby wcześniejsza rejestracja w innym kraju.
Tak przykładowo skończył się poniższy spór. Przedsiębiorca z Polski zastrzegł wzór zegara ściennego pomimo tego, że od wielu lat był już na rynku. Usunął tak wielu sprzedawców z Allegro. Ci jednak zrewanżowali się mu unieważniając jego prawo.

Mierz dwa razy, tnij raz
To popularne powiedzenie wśród budowlańców. Świetnie sprawdzi się również tutaj. Lepiej dwa razy zweryfikować okoliczności sprawy, niż działać na oślep i mieć przez to w kłopoty.
Jak pisałem, Allegro chętnie usuwa zgłoszone oferty, o ile dysponujesz zastrzeżonym znakiem towarowym albo wzorem. I to nawet wtedy, kiedy konkurent działa legalnie. W takiej jednak sytuacji sam narażasz się na proces. Osoba, której bezprawnie zablokowałeś sprzedaż traci na tym. Może więc żądać od Ciebie odszkodowania. Aby tego uniknąć, przed jakimikolwiek poważniejszymi działaniami skonsultuj się ze mną.
Jak zgłosić naruszenie prawa na Allegro?
Aktualnie na Allegro wystawionych jest 250 milionów ofert. Serwis ten nie jest w stanie samodzielnie sprawdzić czy każda jest zgodna z ich Regulaminem. Co prawda deklaruje, że stara się to robić, ale jest to niewykonalne. Jak pracownik platformy ma sprawdzić czy sprzedawca może się posługiwać daną nazwą bądź oferować jakiś produkt?
Przeczytaj jak zgłosić nieuczciwego sprzedawcę na Allegro na cztery sposoby.
1. Zgłoś oszusta na Allegro bezpośrednio pod jego ofertą
Jeśli chcesz zgłosić naruszenie prawa na Allegro, to możesz skorzystać z opcji Zgłoś naruszenie zasad. Znajduje się ona w każdej trwającej ofercie, na dole strony. Jest to opcja, z której w większości korzystają standardowi użytkownicy serwisu. A to oznacza, że nie musisz być już w programie Współpraca w Ochronie Praw Allegro.

Po kliknięciu w tę opcję, zostaniesz odesłany do dedykowanego formularza.
Jeżeli naruszono Twój znak towarowy albo wzór przemysłowy, to jako powód zgłoszenia wybierz Zgłoś przedmiot naruszający zasady, a następnie wybierz Produkt nieoryginalny. Możesz tak zgłosić ofertę, w której wykorzystano bez Twojej zgody zdjęcia lub opis.

2. Zgłoszenie nieuczciwego sprzedawcy przez formularz Allegro
Naruszenie zasad na Allegro możesz także wysłać korzystając z formularza, który znajduje się tutaj. Obejmuje on także naruszenia praw autorskich do zdjęć lub opisu. W tej opcji możesz wskazać za jednym zgłoszeniem maksymalnie 1000 ofert.

3. Program Współpraca w Ochronie Praw – Zgłoś oszusta.
Właściciele zarejestrowanych znaków towarowych oraz wzorów przemysłowych mają szczególne względy w oczach Allegro. Specjalnie dla nich platforma przygotowała Program Współpraca w Ochronie Praw. Umożliwia on przyspieszoną procedurę rozpatrywania zgłoszeń. Szerzej o tym programie pisałem tutaj.
4. Zgłoś naruszenie prawa przez serwis AllegroGadane
Możesz zgłosić nieuczciwego sprzedawcę na Allegro wykorzystując AllegroGadane. Jest to serwis społecznościowy dla kupujących i sprzedających. Na forum wymieniają się oni swoimi doświadczeniami oraz sygnalizują problemy. O prządek dbają tam pracownicy Allegro, którzy w razie potrzeby udzielają fachowej pomocy.
Aby usunąć komuś ofertę powinieneś rozpocząć na ten temat dyskusję. Pracownik Allegro, który to zauważy może ręcznie zablokować naruszycielowi sprzedaż. Taka sytuacja miała tam miejsce w przypadku podróbek klocków LEGO sprowadzanych z Chin.
Naruszenie prawa na Allegro. Kiedy oferta zniknie z serwisu?
Allegro musi niezwłocznie usunąć ofertę po otrzymaniu zgłoszenia.
Wymuszają to przepisy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Warunkiem jest wysłanie do platformy wiarygodnej informacji o możliwości naruszenia prawa przez danego sprzedawcę. To dlatego tak ważne jest, aby mieć w ręku świadectwo. Z mojej praktyki wynika, że czas reakcji Allegro wynosi wtedy nie więcej niż kilka godzin.
Jak możesz przeczytać, Allegro z tego tytułu nie ponosi żadnej odpowiedzialności:
Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.
Art. 14 ust. 1 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną
Procedura ta nazywana jest notice and takedown, czyli zauważ i usuń. Chodzi w niej o to, aby móc szybko zareagować na naruszenia praw w przestrzeni internetowej. To wszystko bez konieczności prowadzenia wieloletnich sporów sądowych.
Zgłoszenie naruszenia na Allegro w ramach programu Współpraca w Ochronie Praw
Allegro, jak i inne platformy sprzedażowe nie chcą być kojarzone z podróbkami. Dlatego też, aby chronić prawa wynikające z zastrzeżenia marki lub produktu, powstał Program Współpraca w Ochronie Praw. Analogicznym rozwiązaniem jest Amazon Brand Registry.
Program ułatwia zgłaszanie nieuczciwych sprzedawców na Allegro. Serwis Allegro rozpatruje zgłoszenia, które dotyczą naruszenia:
- prawa własności przemysłowej (np. sprzedaż podróbek),
- prawa autorskiego (np. użycie zdjęć bez zgody ich właściciela).

Jaki jest cel programu Współpraca w Ochronie Praw?
Główne założenie programu to przede wszystkim:
- ochrona praw przysługujących ich właścicielom;
- eliminowanie ofert sprzedaży produktów nieoryginalnych;
- zapewnienie bezpieczeństwa kupującym w serwisie Allegro;
- ochrona sprzedających przed prawnymi konsekwencjami naruszeń;
- większa świadomość dotycząca ochrony własności intelektualnej.
Program Współpraca w Ochronie Praw – jak do niego dołączyć?

Dołączenie do programu WOP nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Musisz bowiem dokonać pierwszego zgłoszenia naruszenia swoich praw. Na przykład poprzez opisane przeze mnie cztery sposoby. W zgłoszeniu powinieneś wskazać:
- numery ofert/linki do ofert naruszających prawa marki;
- informacje dotyczące rodzaju naruszenia;
- podstawę prawną do podjęcia działań przez Allegro;
- pełnomocnictwo, jeżeli zgłoszenie naruszenia zasad na Allegro będzie wysyłał np. rzecznik patentowy;
- numery praw lub świadectwa potwierdzające rejestrację znaków lub wzorów przemysłowych.
Zgłoszenie musisz przesłać na adres:
program.wop@allegro.pl
Po weryfikacji otrzymanych informacji Allegro podejmie decyzję dotyczącą usunięcia nieuczciwego sprzedawcy oraz nawiązania współpracy w ramach programu.
Znane marki w programie Współpraca w Ochronie Praw.
Allegro stworzyło Program Współpraca w Ochronie Praw już w 2004 roku. Obecnie uczestniczy w nim kilkuset podmiotów. Wśród nich znajdziesz m.in. takie marki jak: Adidas, Bershka, Cekol, Honda, Lego, Orange czy Sony. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do programu Strefa Marek Allegro, WOP jest całkowicie darmowym narzędziem.
Platforma w ramach programu współpracuje z instytucjami, których specjalistyczna wiedza pozwala ocenić legalność ofert, np. z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Dzięki temu usuwane są aukcje z podrobionym autografem noblistki.
Pełna listę uczestników znajdziesz tutaj.

Jak zgłosić na Allegro nieuczciwego sprzedawcę? Co działa najlepiej?
Naruszenie prawa na Allegro najłatwiej wykazać w oparciu o:
- znaki towarowe,
- wzory przemysłowe.
Do najważniejszych zalet ochrony marki i produktu w Urzędzie Patentowym należy:
- formalny dowód na przysługujące prawo;
- odwrócenie ciężaru dowodowego w sporze (przeciwnik może próbować Ci takie prawo unieważnić, ale musi mieć na to przekonujące dowody);
- możliwość usuwania ofert konkurencji bez wyroku sądu.
Oba narzędzia prawne biją na głowę prawa bez formalnej rejestracji. Portale sprzedażowe słusznie nie uwzględniają takich roszczeń, bo nie wiedzą czy te prawa w ogóle istnieją. To sprawia, że płatna ochrona w Urzędzie Patentowym jest tańsza niż darmowa 🙂
Ochrona znaków towarowych na Allegro
Znak towarowy to każde oznaczenie, które odróżnia towary/usługi jednego przedsiębiorcy od tego samego rodzaju towarów/usług jego konkurenta. Istnieje wiele rodzajów znaków towarowych. Najczęściej zgłaszane są naruszenia znaków towarowych w formie:
- słownej (nazwa);
- słowno-graficznej (logo);
- graficznej (rysunek, sygnet);
- przestrzennej (wygląd przedmiotu).

Ochrona wzorów przemysłowych na Allegro
Wzorem przemysłowym może być praktycznie wszystko co można zobaczyć. Pamiętaj, że ludzie kupują oczami. Wybiorą ten produkt, który ma estetyczny i ciekawy design.
Jeżeli więc oferujesz produkty, które świetnie się sprzedają to chroń je. Jest to Twoja poza cenowa przewaga konkurencyjna. Naruszenie wzoru przemysłowego na Allegro występuje bardzo często. Łatwo z tym walczyć, o ile ma się świadectwo w ręku.

Jak zgłosić naruszenie prawa na Allegro. Podsumowanie
Robi się to dwuetapowo. Najpierw zastrzegasz swoją markę albo produkt w Urzędzie Patentowym. Po tym jak otrzymasz świadectwo ochronne zgłaszasz oferty nieuczciwego sprzedawcy do Allegro. W ten sposób staniesz się uczestnikiem Programu Współpraca w Ochronie Praw od Allegro.
Skoro już wiesz już jak zgłosić naruszenie prawa na Allegro, to pamiętaj o czymś jeszcze. Dzięki formalnej ochronie ograniczysz ilość sporów. Możesz wysłać oficjalne pismo ostrzegawcze do naruszyciela, aby z pozycji siły zmusić go do zmiany nazwy firmy. Jeżeli nie posłucha, siłowo odbierzesz mu domenę internetową. Przed złożeniem formalnego pozwu możesz doprowadzić też do zablokowania mu sprzedaży. To wszystko sprawi, że nieuczciwy sprzedawca będzie chciał się dogadać.
Kluczowe jednak jest to, abyś nie wykorzystywał tych narzędzi w stosunku do firm, które działają legalnie. Chwilowo zyskasz nad nimi przewagę, ale po czasie więcej na tym stracisz. Przed poważniejszymi krokami skonsultuj się z rzecznikiem patentowym.
Zobacz również:
- Co oznacza C w kółku?
- Czy mogę zastrzec znak towarowy na osobę fizyczną?
- Badanie znaku towarowego płatne vs darmowe
- Dofinansowanie na zgłoszenie znaków towarowych. Jak je zdobyć?
- Jak zastrzec prawa autorskie do logo firmy?
- Kradzież nazwy firmy poprzez rejestrację w Urzędzie Patentowym
- 5 argumentów za rejestracją logo z nazwą opisową
Autorami artykułu: Jak zgłosić naruszenie prawa na Allegro? są Milena Czupryniak i Mikołaj Lech.
Włącz się do dyskusji
Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności.
Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.
Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl. Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.