Spis treści
- • Program Współpraca w Ochronie Praw Allegro. Czym jest?
- • Dlaczego Allegro stworzyło program WOP?
- • Jak działa program Współpraca w Ochronie Praw?
- • Jak dołączyć do programu WOP?
- • Zgłoszenie naruszenia na Allegro
- • Procedura „Notice and takedown” na platformach sprzedażowych
- • Program WOP. Co jeszcze oferuje sprzedawcom?
- • Znane marki w programie Współpraca w Ochronie Praw
- • Naruszenie prawa na Allegro. Czego dotyczy?
- • Przykłady naruszenia znaku towarowego na Allegro
- • Kiedy ma miejsce naruszenie wzoru przemysłowego?
- • Podróbki na Allegro a prawa autorskie
- • Program Współpraca w Ochronie Praw Allegro- Podsumowanie
Program Współpraca w Ochronie Praw. Czym jest?
Program Współpraca w Ochronie Praw został utworzony, aby eliminować z oferty towary łamiące prawo (np. podróbki z Chin). W ramach programu WOP serwis współpracuje z właścicielami marek i produktów.
Jako uczestnik programu Współpraca w Ochronie Praw możesz liczyć na:
- indywidualną pomoc pracowników Allegro,
- uproszczony sposób zgłaszania naruszeń oraz
- natychmiastową reakcję serwisu Allegro na wysłaną skargę.
Uczestnictwo w programie wymaga posiadania zarejestrowanego w Urzędzie Patentowym znaku towarowego lub wzoru przemysłowego. Co ciekawe na platformach sprzedażowych te wzory przemysłowe często okazują się lepsze od patentów! A wynika to z tego, że zastrzega się je już w 14 dni. To z kolei pozwala błyskawicznie usuwać podróbki na Allegro.
Idź na skróty i przejdź do fragmentu gdzie piszę:
Jak dołączyć do programu Współpraca w Ochronie Praw Allegro?
Dlaczego Allegro stworzyło program WOP?
Według rankingu YouGov Best Brands 2022 Allegro jest najsilniejszą marką w Polsce. Tuż za nią na podium jest E. Wedel oraz Lidl. W rankingu brano pod uwagę wskaźniki takie jak: ogólna opinia, jakość, wartość, satysfakcja, rekomendacje i reputacja.
Aby utrzymać jakość zakupów na wysokim poziomie, serwis Allegro musi przyciągać zarówno sprzedających jak i kupujących. Zależy im więc na tym, aby cały rynek miał poczucie, że handluje się tam oryginalnymi towarami i szybko usuwa podróbki.
Tyle, że Allegro nie ma kompetencji, aby stwierdzić, czy dany towar łamie prawo. Kluczowa jest więc dla niego współpraca z właścicielami zastrzeżonych znaków towarowych. Z tego powodu już w 2004 roku powstał program Współpraca w Ochronie Praw.
Jak działa program Współpraca w Ochronie Praw?
W programie WOP, Allegro rozpatruje zgłoszenia, które dotyczą naruszenia:
- prawa własności przemysłowej (tj. znaków towarowych i wzorów przemysłowych);
- prawa autorskiego.
Podstawą działania jest zgłoszenie od pokrzywdzonej firmy. Platforma najczęściej usuwa wtedy wskazaną ofertę i zawiadamia o tym osobę, która ją umieściła. Poniżej pokazuję fragmenty wiadomości, które od Allegro dostali moi Klienci.
Otrzymaliśmy zgłoszenie od uprawnionego podmiotu, który współpracuje z nami w ramach programu Współpraca w Ochronie Praw. W opisach Twoich ofert używasz w sposób nieuprawniony zastrzeżonego słownego znaku towarowego. Naruszenie polega na wykorzystaniu – w tytule i/lub dalszym opisie oferty – nazwy określonego, zarejestrowanego znaku towarowego do sprzedaży produktu innej marki.
Otrzymaliśmy zgłoszenie od uprawnionego podmiotu, który współpracuje z nami w ramach programu Współpraca w Ochronie Praw. W zgłoszeniu wykazano, że dostępne w tych ofertach produkty naruszają prawa do zarejestrowanego wzoru przemysłowego.
Co ważne Allegro nie ocenia czy dana oferta faktycznie łamie prawo. Dostosowują się po prostu do żądań osoby, która pokaże im świadectwo rejestracji. Platformę zobowiązują do tego aktualnie przepisy. Niestety wykorzystują to trolle patentowe.
UWAGA!
Możesz obniżyć opłaty urzędowe za rejestrację marki aż o 75% dzięki dotacjom z UE. Program skierowany jest do firm z sektora MŚP, a jego górna granica wynosi 1000 EUR. W zeszłym roku 100% złożonych przeze mnie wniosków zakończyło się przyznaniem grantu. Chętnie pomogę Ci uzyskać taką dotację. Po prostu napisz do mnie przez formularz.
Dalsza część artykułu pod formularzem.
Jak przystąpić do programu WOP?
W programie Współpraca w Ochronie Praw mogą uczestniczyć:
- właściciele praw wyłącznych do znaków towarowych i wzorów przemysłowych;
- ich przedstawiciele np. rzecznicy patentowi;
- urzędy oraz instytucje państwowe.
Aby dołączyć do programu WOP musisz przesłać zgłoszenie pierwszego naruszenia praw. Czyli wskazać podmiot, który np. sprzedaje podróbki. Allegro automatycznie wciągnie Cię wtedy pod parasol tego programu. Wspomnianą wiadomość prześlij na adres:
program.wop@allegro.pl
Co napisać w zgłoszeniu naruszenia w ramach programu WOP?
W zgłoszeniu musisz zawrzeć następujące informacje:
- potwierdzenie, że jesteś właścicielem praw wyłącznych (najlepiej w postaci skanu świadectwa rejestracji znaku towarowego albo wzoru przemysłowego) oraz
- wiarygodną wiadomość.
Tzw. wiarygodna wiadomość powinna obejmować:
- numery lub linki do konkretnych ofert na Allegro, które naruszają Twoje prawa;
- podstawę prawną wniosku o usunięcie oferty;
- adres email, który będzie przekazany do kontaktu.
Allegro zweryfikuje zgłoszenie i powiadomi Cię o podjętych działaniach. W przypadku braków w dokumentacji zostaniesz poproszony o ich uzupełnienie. Korespondencja będzie odbywała się drogą mailową.
Wiarygodna wiadomość a procedura notice and takedown
Procedura notice and takedown (zauważ i usuń) polega na zgłaszaniu platformie treści naruszających prawa. Allegro, aby samo uniknąć odpowiedzialności – usunie je.
Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.
Art. 14 ust. 1 Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną
Dodatkowo, jeżeli platforma niezwłocznie powiadomi sprzedającego o usunięciu oferty, to nie odpowiada za szkody, jakie może on przez to ponieść.
Usługodawca, który uzyskał wiarygodną wiadomość o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie odpowiada względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych, jeżeli niezwłocznie zawiadomił usługobiorcę o zamiarze uniemożliwienia do nich dostępu.
Art. 14 ust. 3 Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną
To jest odpowiedź na często zadawane mi pytanie, jakim cudem Allegro zablokowało innym sprzedaż stroju św. Mikołaja. Zażądała od nich tego osoba, która zastrzegła części takiej garderoby w formie wzoru wspólnotowego w EUIPO.
Jak się przed tym bronić pisałem tutaj: Jak przywrócić ofertę usuniętą przez Allegro?
Program WOP – co ma jeszcze w ofercie dla sprzedawców?
Program Współpraca w Ochronie Praw obejmuje także:
- Udział w inicjatywie Product Safety Pledge
Jest to zobowiązanie internetowych platform handlowych, aby zapewnić bezpieczeństwo niespożywczych produktów sprzedawanych w internecie przez strony trzecie. W inicjatywie uczestniczą takie portale sprzedażowe jak: bol.com, eMAG, Wish.com, AliExpress, Amazon, eBay, Rakuten France, Cdiscount, Etsy, Joom oraz Allegro.
- Powołanie Rady Ekspertów ds. Treści Kontrowersyjnych
W przypadku wątpliwości, czy oferta łamie regulamin Allegro (np. zawiera treści nawołujące do nienawiści na tle różnic rasowych czy wyznaniowych), serwis zwraca się do Rady o wydanie rekomendacji dotyczącej zamieszczonych treści kontrowersyjnych.
Poniższe dopuszczone oferty pokazują, że wszystko jest kwestią ocenną. 🙂
- Konferencje programu Współpraca w Ochronie Praw
W konferencjach biorą udział prawnicy oraz przedstawiciele marek i instytucji państwowych. Dyskutują o tym, jakie kroki podjąć, aby eliminować podróbki na Allegro.
Portal dąży do podnoszenia świadomość w kwestiach związanych z prawami własności intelektualnej, ochroną praw i ich naruszeniami.
Znane marki w programie Współpraca w Ochronie Praw
Program WOP dotyczy nie tylko marek znanych wszystkim. Jego uczestnikami są także mniejsze firmy reprezentujące przeróżne branże.
Na dedykowanej stronie dotyczącej programu Współpraca w Ochronie Praw umieszczona jest lista uczestników oraz logotyp ich marek. Liczy ona ponad 330 partnerów. Reprezentują oni ponad 1700 marek. Jest to także dodatkowa forma reklamy. Pokazuje to również, że te firmy prowadzą działania, aby wyeliminować podróbki na Allegro.
Do programu Współpraca w Ochronie Praw dołączyli już firmy z branży:
- sportowej: NBA, Pogoń Szczecin, Ruch Chorzów, Widzew Łódź, Wisła Kraków; KROSS;
- modowej: Adidas, Bershka, Calvin Klein, Converse, Pull and Bear, Wólczanka, Wittchen;
- komputerowej: Adobe, Creative, Eset, HP, Microsoft, Kingston, Kaspersky, JAYS, Jabra;
- kosmetycznej: Bio-Oil, Rossmann, Thalgo, Tangle Teezer, Beiersdorf, Bluesky, Bikor;
- dziecięcej: BabyBoom, Chicco, Cobi, Hasbro, Tommee Tippee, Spin Master, LEGO;
- budowlanej: Caterpillar, Cekol, Bosch, STIHL, Velux, HILTI, Junkers;
- motoryzacyjnej: Centra, Fiat, Ford, Honda, Toyota, Dunlop, TomTom, AutoMapa, BMW;
- telewizyjnej: Cyfrowy Polsat, nc+, TVN, Warner Bros, Disney.
Wśród uczestników znajdziemy również:
- Fundację Wisławy Szymborskiej – zgłasza aukcje z podrobionym autografem noblistki;
- Narodowy Instytut Dziedzictwa – zgłasza aukcje z nielegalnymi zabytkami archeologicznymi;
- Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra – zgłasza aukcje z okazami gatunków zagrożonych wyginięciem;
- Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” – zgłasza aukcje z przedmiotami o treści faszystowskiej i antysemickiej.
Uczestnicy programu wspominają także o współpracy z Allegro na swoich firmowych stronach. W ten sposób pokazują, jak ważna jest dla nich ochrona marki i produktu oraz dbanie o zadowolenie Klienta.
Naruszenie prawa na Allegro – czego dotyczy?
W ramach programu Współpraca w Ochronie Praw Allegro usuwa oferty naruszające:
- znaki towarowe,
- wzory przemysłowe,
- prawa autorskie.
Przykłady takich naruszeń omawiam poniżej.
Program WOP zablokuje także ofertę, która dotyczy produktu oryginalnego, ale niewprowadzonego do obrotu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Czyli sprowadzenie np. kosmetyków z Wielkiej Brytanii i sprzedaż go w Polsce naruszy prawo.
Oferta zostanie usunięta również, jeżeli zawiera produkt uznany za niebezpieczny towar nieżywnościowy. Lista takich produktów powstała w ramach unijnego systemu Safety Gate. W Polsce produkty takie zgłasza także UOKiK.
Naruszenie znaku towarowego na Allegro
Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które odróżnia towary/usługi jednego przedsiębiorcy od tego samego rodzaju towarów/usług innego przedsiębiorcy. Zwykle naruszenie na Allegro dotyczy oznaczeń chronionych w odmianie:
- słownej,
- słowno-graficznej,
- graficznej oraz
- znaków przestrzennych.
Na Allegro naruszenie znaku towarowego polega między innymi na:
- Użyciu słownego znaku towarowego w opisie oferty
Znak słowny może być wykorzystany w opisie oferty tylko informacyjnie. Czyli np. jeżeli sprzedajesz używany samochód, to wolno Ci w opisie wskazać jakiej jest marki. Wykorzystanie cudzych znaków towarowych w charakterze słów kluczowych jest zabronione.
- Użyciu zastrzeżonego logo w opisie oferty
Bez zgody właściciela znaku towarowego nie wolno w opisie oferty zamieszczać logo. To najczęściej będzie już przekroczenie dozwolonego użytku. Zauważ, że aby poinformować co sprzedajesz wystarczy wersja słowna marki.
- Oferta dotyczyła produktu nieoryginalnego
Podróbki na Allegro zawierają nazwę lub logo, które jest identyczne lub bardzo podobne do zastrzeżonej marki. Ma to na celu przekonać nabywców, że są to oryginalne produkty. Na Allegro sprzedaż podróbek jest zabroniona. Obejściem prawa nie będzie zastrzeżenie ich wyglądu w formie wzoru przemysłowego.
Przykład:
Spójrz na poniższy wzór przedstawiający etui na papierosy. Czy przypomina Ci znany na całym świecie wzór Louisa Vuittona? Pozostaje tylko kwestią czasu, kiedy francuski dom mody unieważni prawo z rejestracji tego Chińczyka. No chyba, że miał ich zgodę.
Wśród najczęściej podrabianych marek na świecie znajdują się Louis Vuitton, Gucci oraz Chanel [raport State of The Fake z 2019 r.]
Według danych Krajowej Administracji Skarbowej do Polski w 2021 r. trafiło aż o 67 proc. więcej towarów naruszających własność intelektualną niż w 2018 r.
Podrobione towary najczęściej wysyłane są z Chin, Turcji i Singapuru. Jest to głównie odzież, zegarki, biżuteria, kosmetyki, papierosy oraz zabawki.
Naruszenie wzoru przemysłowego na Allegro
Wzorem przemysłowym chronimy wygląd zewnętrzny produktu. Czasami określa się je mianem „skóry, która obleka technologię”. 🙂
Naruszeniem wzoru przemysłowego będzie każdy przypadek gdzie ktoś sprzedaje produkt identyczny albo łudząco podobny. Chodzi o tak dużą zbieżność kluczowych elementów obu produktów, że klienci mogą mieć wrażenie déjà vu.
W swojej praktyce często widzę taki schemat, że firma A tworzy nowy produkt, a firma B go kopiuje. Po prostu widzi, że ten przedmiot świetnie się sprzedaje i robi 30% zmian. O ile pomysłodawca zastrzegł wzór przemysłowy, to z nim wygra. Błyskawicznie usunie mu ofertę z Allegro w oparciu o program Współpraca w Ochronie Praw.
Naruszenie praw autorskich na Allegro
Naruszenie praw autorskich dotyczy najczęściej wykorzystania w opisie oferty zdjęć bez zgody właściciela autorskich praw majątkowych.
Jeśli planujesz umieścić w opisie swojej aukcji zdjęcia, fragmenty tekstu czy grafiki, których nie jesteś autorem, powinieneś wiedzieć, że wymagana jest zgoda od właściciela praw autorskich. Nie jest to tylko kwestia etyki i szacunku dla twórców, ale również obowiązek prawny.
Podróbki na Allegro a prawa autorskie
Prawo autorskie chroni oryginalne dzieło twórcy – tzw. utwór. Musi on być nie tylko nowy, ale i mieć indywidualny charakter. Chodzi o minimalną fantazyjność. Nie wszystko będzie się więc do tego kwalifikować. Chodzi na przykład o pojedyncze słowo czy proste logotypy.
Musisz także wiedzieć, że prawa autorskie nie są nigdzie rejestrowane. Nie uiszcza się także opłat za ich ochronę. Wykazanie, że to właśnie Ty jesteś ich właścicielem jest przez to trudne. A od tego musisz zacząć, jeżeli chcesz usunąć nieuczciwego konkurenta z Allegro.
Jest na to sposób. Często, to co jest chronione prawem autorskim, można równocześnie zastrzec w Urzędzie Patentowym jako znak towarowy albo wzór przemysłowy. Dzięki świadectwu ochronnemu łatwo wykażesz, że jesteś właścicielem tych praw.
Poniżej przykłady zastrzeżonych wzorów przemysłowych i znaków towarowych, które równocześnie są chronione w ramach praw autorskich.
Program Współpraca w Ochronie Praw. Podsumowanie
Zastrzeżenie znaku towarowego zapewni Ci szereg korzyści na różnych płaszczyznach. Otrzymasz tak monopol prawny na posługiwanie się daną nazwą lub logo. Możesz także przystąpić do programów, które pomagają zwalczać nieuczciwą konkurencję. Poza program Współpraca w Ochronie Praw Allegro jest i Amazon Brand Registry.
Poza tym posiadanie formalnej ochrony daje Ci masę korzyści marketingowych. Chociażby program Strefa Marek Allegro udostępnia wyjątkowe formaty reklam. Samo umieszczenie R-ki przy logo uwiarygadnia Cię w oczach klientów, co podnosi sprzedaż.
Są jednak przedsiębiorcy, których do rejestracji przekonuje coś innego. Chodzi pewność, że nikt im marki nie ukradnie. Niestety trolle od znaków towarowych działają coraz aktywniej. Na tę chwilę nie ma skuteczniejszego sposobu na obronę jak prewencja. Wystarczy, że sam zastrzeżesz swoją markę, a unikniesz groźby przejęcia marki.
Zobacz również:
- Naruszyłeś znak towarowy? Dowiedz się co może Ci za to grozić
- Kradzież nazwy firmy poprzez rejestrację w Urzędzie Patentowym
- 33 powody dlaczego warto chronić markę firmy jako znak towarowy
- Ile trwa rejestracja znaku towarowego? Wszystko, co musisz wiedzieć
- Jak korzystać z klasyfikacji nicejskiej? Tych 9 błędów unikaj!
- Czy warto zastrzec znak towarowy na osobę fizyczną?
- Jakie są opłaty za zastrzeżenie znaku słownego?
FAQ
Jak walczyć z podróbkami na Allegro?
Allegro w swoim regulaminie ma zakaz sprzedaży produktów naruszających prawo. Co oczywiste, nie jest jednak w stanie wychwycić każdego takiego przypadku.
Musisz wtedy ręcznie zgłosić im konkretną ofertę nieuczciwej konkurencji. Jak to zrobić? ✅ Szczegółowo opisałem to w tym artykule.
Pracownik Allegro przyjrzy się sprawie i jeżeli uzna, że faktycznie produkt łamie prawo – usunie taką ofertę.
Najczęściej podejmuje takie decyzje, jeżeli osoba zgłaszająca skargę może się wylegitymować zastrzeżonym znakiem towarowym ®️ albo wzorem przemysłowym💎.
Allegro usunęło moją ofertę? Jak mogę ją szybko przywrócić?
Powodów usunięcia Twojej oferty ❌ może być wiele. Aby stosownie na to zareagować, musisz dowiedzieć się co było tego przyczyną. Istnieją 4 sposoby reagowania na taką sytuację.
Czasami wystarczy zrobić drobną zmianę w opisie oferty.
Jeżeli jednak zostałeś zablokowany na wniosek konkurencji, to najczęściej z nią trzeba będzie sprawę wyjaśnić.
Ostatnimi czasy aktywnie działają trolle patentowe. ☠️ Zastrzegają popularne produkty w Urzędzie Patentowym i w oparciu o takie prawo blokują konkurencję. Bardzo często da się z tym skutecznie walczyć, ale czeka Cię wtedy spór.
Naruszenie znaku towarowego na Allegro. Kiedy ma miejsce?
Aby mówić o naruszeniu, muszą łącznie wystąpić poniższe 4 warunki:
1️⃣ Musisz nazwy albo logotypu używać komercyjnie. Czyli do oznaczania towarów lub usług na których zarabiasz.
2️⃣ Konkurent musi mieć oznaczenie zarejestrowane na Polskę lub Unię Europejską. Nie zapominaj jednak, że prawo chroni również niezarejestrowane znaki towarowe.
3️⃣ Wasza branża jest zbieżna. Innymi słowy, jesteście dla siebie konkurentami. Rejestracja marki daje na nią monopol, ale w konkretnej niszy biznesowej. To nie jest monopol absolutny na samo słowo!
4️⃣ Nie występują żadne wyjątki od zasady, że tylko właściciel znaku może się nim posługiwać. Chodzi np. o ✅ prawa używacza uprzedniego czy tzw. ✅ wyczerpanie prawa.
Włącz się do dyskusji
Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności.
Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.
Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl. Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.