Spis treści
- • Dlaczego proces rejestracji nazwy firmy tyle trwa?
- • Etapy zastrzeżenia marki (znaku towarowego)
- • Ile trwa rejestracja znaku towarowego w Polsce?
- • Co dzieje się po zgłoszeniu? Linia czasu
- • Od kiedy zaczyna się ochrona mojego znaku towarowego?
- • Jak wygląda zastrzeżenie nazwy firmy w Polsce?
- • 3 sposoby na szybsze zastrzeżenie nazwy firmy
- • Co ma wpływ na czas rejestracji?
- • Czy z rzecznikiem patentowym jest szybciej?
- • Ile trwa zastrzeżenie marki w UE?
- • Ile trwa rejestracja znaku towarowego przez FAST TRACK
- • Ile zajmuje rejestracja znaku towarowego na świecie?
- • 1) Zgłoszenie przez Biuro Światowej Organizacji Własności Intelektualnej
- • 2) Zgłoszenie przez urząd wybranego kraju
- • Ile trwa zastrzeżenie nazwy firmy w wybranych krajach?
- • Dlaczego proces rejestracji znaku towarowego tyle trwa?
- • Złożyłem wniosek. Czy mogę już używać R w kółku?
- • Ile trwa rejestracja znaku towarowego? Podsumowanie
Jak długo trwa procedura rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym?
Jeżeli nie miałeś styczności z ochroną znaków towarowych, to możesz być zaskoczony ile trwa procedura ich rejestracji. Czas ten będzie zależał w dużej części od urzędu patentowego, do którego zrobisz zgłoszenie. Zwykle zajmuje to od 3 do 24 miesięcy.
Przedsiębiorcy spodziewają się raczej, że ochronę otrzymają w ciągu kilku dni lub tygodni. To technicznie niewykonalne. Przepisy dość precyzyjnie regulują sztywne terminy. Są one niezbędne do tego, aby np. konkurencja mogła podjąć próbę zablokowania zgłoszenia. To ważne, bo przez Urząd Patentowy trolle patentowe próbują kraść cudze marki.
Żeby jednak nie zniechęcać Cię długością tej procedury, to pamiętaj, że sama ochrona liczona jest od dnia zgłoszenia. Kluczowe jest więc, abyś z tym zgłoszeniem był pierwszy. To sprawi, że konkurent Cię już nie wyprzedzi. Tak wyeliminujesz ryzyko sporu o markę.
Proces rejestracji znaku towarowego
Proces zastrzeżenia marki możemy podzielić na dwa etapy:
1) Przed zgłoszeniem – dotyczy on przygotowania danego znaku towarowego do zgłoszenia. Powinieneś więc:
- wybrać co chcesz zastrzec tj. nazwę czy logo;
- sprawdzić, czy jest w ogóle możliwość uzyskania ochrony na taką markę;
- wybrać klasy towarowe oraz towary i usługi;
- złożyć wniosek o rejestrację znaku towarowego do wybranego Urzędu Patentowego;
- uiścić opłaty za zgłoszenie znaku towarowego.
2) Po dokonaniu zgłoszenia – realizowany przed Urzędem Patentowym, który rozpatruje i zatwierdza (lub nie) Twój wniosek o udzielenie prawa ochronnego. Musisz być gotowy:
- na przekonanie eksperta, aby przyznał Ci ochronę;
- na przetrwanie ataków ze strony konkurencji.
Jaki jest czas rejestracji znaku towarowego w Polsce?
Rejestracja znaku towarowego w Polsce trwa około 6 miesięcy. Chodzi jednak o sytuację, kiedy wszystko przebiega bez żadnych problemów. Czas ten liczony jest od momentu otrzymania podania przez urząd, do momentu wydania decyzji o rejestracji znaku.
Na świadectwo ochronne poczekasz dodatkowo kilka miesięcy.
Zastrzeżenie nazwy firmy nie ogranicza się tylko do wypełnienia dokumentów. Ekspert rozpatrujący zgłoszenie będzie oceniał, czy Twój znak towarowy kwalifikuje się do ochrony. Według statystyk z lat 2015-2020 porażką zakończyło się 28% zgłoszeń. To ile trwa rejestracja znaku towarowego, zależy w dużej mierze od tego, czy takie przeszkody się pojawią.
Jeden z częstszych problemów wynika z opisowego charakteru nazwy.
Ciekawostka
W latach 90. na rejestrację czekało się nawet 5 lat.
Od 2000 r. sytuacja się poprawiła i procedura skróciła się do 2 lat. W 2016 r. zrezygnowano z procedury badawczej na obecnie obowiązującą procedurę sprzeciwową. Dzięki temu ten czas rejestracji liczy się dziś w miesiącach.
UWAGA!
Możesz obniżyć opłaty urzędowe za rejestrację marki aż o 75% dzięki dotacjom z UE. Program skierowany jest do firm z sektora MŚP, a jego górna granica wynosi 1000 EUR. W zeszłym roku 100% złożonych przeze mnie wniosków zakończyło się przyznaniem grantu. Chętnie pomogę Ci uzyskać taką dotację. Po prostu napisz do mnie przez formularz.
Dalsza część artykułu pod formularzem.
Co się dzieje po zgłoszeniu znaku towarowego? Linia czasu
Jesteś ciekaw, co dzieje się po drugiej stronie, gdy Twój wniosek trafia na biurko eksperta? Udało mi się to zwizualizować taką oto infografiką.
Bardziej szczegółowo omawiam to w poniższym nagraniu. Tłumaczę tam, ile czasu zajmuje zastrzeżenie nazwy firmy, jeżeli na którymś etapie będzie trzeba robić poprawki. Co ważne, są pewne kategorie błędów, które definitywnie uniemożliwiają rejestrację!
Od kiedy zaczyna się ochrona znaku towarowego?
Chociaż proces zastrzeżenia nazwy firmy jest stosunkowo długi, to znak towarowy będzie chroniony od daty złożenia wniosku. To oznacza, że nie ma aż tak dużego znaczenia, kiedy finalnie otrzymasz świadectwo ochronne. Bez względu na to czy proces zastrzegania marki zajmie 6 czy 16 miesięcy, prawo zabezpieczy ją od dnia zgłoszenia.
Przykład:
Data zgłoszenia to 4 luty 2022 r. Ochrona wygasa w dniu 4 lutego 2032 r. Data udzielenia prawa, czyli 6 lipca 2022 r., nie ma wpływu na czas trwania ochrony.
Jest to uczciwe wobec zgłaszających. Czasami jeden ekspert rozpatrzy zgłoszenie szybciej, a drugi potrzebuje więcej czasu. Z drugiej strony możesz błędnie wypełnić wniosek. I na uzupełnienie go także potrzebujesz czasu.
Jak wygląda uzyskanie prawa ochronnego na znak towarowy w Polsce?
- Badanie wstępne – ekspert sprawdza, czy wniosek został prawidłowo wypełniony oraz czy uiściłeś opłaty urzędowe.
- Badanie merytoryczne – ekspert weryfikuje, czy nie występują tzw. bezwzględne przeszkody rejestracji.
- Publikacja w BUP – jeżeli ww. badania nie wykazały problemów, to informacja o zgłoszeniu trafia do Biuletynu Informacji Publicznej. Rozpoczyna się okres sprzeciwowy.
- Okres sprzeciwowy – w tym czasie konkurencja może sprzeciwić się Twojemu zgłoszeniu, co rozpoczyna spór.
- Wydanie decyzji – jeżeli nikt nie złoży sprzeciwu albo zostanie on oddalony, to ekspert wyda decyzję o przyznaniu Ci ochrony.
- Przesłanie świadectwa – po uiszczeniu opłaty za ochronę ekspert przesyła świadectwo.
Możesz i powinieneś się nim chwalić, tak jak to robią moi Klienci.
3 sposoby na szybsze zastrzeżenie nazwy firmy
Nie jest łatwo skrócić czas rejestracji znaku towarowego. Na długość trwania niektórych etapów zgłoszenia nie mamy wpływu. Okres sprzeciwowy musi zająć 3 miesiące i nie ma możliwości, żeby go przyspieszyć.
Są jednak takie czynności, dzięki którym Twoje zgłoszenie nie będzie się przedłużało. Co warto więc zrobić? Przede wszystkim:
- sprawdź, czy znak jest silny (czy posiada charakter odróżniający) – ekspert rozpatrujący zgłoszenie, odmówi rejestracji, jeżeli Twój znak okaże się opisowy. Będzie tak wtedy, jeżeli wprost będzie informował, jakie oferujesz towary.
- korzystaj z klasyfikacji nicejskiej – prawidłowo wykonany wykaz towarów i usług przyśpieszy przetwarzanie zgłoszenia. Jeżeli ekspert będzie miał uwagi do wykazu, to wyśle Ci powiadomienie. W takiej sytuacji nie licz na to, że procedura zmieści się w okresie 6 miesięcy.
- sprawdź, czy są znaki kolizyjne – dokładnie przeprowadzone poszukiwanie znaków kolizyjnych pozwoli Ci spokojnie przejść przez okres sprzeciwowy. W przypadku sprzeciwu procedura nie tylko się wydłuży, ale jest ryzyko, że nie otrzymasz ochrony.
Co ma wpływ na czas rejestracji nazwy i logo?
Niektóre osoby uważają, że zgłoszenie znaku towarowego do ochrony jest banalnie proste. Wystarczy przecież wypełnić kilka rubryk w formularzu, podpisać go i wysłać. Niestety, nawet w tak wydałoby się łatwiej sprawie, można popełnić masę błędów. Mogą one wydłużyć proces rejestracji, a nawet ją uniemożliwić.
1. Błędy w dokumentacji
Błędy mogą dotyczyć różnych elementów zgłoszenia. W przypadku spółki, wniosek może zostać podpisany przez osobę, która nie może jej samodzielnie reprezentować.
W przypadku zgłoszenia znaku na kilka podmiotów wymagany jest regulamin znaku. Jego brak sprawi, że procedura rejestracji znaku zostanie wydłużona.
Kolejnym problemem może być błędnie przygotowany wykaz towarów i usług, czy nie wniesienie opłaty za zgłoszenie. A nawet brak załącznika przedstawiającego znak, który ma być przedmiotem chroniony.
Ile trwa rejestracja znaku towarowego, jeżeli takie błędy wystąpią? Przedłuży się o 2-3 miesiące.
2. Bezwzględne przeszkody rejestracji
Nie każdą markę można zarejestrować w Urzędzie Patentowym. Na przestrzeni ostatnich lat, eksperci coraz surowiej oceniają zgłaszane znaki towarowe.
Jeżeli Twoja nazwa jest opisowa, to musisz się liczyć, z tym że ekspert będzie miał uwagi do zgłoszenia. Powiadomi Cię o nich pisemnie. Masz więc jeszcze szansę na przekonanie go, że się myli. Nie będzie to jednak łatwe zadanie.
Urząd odmówi także, przyznania ochrony oznaczeniom, które:
- weszły do języka potocznego;
- są sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami;
- zawierają element o wysokiej wartości symboliczne;
- zawiera symbol Rzeczypospolitej Polskiej (godło, barwy lub hymn).
Poniżej przykłady znaków, które z tych powodów zostały odrzucone:
Ile się czeka na zastrzeżenie nazwy, jeżeli ekspert prześle swoje uwagi? Na finalną decyzję poczekasz dodatkowe 6 miesięcy. Jeżeli będzie negatywna, to możesz się od niej odwoływać. Przeszkody bezwzględne są przeszkodami „największego kalibru”. Bardzo często skutecznie uniemożliwiają rejestrację znaku towarowego.
3. Złożony sprzeciw do rejestracji
Okres sprzeciwowy budzi wiele emocji w procedurze zastrzeżenia znaku towarowego. Tym bardziej, że sprzeciwy często wpływają w ostatnim możliwym dniu. Studzę więc często entuzjazm moich Klientów i radzę cierpliwie czekać do końca.
Po opublikowaniu informacji o zgłoszeniu znaku towarowego w Biuletynie Urzędu Patentowego, właściciele znaków identycznych lub podobnych do znaku zgłoszonego mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia.
Poniższe linie czasu odzwierciedlają, ile trwa rejestracja znaku towarowego po tym jak wpłynie sprzeciw. Przy pierwszym znaku mija już ponad 2,5 roku od zgłoszenia, a w drugim ponad 3 lata. To dla tego tak ważne jest poprzedzenie zgłoszenia pełnym badaniem.
Musisz mieć pewność, że Twoja marka nie narusza prawa.
Ważne
Na decyzję UPRP w postępowaniu sprzeciwowym przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Od jego wyroku można z kolei złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Jeżeli więc strony sporu będą zdeterminowane walczyć do końca, to na prawomocny wyrok trzeba będzie poczekać ponad 5 lat! To dlatego tak ważne jest pogłębione badanie znaku towarowego przed zgłoszeniem.
Czy z rzecznikiem patentowym szybciej zarejestruję znak towarowy?
I tak i nie. Z pewnością jest bezpieczniej.
Rzecznik patentowy posiada duże doświadczenie w prawnej ochronie marki. Podejmując z nim współpracę eliminujesz ryzyko powszechnych błędów. Jak pokazują statystyki z amerykańskiego rynku, podnosi to też o 50% szanse na uzyskanie ochrony.
Przykładowo często widzę, że Klienci chcą zastrzec nazwę opisową. Doradzam im wtedy, co powinni w niej zmienić, aby ekspert przepuścił zgłoszenie. Analogicznie jest z wykazem towarów i usług. Jeżeli przygotuję go tak, jak rekomenduje Urząd Patentowy, to procedura będzie się toczyć możliwie szybko.
Rzecznik patentowy przygotuje także poprawny regulamin używania znaku. Jeżeli zgłaszasz znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP na kilka osób lub firm, to ten dokument jest konieczny.
Pewnych terminów urzędowych przyspieszyć się nie da (okres sprzeciwowy). Rzecznik patentowy może jednak zmobilizować eksperta, aby ten możliwie szybko zajął się formalnościami. Specjalnie nie mówię jak to zrobić, bo to już moje know how. 🙂
Jak długo trwa rejestracja znaku towarowego w Unii Europejskiej?
Zastrzeżenie znaku towarowego w EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej) trwa zazwyczaj około 5 miesięcy. Można jednak doprowadzić do tego, aby rejestracja nastąpiła szybciej. Procedura rejestracja znaku towarowego UE nieco różni się od tej w polskim urzędzie patentowym. Tutaj ekspert:
- przetłumaczy Twój wykaz klas, aby został opublikowany we wszystkich urzędowych językach Unii Europejskiej;
- powiadomi właścicieli wcześniej zarejestrowanych podobnych znaków towarowych o Twoim zgłoszeniu;
- w ciągu kilku dni po pomyślnym zakończeniu okresu sprzeciwowego prześle świadectwo ochronne.
Ile trwa rejestracja znaku towarowego w UE przez Fast Track?
W EUIPO Twoje zgłoszenie będzie mogło zostać zweryfikowane szybciej. Musisz jednak spełnić warunki dotyczące trybu Fast Track. Do tych najważniejszych należą:
- zgłoszenie wyłącznie znaku w formie słownej, graficznej lub przestrzennej;
- sporządzenie wykazu towarów i usług w oparciu o zatwierdzone przez EUIPO terminy;
- wniesienie pełnej opłaty urzędowej z góry.
Wykorzystując nasze doświadczenie i procedurę Fast Track, zastrzegliśmy znak towarowy dla jednego z naszych Klientów w 3 miesiące i 15 dni. 🙂
Ile zajmuje rejestracja znaku towarowego na świecie?
Czas zastrzeżenia nazwy lub logo firmy bywa różny. Wszystko finalnie zależy od procedury rejestracji w urzędzie patentowym. Są kraje gdzie wszystko odbywa się w ekspresowym tempie 3 miesięcy (Benelux). Są i takie, gdzie na uzyskanie ochrony poczekasz 2-3 lata (Kanada).
Od strony proceduralnej, na daleką zagranicę markę możesz chronić:
- robiąc międzynarodowe zgłoszenie przez WIPO;
- robiąc zgłoszenie w urzędzie danego kraju.
1) Zgłoszenie przez Biuro Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO)
W WIPO możesz rozszerzać ochronę już zarejestrowanego znaku. Musisz więc dysponować wcześniej świadectwem ochronnym z UPRP lub EUIPO. Za pomocą jednego z tych urzędów składa się wniosek do WIPO.
Dzięki tej procedurze możesz chronić swój znak w ponad 100 krajach na świecie. Taka procedura może potrwać od 12 do 18 miesięcy. Każdy ze wskazanych przez Ciebie krajów będzie rozpatrywał zgłoszenie zgodnie ze swoim prawem.
2) Zgłoszenie przez urząd patentowy wybranego kraju
Ciekawostka
Niektóre kraje, oferują tzw. rejestrację przyśpieszoną. Twój wniosek za dodatkową opłatą będzie rozpatrzony w krótszym czasie.
W Niemczech taka opłata wynosi 200 EUR.
Zgłoszenie znaku w WIPO jest dużo bardziej praktyczne i tańsze. Chodzi o to, że w jednym wniosku wskazujesz kraje, gdzie chcesz mieć chroniony znak. Może być jednak tak, że kraju, który Cię interesuje w tej procedurze nie ma. Ewentualnie nie dysponujesz bazową rejestracją.
Wtedy należy zgłosić znak bezpośrednio w konkretnym kraju. Najczęściej masz wtedy obowiązek korzystania przez lokalnego rzecznika patentowego. Przy kilkudziesięciu krajach robi się to bardzo drogie.
Nasza Kancelaria może pomóc Ci w wyborze zagranicznej kancelarii patentowej i pośredniczyć w takim zgłoszeniu. Współpracujemy z najlepszymi ekspertami od prawnej ochrony marki.
Ile trwa zastrzeżenie marki w wybranych krajach?
Dlaczego proces zastrzeżenia znaku trwa tak długo? Czy wpływa na to rodzaj znaku?
Proces rejestrowania znaków towarowych jest kompromisem pomiędzy interesem prywatnym i publicznym. Jeżeli chodzi o ten pierwszy, to przedsiębiorcy dążą do zastrzegania wszystkiego z czym kojarzy się ich marka. Czasami jednak przesadzają. Próbują bowiem rejestrować określenia, które należą do domeny publicznej.
Przykład:
Urzędnik potrzebuje czasu, aby sprawdzić czy taka nazwa nie jest opisowa. Zauważ, że gdyby ktoś skutecznie zastrzegł nazwę Inteligentny Dom dla automatyki budynkowej, to sparaliżował by tym tę niszę. Eksperci stają się więc obrońcami wolnego rynku.
Złożyłem wniosek o ochronę. Czy mogę używać R w kółku?
Symbol R w kółku dedykowany jest wyłącznie znakom zastrzeżonym. Z języka angielskiego jest to skrót od registered, czyli zarejestrowany. Dopóki Twoja marka nie otrzyma ochrony, to nie wolno Ci tego symbolu używać. Grozi za to kara grzywny do 5 tys. zł.
Na etapie zgłoszenia marki możesz umieszczać przy logo symbol TM. Przeczytaj czym różni się znaczek ® od TM
Koszt rejestracji znaku towarowego
Chcesz poznać koszty związane z ochroną marki? Obejrzyj koniecznie to nagranie.
Chcę zastrzec znak towarowy. Ile będzie trwała jego rejestracja? Podsumowanie
Prawidłowa rejestracja znaku towarowego jest bardzo istotna dla Twojej firmy. Warto się dobrze przygotować do poprawnego złożenia wniosku. Każdy nawet najmniejszy błąd przedłuży proces zastrzeżenie znaku towarowego w Polsce lub UE.
Jeżeli zależy Ci na bezproblemowej rejestracji znaku towarowego, to warto zgłosić się do rzecznika patentowego. Dopełni on wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem i pilnowaniem terminów. W tym czasie Ty będziesz mógł się skupić na dalszym rozwoju swojej firmy. Pamiętaj, że jestem w stanie ze wszystkim Ci pomóc.
Zobacz również:
- Ile kosztuje zgłoszenie znaku towarowego w jednej klasie towarowej?
- Czy 30% różnic pozwala obejść plagiat?
- Jak fantazyjna powinna być grafika opisowego znaku towarowego?
- Badanie znaku towarowego płatne vs. darmowe
- Strefa Marek Allegro. Na czym polega i jak podnosi sprzedaż?
- Co oznacza symbol TM?
- Klasy usługowe i towarowe w znaku towarowym
- Czy można zarejestrować markę na osobę fizyczną?
Autorzy artykułu: Milena Czupryniak oraz Mikołaj Lech
FAQ
Czy po tym jak zrobię zgłoszenie, prawo chroni moją nazwę?
Samo zgłoszenie to za mało. Ochrona obejmie Cię dopiero jak urząd wyda decyzję o rejestracji. A poprzedza to analizą Twojego zgłoszenia. W niemal 1/3 spraw polski Urząd Patentowy odmawia przyznania prawa do znaku ❌!
Najczęściej zauważa, że zgłaszający próbuje zmonopolizować nazwę opisową. Chodzi o określenia typu ROWERY.PL, super ryba czy VIP MEBLE. Każda z tych marek jednoznacznie komunikuje do oznaczania czego służy. Czyli nie pozwala wyróżnić się na rynku, bo jest zwykłym opisem oferty.
Aby zminimalizować ryzyko odmowy, zacznij od 👉pogłębionego badania zdolności rejestrowej swojego znaku towarowego.
Co daje silniejszą ochronę – znak słowny czy logo? Co rejestrować?
Na to pytanie nie da się łatwo odpowiedzieć. Zarówno zastrzeżenie samej nazwy jak i logo ma swoje plusy i minusy. O ich zaletach dowiesz się w sytuacji sporu. Przeczytaj o 👉 4 najlepszych strategiach na prawną ochronę marki.
Uważam jednak, że finalnie bardziej praktyczna jest ochrona słownego znaku (nazwy firmy). Ma ona następujące zalety:
🟢 Daje Ci pewność, że nie posługujesz się nazwą opisową. Masz więc monopol na płaszczyznę słowną marki, ale i znaczeniową.
🟢 Zabezpieczasz tak każdą domenę internetową. Nie musisz więc wykupywać 20 adresów. Wystarczy kilka podstawowych.
🟢 Łatwiej zablokujesz konkurencję na Allegro, Amazon czy Etsy. Nawet, jeżeli ktoś używa innego logo, ale o tej samej nazwie, to na Twój wniosek portal zablokuje mu sprzedaż.
Włącz się do dyskusji
Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności.
Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.
Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl. Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.