Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
4 Kwi

Czym są wzory przemysłowe?

Zanim opowiem Ci czym są wzory przemysłowe, w kilku słowach odniosę się  do wzornictwa przemysłowego. Ma ono bowiem większy wpływ na nasze życie niż może Ci się wydawać. Aby jakiś produkt mógł odnieść sukces na rynku, musi być spełnionych szereg warunków. Odpowiednia musi być jego cena, reklama, jakość czy  zaawansowanie technologiczne. Jednak co najważniejsze, musi on mieć atrakcyjny dla kupującego wygląd.


 

Ludzie kupują oczami!

Wiesz dlaczego system operacyjny Windows pokonał DOS-a? Ponieważ opierał się na obrazach. Pliki przenosiło się do wskazanych folderów szybkim ruchem kursora.

Wystarczyło zrozumieć kilka zasad i komputer stał przed ludźmi otworem.

Nasz mózg uwielbia obrazy.

Doskonale wiedzą o tym wydawcy gazet brukowych. Jeżeli weźmiesz do ręki “Fakt” lub “Super Expres”, to zobaczysz, że najmniej jest w nich właśnie treści. Eksponowane są za to zdjęcia. Statystyki mówią same za siebie. Powyższe tytuły są najczęściej kupowanymi dziennikami w Polsce!

„Design jest wszystkim. Wszystkim!”  
Paul Rand, autor logo IBM

 

Dla najbardziej konkurencyjnych przedsiębiorstw na świecie, wzornictwo przemysłowe jest stałym elementem tworzenia nowego produktu. To dla nich bardzo ważny element innowacyjności. Projektanci wzornictwa uczestniczą tam w procesie powstawania nowego produktu już na etapie kreowania jego wizji.

Aby produkt się sprzedawał musi być funkcjonalny ale i mieć atrakcyjny wygląd. Jeżeli dobrze połączy się wszystkie elementy tej układanki, pojawia się sukces ekonomiczny. A im jest on większy, tym szybciej pojawi się nieuczciwa konkurencja.

Każdy chce uszczknąć coś z tego tortu 🙂

 

I w tym momencie z pomocą przychodzą nam właśnie wzory przemysłowe

 

Czym właściwie są wzory przemysłowe?

Samą definicję  znajdziesz w ustawie Prawo własności przemysłowej:

Art. 102

Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.

 

Osobiście lubię mówić, że wzory przemysłowe to “skóra oblekająca technologię“. Nie jest to jednak precyzyjne określenie, ponieważ często więcej wspólnego niż z technologią, mają one z fantazyjnym designem. Daleko nie szukając – oryginalny kształt kubka. Najtrafniejszym określeniem będzie więc to, mówiące, że wzory przemysłowe to po prostu zewnętrzna postać przedmiotu.

 

W praktyce najczęściej są to:

 • opakowania produktów,
 • butelki,
 • etykiety,
 • meble,
 • zabawki,
 • wyroby tekstylne czy
 • sprzęt sportowy.

 

Czym są wzory przemysłowe?

 

W jaki sposób chroni się wzory przemysłowe?Świadectwo rejestracji wzoru przemysłowego

Ochronę na wzory przemysłowe uzyskuje się poprzez rejestrację we właściwym Urzędzie ds. własności przemysłowej. Istnieje procedura:

 1. krajowa (ochrona na terytorium Polski);
 2. wspólnotowa (ochrona w 28 krajach UEj);
 3. międzynarodowa (na wybrane kraje świata).

W Polsce dokonuje się tego w Urzędzie Patentowym w Warszawie. Prawo z rejestracji wzoru udzielane jest na 25 lat, w 5-cio letnich okresach ochronnych. Właściciel wzoru otrzymuje specjalne świadectwo, na którym widnieje indywidualny numer rejestrowy.

Można go później umieszczać na chronionych produktach, informując o wyłączności zarówno konsumentów jak i konkurencję.


Jeżeli myślisz o rejestracji swojego wzoru przemysłowego to pamiętaj, że musi on spełniać takie dwa główne wymogi

 1. wymóg nowości – identyczny wzór nie może być obecny na rynku.
 2. wymóg indywidualnego charakteru – zgłaszany wzór nie może różnić się od wzorów obecnych na rynku nieistotnymi szczegółami.

Na etapie zgłoszenia ekspert z Urzędu Patentowego nie będzie tego weryfikował. Kiedy jednak będziesz chciał egzekwować swoje prawa od konkurenta ten może broniąc się podjąć próbę unieważnienia Twojego prawa.

Spacyfikuj już sam pomysł skopiowania Twojego produktu!

Po udzieleniu ponad 2000 porad prawnych wiem jedno. Przedsiębiorcom nie chodzi o to aby wygrywać spory w sądzie. Oni chcą się zabezpieczyć po to aby nie musieć w ogóle takich batalii toczyć. Da się to zrobić, ale musisz spełnić łącznie dwa wymogi.

 1. musisz swój wzór przemysłowy zarejestrować;
 2. musisz pochwalić się tym światu.

Po tym jak złożysz wniosek o rejestrację, Urząd Patentowy potwierdzi przyjęcie zgłoszenia stosownym dokumentem i nada Ci numer zgłoszeniowy. Nie chowaj tego do szuflady tylko umieść na stronie ofertowej, w katalogu czy nawet na samym produkcie.

Uwierz mi, że zrobi to wrażenie na konkurencji! Większość osób widząc taką informację pomyśli, że swój produkt opatentowałeś.

To skutecznie odwiedzie ich od pomysłu kopiowania efektów Twojej pracy.

 

Zauważ, że takie możliwości daje tylko formalna rejestracja wzoru przemysłowego.

Dzięki temu widniejesz w bazach jako właściciel tych praw. I ostatnio znalazłem świetny przykład takiej właśnie praktyki. Firma Vitberg zastrzegła swoje innowacyjne maseczki w formie wzoru użytkowego i wzoru przemysłowego. Pochwaliła się tym na swojej stronie pokazując numery zgłoszeniowe i zdjęcia dokumentów.

źródło: https://www.vitberg.com/sklep/maseczki-ochronne/vitberg-mini-shield

 

Co zyskasz chroniąc swoje wzory przemysłowe?

Zapytaj mnie o wycenę

Imię i nazwisko

Adres email

Treść wiadomości

+48 575 999 710

mikolaj@kancelarialech.pl

Zarejestrowanie wzoru przemysłowego zabezpiecza przed podrabianiem. Brak takiej rejestracji może doprowadzić do tego, że trudniejsze i bardziej kosztowne okaże się dochodzenie roszczeń. Na przykład w oparciu o prawa autorskie.

Zarejestrowane wzory należą do aktywów firmy, podnosząc tym samym jej wartość. Same wzory da się zresztą ekonomicznie wycenić. Mogą one później być przedmiotem sprzedaży lub licencji.

Na koniec warto wspomnieć i o tym, że bogate portfolio świadectw ochronnych podnosi wiarygodność w oczach inwestorów i konsumentów. Jedni i drudzy dostają więc informację nie tylko o tym, że jesteś firmą innowacyjną. Dowiadują się, że pomysły, w które inwestujesz są bardzo dobrze chronione prawnie.

Jako rzecznik patentowy mogę zająć się dla Ciebie zastrzeżeniem wzoru przemysłowego. Skontaktuj się ze mną przez formularz lub zadzwoń.

Ile kosztuje zastrzeżenie wzoru przemysłowego?

Jak już pisałem prawo z rejestracji wzoru przemysłowego jest przyznawane na wniosek. Po jego złożeniu, musisz wnieść odpowiednie opłaty urzędowe.

Ich wysokość zależy w głównej mierze od terytorium na jakim ma obowiązywać jego ochrona. Poza tym na tę kwotę wpływ ma to ile odmian wzorów przemysłowych zamieszczasz w jednym zgłoszeniu. Im jest ich więcej tym jednostkowe opłaty urzędowe spadają. W procedurze międzynarodowej opłaty zależą również od ilości załączonych zdjęć oraz obszerności dołączonego do nich opisu.

Wszystko szczegółowo tłumaczę w poniższym nagraniu:


{ 25 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aleksandra 16 października, 2013 o 23:31

Bardzo ciekawy temat. Na pewno często będę tu zaglądała.
Pozdrawiam panie Mikołaju 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech 17 października, 2013 o 12:05

Dziękuję za miłe słowa, a temat faktycznie bardzo interesujący.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam 18 października, 2013 o 15:16

Panie Mikołaju,

a spotkał się Pan z praktyką zgłaszania jako wzoru przemysłowego znaku słowno-graficznego? czy może być to spowodowane tym, że znak ten nie może być zarejestrowany jako znak towarowy?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech 21 października, 2013 o 12:27

Tak, spotkałem się. Takie działanie jest obarczone pewnym ryzykiem, ponieważ właściciel kolizyjnego znaku towarowego może próbować unieważnić zarejestrowany wzór. Jeżeli jednak tego nie zrobi, z wszelkimi konsekwencjami można ze wzoru korzystać. Niektórzy przedsiębiorcy zamiast zmienić nazwę, wolą podjąć takie ryzyko.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Krystian 5 grudnia, 2013 o 16:59

A jeżeli mamy produkt zastrzeżony wzorem przemysłowym np. szafa i firma chcę skopiować dany produkt zmieniając wewnątrz budowe tej szafki i konstrukcje oraz zmieniając zewnętrznie ilość szyb, zaokrąglając płyciny i zmieniając cały produkt w ok 10-15% to taki produkt dalej podlega pod wzór przemysłowy? Czy wogóle można kopiować (ale nie identycznie) produkty z wzorem przem.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 5 grudnia, 2013 o 23:00

Panie Krystianie, przy określaniu czy dany produkt jest podobny do już zarejestrowanego wzoru nie bierze się pod uwagę procentowej różnicy w detalach. Nie ma znaczenia również ich liczba.

Polska ustawa PrWłPrzem, mówi że wzór na zorientowanym użytkowniku musi wywierać odmienne wrażenie. Oznacza to, że jeżeli dana osoba idzie do sklepu z myślą aby kupić szafę i pomyli się kupując niemal jej kopię to jest to naruszenie. Przy czym wystarczy istnienie ryzyka takiej pomyłki aby mówić o naruszeniu.

Domyślam się w czym jest problem. Mamy klientów, którzy chcą maksymalnie ochronić swoje produkty oraz takich, którzy chcieliby zmienić detale, aby nie naruszać prawa do już zarejestrowanych wzorów konkurencji. Czasami jest to balansowanie na granicy. Jeżeli odejdzie Pan dość mocno od danego wzoru zwiększa Pan pewność, że kolizji nie będzie. Zbliżając się za bardzo naraża się Pan na proces.

Ostatecznie dylemat kto ma rację rozwiąże sąd. Ja mogę, bazując na moim doświadczeniu, określić czy dane modyfikacje są wystarczające czy nie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin 24 lutego, 2014 o 23:45

Witam serdecznie mam takie pytanie chce zrobic kubki z napisami i konkretnie chodzi mi o napisy co moge zrobic i jak zabezpieczyc je zeby nikt mi ich nie podrobil. Czy jest taka mozliwosc zabezpieczenia napisu i w jaki sposob mozna to zrobic?????

Odpowiedz

Mikołaj Lech 25 lutego, 2014 o 11:25

Dzień dobry.

Na pewno kilka sposobów się znajdzie.

Niektóre slogany reklamowe bądź zestawienia słów, uznać można za utwór w myśl pr. autorskiego. Muszą być jednak w jakiś sposób fantazyjne. Wszystko zależy oczywiście od samych napisów. Tutaj ochrona jest z mocy ustawy. Nie trzeba nic rejestrować. Należy jednak udowodnić autorstwo.

Dalej można owe slogany zgłosić do Urzędu Patentowego jako znaki towarowe, choć przy większej ich liczbie jest to drogie.

Można fantazyjny design kubków (w którym są owe napisy) zastrzec jako wzory przemysłowe. Będzie to tyle dobre, że istnieje możliwość zgłaszania wielu odmian. Ostatecznie można założyć, że kubki przez 3 lata od ujawnienia będą chronione jako niezarejestrowane wzory wspólnotowe.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Grzegorz 30 lipca, 2014 o 17:06

Szanowny Panie Mikołaju,

Skóra oblekająca technologię wydaje się być zwrotem na tyle fantazyjnym, że można by pokusić się o ochronę autorską utworu 😉
Chciałbym zapytać o kwestię, o której Pan wzmiankował “Wzory… należą do aktywów przedsiębiorstwa” – czy zastrzegającym nowy wzór przemysłowy może być wyłącznie przedsiębiorca? Czy są może przypadki, kiedy wzór zarejestrowany jest na osobę prywatną, a potem wykorzystywane np. w dwóch firmach, w których ta osoba ma udziały.

Z poważaniem,
Grzegorz

Odpowiedz

Mikołaj Lech 30 lipca, 2014 o 17:56

Panie Grzegorzu to sformułowanie również mi się podoba. Niestety nie ja jestem jego autorem. Zresztą jak wskazywałem w tym artykule na to sformułowanie może wcale prawo autorskie nie przysługiwać.

Odpowiadając jednak na Pana pytanie to nie ma przeciwwskazań aby właścicielem prawa z rejestracji wzoru była osoba fizyczna. Tym sposobem może ona odpłatnie bądź nieodpłatnie udzielić licencji na produkcję danego wzoru jakiejkolwiek firmie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Grzegorz 30 lipca, 2014 o 20:31

Uprzejmie dziękuję za odpowiedź. Wbrew pozorom, skóra nie pełni funkcji ozdobnej, a często wrażenie ogólne na zorientowanym użytkowniku robi coś zupełnie innego 😉
Udzielanie licencji wydaje się być dobrym posunięciem, jakkolwiek na samą myśl o nieodpłatnej
licencji poczułem na karku oddech oskarżyciela skarbowego.. No i raczej byłby to strzał w kolano w przypadku próby wskazania przed sądem wartości szkody przy ew. roszczeniu. Zgaduję, że informacji na temat tego, jak należy zdeklarować dochód z tytułu udzielenia licencji przez osobę prywatną (bo osoba fizyczna to także ta prowadząca np. jednoosobową działalność gospodarczą)
powinienem szukać pod zupełnie innym adresem. Jeszcze raz dziękuję za szybką odpowiedź.
Grzegorz

Odpowiedz

Wiesław 25 czerwca, 2015 o 00:12

Witam.
Zawracałem już Panu głowę kilka dni temu,
ale spróbuję jeszcze drążyć “w temacie”.

Załóżmy, że mam dobry pomysł na wzór przemysłowy.
Załóżmy, że jest to rozwiązanie bardzo proste (genialne w swojej prostocie) a jednocześnie nikt dotąd na nie nie wpadł.
Bystry urzędnik w biurze patentowym w mig połapie się,
że pomysł wart jest dużych pieniędzy.
Skąd mam pewność, że w/w urzędnik nie sprzeda mojego pomysłu jakiejś firmie, a ta firma nie zastrzeże mojego wzoru przemysłowego 5 minut przede mną?
Pozdrawiam Wiesław Stępień

Odpowiedz

Mikołaj Lech 1 lipca, 2015 o 21:16

Panie Wiesławie zadał Pan ciekawe pytanie.
Co do zasady ochronę uzyskuje się od dnia zgłoszenia. Tak więc jeżeli dokumenty wpłynęły już do urzędu patentowego to nikt Pana nie wyprzedzi. Tak sobie jednak myślę, że teoretycznie mogłoby się zdarzyć tak jak Pan mówi. Zgłoszenie wzoru przez konkurencję byłoby jednak bez sensu. Tzn. oba wzory miałyby tą samą datę rejestracji. Co z tego skoro prawdopodobnie łatwo byłoby Panu taki wzór unieważnić. Wystarczyłoby aby udowodnił Pan, że wzór konkurencji nie był nowy w dacie zgłoszenia (Pan ujawnił go wcześniej). Tym samym opisana przez Pana sytuacja jest czysto teoretyczna. Sam nigdy z czymś podobnym się nigdy nie spotkałem. Mam dobre zdanie o ekspertach z urzędu patentowego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

ryszrd 8 lipca, 2015 o 23:22

bardzo mi sie podoba sposob w jaki zapoznaje pan ludzi z tematem wzorow przemyslowych i droga ich zastrzegania, powodzenia.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 12 lipca, 2015 o 18:53

Dziękuję za ciepłe słowa Panie Ryszardzie.
Mam nadzieję, że będzie Pan na mojego bloga zaglądał częściej.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mariusz 5 lutego, 2016 o 12:54

Dzień dobry,
Załóżmy, że wpadłem na pomysł jakiegoś wzoru, ale nie wiem czy taki wzór jest zastrzeżony. Czy jest gdzieś opublikowana lista zastrzeżonych wzorów? Konkretnie chodzi o paterę z owocami zrobionymi ze srebra i bursztynu.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 5 lutego, 2016 o 18:45

Dzień dobry Panie Mariuszu.
Informację o zarejestrowanych wzorach przemysłowych publikują krajowe urzędy patentowe. Najczęściej dostęp do takich baz jest darmowy i on-line. Takie sprawdzenie jest jednak dość problematyczne o czym pisałem w artykule pt.: Badanie zdolności rejestrowej wzoru przemysłowego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin 3 marca, 2016 o 08:52

Dzień dobry Panie Mikołaju
Artykuł bardzo mnie zaciekawił, i spowodował lekki niepokój w dotychczasowych moich działaniach, ale do rzeczy
– czy zastrzeżenie tyczy się całego “systemu” np. krzesła turystycznego czy rurki z której jest wykonany ?
– w jaki sposób mogę sprawdzić czy dany wzór już istnieje jako zastrzeżony ?
– co się dzieje gdy okaże się że jednak mój produkt jest kopią towaru zastrzeżonego ?
pozdrawiam Marcin

Odpowiedz

Mikołaj Lech 3 marca, 2016 o 18:42

Dzień dobry Panie Marcinie.
1) Wzór przemysłowy chroni design a nie konkretny materiał z którego jest wykonany.
2) Takie sprawdzenie jest możliwa, ale dość trudne i mozolne. Dokładniej opisałem to w artykule pt.: Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego.
3) Cóż, pojawia się pytanie czyja to wina. O konsekwencjach takiej sytuacji pisałem w artykule pt.: naruszenie wzoru przemysłowego. Jeżeli natomiast takie wzory design ktoś Panu projektuje, to warto z taką osobą podpisać umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aleksandra Skolimowska 21 marca, 2016 o 10:05

Panie Mikołaju,
Dziękuję za prowadzenie tak przydatnego bloga. Wiele się dzięki Panu dowiedziałam i rozwiał Pan wiele moich wątpliwości. Mam jednak pytanie a propos projektu, który należy podesłać UHRW. Na stronie doczytałam, że nadesłane rysunku/zdjęcia mogą być w kolorze bądź czarno-białe (nie wolno mieszać). Jak wówczas wygląda sprawa koloru danego produktu? Zamierzam zastrzec lampe, która występuje w różnych wersjach kolorystycznych. Czy każdy kolor musiałabym zastrzec oddzielnie? Czy wysyłając monochromatyczne rysunki zastrzegam ogół? Na liście już zarejestrowanych produktów widziałam te same lampy w różnych wariantach kolorystycznych i przeraża mnie koszt jaki musiałabym ponieść.. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie, A.Skolimowska

Odpowiedz

Mikołaj Lech 22 marca, 2016 o 18:31

Dzień dobry Pani Aleksandro. Niestety kolor również jest istotnym elementem wzoru przemysłowego. Tym samym co do zasady należałoby chronić przynajmniej ten kolor, który najlepiej się sprzedaje. Jak być może Pani wyczytała ma Pani 12 miesięcy na to by wzór testować i przed upływem tego terminu dokonać zgłoszenia. Później wzór nie będzie spełniał warunku nowości. Z drugiej strony zastrzegając rysunek nie chroni Pani każdej wersji kolorystycznej. Trzeba tutaj podjąć jakieś decyzje bo zgłoszenie np. 15 odmian kolorystycznych faktycznie generuje już spore koszty
Pozdrawiam

Odpowiedz

Lena 25 kwietnia, 2016 o 20:08

Zdecydowanie warto jest zastrzegać wzory przemysłowe, jednak nie jest to tani proces, więc małe firmy mogą mieć z tym problem.

Odpowiedz

Mikołaj Lech 26 kwietnia, 2016 o 18:26

Czy ja wiem, koszt 5-cio letniej ochrony wzoru przemysłowego w Polsce wynosi 770 zł. W UE 350 EUR. W ramach tego można ochronić wiodący produkt, na którym zarabia się duże pieniądze. Przedsiębiorcy najczęściej o takiej ochronie myślą dopiero kiedy mają już problem. Ktoś ich kopiuje. Bardziej szczegółowo o opłatach urzędowych piszę w artykule pt.: Zastrzeżenie wzoru przemysłowego – ile kosztuje?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr 4 stycznia, 2017 o 21:43

Witam, a czy jeżeli mamy pomysł na sprzedaż produktu spożywczego i chcemy go umieścić w jakimś pojemniku ogólnie dostępnym w hurtowniach – to nie jest opakowanie naszego projektu. I jest to opakowanie w którym żadna inna firma takiego produktu nie pakuje, to czy możemy opatentować ten typ produktu w takim opakowaniu?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 7 stycznia, 2017 o 16:37

Zastrzec taki wzór teoretycznie można, ale mam wątpliwości czy będzie on uznany za nowy i posiadający indywidualny charakter. Tym samym choć formalnie urząd wyda świadectwo rejestracji, konkurencja będzie mogła taki wzór unieważnić. Choć teoretyzuję tutaj. Aby się jednoznacznie określić, musiałbym dokładnie zobaczyć ten produkt.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.