Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
30 Sie

Nowość wzoru przemysłowego – kiedy można o niej mówić?

Nowość wzoru przemysłowego potrafi spędzić sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Sam miałem okazję przekazać kilku złą wiadomość. Ich produkt, który tak rewelacyjnie się sprzedaje, nie może być chroniony w Urzędzie Patentowym. W dzisiejszym wpisie opowiem ci jakich błędów unikać, aby twoja ochrona prawna była po prostu nie do ruszenia 🙂


 

Po pierwsze musisz wiedzieć, że nowość wzoru przemysłowego rozumiana jest inaczej jak w znaczeniu potocznym. Oczywiście najprościej mówiąc chodzi tutaj o ujawnienie wzoru zanim zostanie on zgłoszony do Urzędu Patentowego. Aby jednak uznać, że nowość wzoru przemysłowego została naruszona, muszą jednak być spełnione i inne przesłanki. Nie każde bowiem ujawnienie od razu dyskwalifikuje twój produkt.

 

Podstawowa zasada nowości

Wzór przemysłowy uważany jest za nowy, jeżeli przed datą zgłoszenia go do Urzędu Patentowego, identyczny wzór nie został publicznie udostępniony. Co najważniejsze, wzór uważa się za identyczny z udostępnionym publicznie, również wtedy, gdy różni się od niego jedynie nieistotnymi szczegółami. Chodzi więc o przypadki, kiedy porównywane wzory różnią się niuansami niedostrzegalnymi dla przeciętnego człowieka.

Urząd Patentowy nie sprawdza, czy przesłany mu wzór spełnia przesłanki nowości. Nowość wzoru przemysłowego może za to zostać zweryfikowana, w wyniku postępowania o stwierdzenie nieważności wzoru. Taka procedura najczęściej wszczynana jest przez konkurenta z branży.

Tak czy inaczej to na twoich barkach spoczywa odpowiedzialność za zgłoszenie, które powinno spełniać wszystkie ustawowe wymagania. Z pewnością pomoże ci w tym profesjonalny pełnomocnik jakim jest rzecznik patentowy.

 

Jak rozumieć publiczne udostępnienie wzoru?

Publicznym udostępnieniem, będzie każdy akt umożliwiający zapoznanie się ze wzorem nieograniczonej liczbie osób, zawodowo zajmujących się dziedziną, której dotyczy wzór. Można przez to rozumieć osoby, które w ramach określonej branży zajmują się wyglądem produktów. Projektanci, osoby odpowiedzialne za marketing czy rozwój produktów, sprzedawcy, handlowcy.

Sytuacja wygląda ciekawie, jeżeli spojrzymy na zakres terytorialny ewentualnego udostępnienia wzoru. W polskim prawie brak bowiem jakiegokolwiek geograficznego zawężenia, jeżeli chodzi o stan wiedzy specjalistów z danej branży. Przepisy odnoszące się do wspólnotowego wzoru już takie zapisy posiadają (mowa jest o obszarze Wspólnoty).

Jaki to będzie miało wpływ na twoje interesy? Jeżeli ujawnisz swój wzór na wystawie w Chinach, może to być podstawa do unieważnienia wzoru przemysłowego krajowego ale ochrona wspólnotowego może się utrzymać.

 

Jak może nastąpić ujawnienie wzoru?Nowość wzoru przemysłowego

Formy publicznego udostępnienia niweczące nowość wzoru przemysłowego zostały wymienione w ustawie PrWłPrzem. Może to być:

  • stosowanie;
  • wystawienie;
  • ujawnienie w inny sposób.

Faktycznie chodzi więc o przypadki sprzedaży wzoru, oraz jego reklamy (zdjęcia, ulotki, banery czy katalogi). Nowość wzoru przemysłowego można zaprzepaścić publikując artykuł w gazecie branżowej (jeżeli np. dodamy do niego zdjęcie produktu). W praktyce przyjmuje się bowiem, że w dacie publikacji czasopisma, z tą formą udostępnienia publicznego mogli zapoznać się specjaliści z danej branży.

 

Ujawnienia nieszkodzące nowości

Nie niweczy nowości ujawnienie wzoru osobie trzeciej, która w sposób wyraźny lub dorozumiany była zobowiązana do zachowania poufności. Chodzi tutaj na przykład, o sytuację kiedy przedsiębiorcy prowadzą między sobą korespondencję handlową. Ze swej natury taka korespondencja ma charakter poufna i można domniemywać, że nie dotrze do nieograniczonego kręgu odbiorców- profesjonalistów.

Kolejnym przypadkiem udostępnienia wzoru, które nie uchybia nowości jest ujawnienie go przez twórcę, jego następcę prawnego lub osobę trzecią za zgodą uprawnionego. Pod warunkiem jednak, że nie nastąpiło to wcześniej niż na 12 miesięcy od daty dokonania formalnego zgłoszenia do Urzędu Patentowego.

 

Nowość wzoru przemysłowego – podsumowanie

  1. Wzór przemysłowy, który został zgłoszony do rejestracji z naruszeniem nasady nowości może zostać unieważniony.
  2. Urząd Patentowy nie sprawdza, czy wzór przemysłowy spełnia przesłankę nowości.
  3. Ujawnienie wzoru następuje wtedy, kiedy wiadomość o wzorze może dotrzeć do osób zawodowo zajmujących się daną dziedziną.
  4. Nie niweczy nowości ujawnienie wzoru osobie trzeciej, która miała zachować poufność.
  5. Nie niweczy nowości ujawnienie wzoru w terminie 12 miesięcy przed dokonaniem formalnego zgłoszenia.

Jak widzisz pojęcie nowości obwarowane jest szeregiem zastrzeżeń. Mimo wszystko dość często przedsiębiorcy zgłaszają do ochrony przedmioty, których ochronę, jeżeli ma się odpowiednie dowody, łatwo unieważnić. Cały zabieg mija się wtedy z celem. Posiadasz wtedy bowiem świadectwo ochronne, którego boisz się użyć, aby nie zostać pozbawionym praw z rejestracji. Pamiętaj więc, że nowość wzoru przemysłowego, to kluczowa kwestia jeżeli myślisz o skutecznej i trwałej ochronie prawnej swojego produktu.

Mikołaj Lech

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marek 16 maja, 2014 o 18:48

Szanowny Panie,

czy w przypadku zarejestrowania wzoru przemysłowego w Urzędzie Patentowym RP, a następnie tego samego wzoru w OHIM, narażam się na zarzut ze strony OHIM, że mój wzór nie spełnia przesłanki nowości, albowiem został wcześniej zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP?

Pozdrawiam,
Marek Michalski

Odpowiedz

Mikołaj Lech 19 maja, 2014 o 09:17

Panie Marku to wszystko zależy od tego, kiedy dokona Pan zgłoszenia do OHIM. Jeżeli będzie to np. 2 lata po zgłoszeniu krajowym to wyciąg z naszego rejestru będzie koronnym dowodem na to, że wzór nie spełnia przesłanki nowości.

Jeżeli jednak zmieści się Pan w tym terminie 12 miesięcznym, to nie będzie to przeszkodą. Oczywiście mówię o sytuacji, kiedy pierwsze ujawnienie wzoru było właśnie w zgłoszeniu krajowym. Jeżeli był on bowiem obecny na rynku już od kilku miesięcy, to od tej daty powinno się określać termin 12 miesięczny.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek 19 maja, 2014 o 23:04

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Czyli jak dobrze rozumiem, mogę być dysponentem dwóch praw wyłącznych tj. pierwszego wynikającego ze świadectwa rejestracji do wzoru przemysłowego w Urzędzie Patentowym RP, oraz drugiego wynikającego ze świadectwa rejestracji do wspólnotowego wzoru przemysłowego pomimo faktu, że wzór w obu wypadkach jest identyczny? Innymi słowy, jeżeli dobrze rozumuje, to uzyskanie wspólnotowego wzoru przemysłowego nie konsumuje wcześniejszego prawa uzyskanego w Urzędzie Patentowym RP?

Pozdrawiam,
Marek Michalski

Odpowiedz

Mikołaj Lech 19 maja, 2014 o 23:23

Dobrze Pan to zrozumiał.

Zdarzają się takie sytuacje. Podobnie zresztą jest przy znakach towarowych. Ochrona znaku na Unię Europejską nie konsumuje tej, która obowiązuje już w danym kraju. Przedsiębiorcy chroniący wzory w kraju macierzystym czasami reflektują się, że woleliby ochronę szerszą i dokonują zgłoszenia na całą Unię. Wszystko będzie działać pod warunkiem zachowania tych 12 miesięcy od ujawnienia.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mateusz 23 kwietnia, 2015 o 21:50

Dobrywieczór Panie Mikołaju
Rozpocząłem sprzedaż swojego produktu (opakowania) z uwagi na zainteresowanie kontrahentów, a teraz chciałbym zadbac o jego ochronę (wzór przemysłowy). Czy dobrze rozumiem, że zgodnie z Pana artykułem pierwsza faktura sprzedaży będzie dowodem na moment ujawnienia mojego produktu i licząc od tego dnia (wystawienia faktury) bedę miał 12 mscy na przeprowadzenie procedury ochronnej?

Odpowiedz

Mikołaj Lech 4 maja, 2015 o 10:06

Panie Mateuszu generalnie tak można przyjąć. Choć ujawnienie formalnie mogło mieć miejsce wcześniej np. poprzez umieszczenie zdjęcia na Pana stronie internetowej czy uczestnictwo w targach.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: