Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
8 Maj

Przykłady wzorów przemysłowych – ubrania

Inspiracją do dzisiejszego wpisu był artykuł o kapturoszalu. Jak sama nazwa wskazuje jest to połączenia kaptura oraz szalu. Mamy więc nowy, oryginalny element garderoby. Jego krój jest zarejestrowany na całą Unię Europejską. Postanowiłem to sprawdzić przy okazji opisując Ci jak chroni się ubrania.

Wzory przemysłowe - krój ubrania - kapturoszalŹródło: www.mnishkha.com

 

Kapturoszal zarejestrowany w OHIM

W artykule projektantka Anna Migacz-Lesińska mówi:

Uwielbiam przeglądać strony internetowe pokazujące oryginalny projekt i jego kopię. To jak zabawa w “znajdź trzy różnice”. Nie chciałabym tylko nigdy znaleźć tam swojej Mnishkhi.

Najszybszą formą ochrony jest rejestracja kroju ubrania w OHIM.

Po około 14 dniach już możemy trzymać w ręku ozdobne świadectwo rejestracji. Przy zgłoszeniu zawsze pojawia się problem jak przedstawić wizualnie krój takiego ubrania. Można oczywiście ciuch rzucić na podłogę i zrobić kilka zdjęć. Można też do tego wykorzystać modelkę. Pani Anna wybrała najlepszą drogę.

Przygotowała rysunki, które oddają istotę całego pomysłu.

Tym samym przynajmniej do 2019 r. ma ona na wprowadzanie takich wzorów. Samą ochronę można przedłużać aż do 25 lat. Czyli z szybkich wyliczeń wychodzi mi rok 2039. Dopiero po tym czasie minie monopol prawny na wzór.

Jeżeli Pani Ania znajdzie w internecie kopię swojego wzoru może od naruszyciela dochodzić roszczeń. W sądzie nikt nie będzie pytał kto jest autorem kroju obrania. To jednoznacznie wynika ze świadectwa rejestracji. Sprawdzane będzie jedynie to, czy krój ubrania konkurenta sprawia odmienne wrażenie na zorientowanym użytkowniku.

Czyli czy może się pomylić co do źródła pochodzenia “kapturoszala”.

 

Jak można chronić ubrania?

Poszukując w bazach “kapturoszala” znalazłem ciekawe ubrania zgłoszone do rejestracji.

Znów utwierdziłem się w przekonaniu, że ludzka fantazja nie zna granic 🙂

Kroje ubrania jako wzory przemysłowe.Obawiam się, że wśród dorastającej młodzieży pomysł może nie chwycić 🙂

Kroje ubrania jako wzory przemysłoweJestem ciekawy czy domyślasz się co to jest?

Na pewno nie zwykły T-shirt ze słabym zdobieniem. Jest to koszulka, którą zakłada się podczas jazdy samochodem. Przeznaczona dla osób, które nie lubią zapinać pasów. Zdobienia w postaci grubych czarnych linii mają sprawiać wrażenie, że pasy jednak są zapięte. I tym samym chronić “kreatywnego kierowcę” przed mandatem.

 

Kroje ubrania jako wzory przemysłoweNie widziałem nigdzie takiej czapki. Obawiam się więc, że nie zbito na niej majątku.

 

Kroje ubrania jako wzory przemysłowe

 

Czasami fantazyjny jest nie krój ubrania a samo jego zdobienie. W takim przypadku można zarejestrować wzór będący rysunkiem, zdjęciem lub fakturą materiału.

 

Kroje ubrania jako wzory przemysłowePoza ciekawostkami chciałem Ci pokazać typowe wzory przemysłowe przedstawiające ubrania. Jest ich na prawdę wiele bo i moda dynamicznie się zmienia.

 

Zagrożenia związane z rejestracją ubrań.

Zarejestrowanie wzoru przemysłowego nie oznacza wcale, że jesteś bezpieczny.

W określonych sytuacjach prawo z rejestracji można unieważnić. To na Tobie spoczywa obowiązek zgłoszenia wzoru, który spełnia wszystkie wymogi formalne. Tylko wtedy takie prawno będzie “nie do ruszenia”.

O jakie wymogi chodzi? Wzór musi być:

I w niektórych przypadkach mogą być problemy.

Na rynku jest morze ubrań. Teoretycznie wymyślono już wszystko. Aby twoja ochrona była silna, zgłaszany wzór musi być fantazyjny. Czyli musi się różnić wyraźnie od tego co jest już na rynku. Delikatna modyfikacja to może być za mało.

 

Problemem może być również opłata za ochronę.

W przypadku kilku wzorów jest ona do udźwignięcia przez przedsiębiorcę. Co jednak jeżeli co sezon wprowadza on na rynek 100 nowych wzorów? Często ich życie trwa kilka miesięcy. Takim pośrednim rozwiązaniem może być słabsza ochrona wynikająca z niezarejestrowanego wzoru wspólnotowego.

Jest to zabezpieczenie przed dokładną imitacją ubrań a nie zbytnią inspiracją.

 

Źródła: zdjęcia zarejestrowanych wzorów pochodzą z bazy OHIM

Mikołaj Lech

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Robi 15 czerwca, 2015 o 14:30

Te bluzy na początku są świetne! Zwłaszcza krowa 😀

Odpowiedz

Mikołaj Lech 12 lipca, 2015 o 18:55

Starałem się wybrać coś ciekawego jako przykłady i faktycznie krowa również mnie urzekła 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: