Sąd Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych
Jest to szczególny rodzaj sądu, który wcześniej w Polsce nie występował.
Jak tylko staliśmy się częścią Unii Europejskiej dostosowaliśmy odpowiednio ustawę o ustroju sądów powszechnych. Utworzony w ten sposób Sąd Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych oficjalnie rozpoczął działalność 17 czerwca 2004 r. Tego typu sądy wspólnotowe istnieją w każdym kraju członkowskim.
Nasz, swoją siedzibę ma w Warszawie jako XXII Wydział Sądu Okręgowego.
Jurysdykcja w sprawach wzorów wspólnotowych
Sąd ten rozpatruje spory z zakresu:
– wzorów przemysłowych wspólnotowych
– wspólnotowych znaków towarowych.
Do jego wyłącznej właściwości należy powództwo o naruszenie prawa z rejestracji wzoru. W takich przypadkach pozwani często składają powództwa wzajemne o unieważnienie lub stwierdzenie wygaśnięcia wzoru. Jak widzisz, rozpatruje on również i tego typu sprawy. Może on też zająć się sprawą unieważnienia niezarejestrowanego wzoru wspólnotowego.
To dość ciekawy przypadek.
Jak już pisałem na blogu, tego typu ochrona prawna nie wymaga złożenia wniosku o rejestrację. Ważność takiego wzoru sądy ustalają w sytuacji, kiedy dana osoba przedstawi dowód na to, że nie minął jeszcze 3 letni okres ochronny. Liczy się go od daty pierwszego udostępnienia wzoru. Nadto należy wykazać, że wzór posiada indywidualny charakter.
Po co jednak unieważniać takie prawo? Zazwyczaj znów jest to spowodowane wniesieniem przeciwko takiej osobie powództwa w oparciu o wzór niezarejestrowany.
Unieważnienie jest więc formą obrony.
Sąd Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych jest sądem powszechnym pierwszej instancji. Od jego orzeczeń przysługuje odwołanie do sądów wspólnotowych drugiej instancji.
Kto może występować z powództwem?
Nie zaskoczę Cię pewnie, jeżeli powiem, że jest to uprawniony z rejestracji wzoru, ewentualnie jego następca prawny.
Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, jeżeli chodzi o licencjobiorcę.
Może on wytoczyć powództwo jedynie za zgodą właściciela wzoru. No chyba, że podpisana między nimi umowa zezwala na to. Jeżeli to Ty działasz na podstawie licencji, nie ma przeszkód, abyś dołączył do powództwa, aby wywalczyć i dla siebie słuszne odszkodowanie od naruszyciela.
Co do zasady powództwo wnosi się w miejscu zamieszkania pozwanego.
- Jeżeli jest jest to Polska, to sprawa jest jasna. Nasz jedyny sąd wspólnotowy znajduje się w Warszawie.
- Jeżeli jest mieszkańcem któregoś z krajów Wspólnoty, musimy zwrócić się w stronę tamtejszego sądu.
- Jeżeli pozwany nie mieszka w żadnym państwie Unii Europejskiej, będzie to miejsce, gdzie ma przedsiębiorstwo.
- Jeżeli i to jest poza obszarem państw członkowskich, to odpowiednia jurysdykcja przysługuje państwu, w którym mieszka powód. W Twoim przypadku będzie to więc ponownie Warszawa.
Bardzo wyspecjalizowany sąd
Być może nie uśmiecha Ci się procesowanie w odległej Warszawie. Musisz jednak wiedzieć, że powstanie tego sądu to najlepsze co mogło się wydarzyć. Już tłumacze dlaczego. Do sądów powszechnych trafia wciąż mało spraw związanych z własnością przemysłową. Choć jak pisałem na wstępie powoli się to zmienia. Odnoszę więc wrażenie, że wielu sędziów się na nich nie zna. Jest to w końcu niełatwa i bardzo wąska dziedzina prawa.
Skutek jest taki, że zdarzają się wyroki powiedziałbym „z kosmosu”.
Jeżeli chodzi o Sąd Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych, to tutaj sytuacja wygląda zgoła inaczej. Zajmuje się on wyłącznie sporami związanymi ze wzorami i znakami. Orzekają w nim świetnie przygotowani sędziowie. Przewodnicząca tego sądu, Pani Beata Piwowarska, jest autorytetem w naszej branży i na swoje wykłady przyciąga naprawdę tłumy.
Dla Ciebie oznacza to tyle, że możesz w większym stopniu przewidzieć wynik. Raczej nie zostaniesz więc niemile zaskoczony od strony merytorycznej. Co nie znaczy, że wynik sprawy Cię uszczęśliwi. 🙂
Tego Ci oczywiście nie życzę.
Zobacz również:
- Jak sprawdzić czy logo jest plagiatem?
- Co oznacza C w kółku?
- Czy mogę zastrzec znak towarowy na osobę fizyczną?
- Badanie znaku towarowego płatne vs darmowe
- Jak zastrzec prawa autorskie do logo firmy?
- Kradzież nazwy firmy poprzez rejestrację w Urzędzie Patentowym
- Koszt rejestracji znaku towarowego
- Czy nazwę i logo firmy trzeba zastrzegać?