Slider
12 Cze

Jak chronić wzór przemysłowy w Hongkongu?

Po nagraniu pt. Jak chronić znak towarowy w Hongkongu otrzymałem wiele pozytywnych komentarzy. Postanowiłem więc stworzyć kolejne. Tym razem opowiadam o ochronie wzorów przemysłowych w tej części świata. Przy okazji przedstawiam kilka ciekawostek o Hongkongu.

Hongkongiem rządzi pieniądz.

Mieszkający tu ludzie mają obsesję na punkcie pieniędzy.

Jak dowiedziałem się od lokalnych znajomych, ludzie potrafią pracować tu po 10- 12 godzin na dobę. Jest duża presja na osiąganie sukcesu. Pomyślałem sobie jednak, że takie liczby robią wrażenie raczej na osobach, które pracują na etacie.

Jeżeli rozwijasz własny biznes to na pewno sam wiesz, że poświęcasz znacznie więcej czasu. O jego rozwoju myślisz non stop.

Dla osoby pracującej standardowe 8 godzin, wygląda to jak szalony wyścig szczurów.

I chyba w istocie nim jest.

Jedno z najdroższych ziem na świecie

Popularność i atrakcyjność tego miejsca przekłada się ceny.

Wynajem powierzchni biurowych jest tu jednym z najdroższych na świecie. Przed Hongkongiem plasuje się jedynie Londyn. Z turystyką wygląda to trochę lepiej. Jest tu bardzo dużo hoteli tak więc można znaleźć pokój w rozsądnej cenie.

Oczywiście jak na Hongkong 🙂

Co ciekawe za czasów kolonialnych na zboczach okolicznych gór mogli osiedlać się jedynie Brytyjczycy. Bogaci chińscy kupcy mieli do dyspozycji podnóża gór. Tereny te były atrakcyjne nie tylko z powodu obezwładniającej panoramy miasta. Dominowały względy praktyczne. Było tutaj po prostu chłodniej.

A tutejszy klimat potrafi człowieka wykończyć. My trafiliśmy na 35 stopni Celcjusza przy wilgotności powietrza sięgającą 90%.

Oczywiście dziś na wzgórzach może się osiedlać każdy, kogo na to stać.

Czyli niewielu 🙂

 

Jak chronić wzór przemysłowy w Hongkongu?

Jak chronić wzór przemysłowy w Hongkongu?

Będąc w Hongkongu poczytałem jak wygląda tutaj ochrona wzorów przemysłowych.

 

Gdzie dokonać rejestracji?

Choć Hongkong jest od 1997 r. częścią Chin, to formalnie stanowi odrębny region administracyjny. Tym samym rejestrując swój wzór w Chinach jego ochrona nie obejmuje Hongkongu. Aby tak się stało musisz dokonać osobnego zgłoszenia w tutejszym urzędzie patentowym (Intellectual Property Departament).

Czy zgłoszenia można dokonać samodzielnie?

Teoretycznie tak, ale musisz wskazać adres do doręczeń dokumentów w Hongkongu. Tutejszy urząd patentowy zachęca jednak do korzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika jakim jest rzecznik patentowy.

Jak długo trwa procedura rejestracji wzoru przemysłowego?

Jeżeli nie ma żadnych problemów to około 3 miesięcy.

Co należy wiedzieć o tutejszych wzorach przemysłowych?

Okazuje się, że podstawowe zasady są takie same jak w Polsce czy Unii Europejskiej. Wzorem przemysłowym może być wygląd zewnętrzny przedmiotów nie zaś ich sposób działania. Prawo z rejestracji przyznawane jest na 5-cio letnie okresy ochronne. Maksymalnie może ono trwać do 25 lat.

W jednym zgłoszeniu można zawrzeć większą liczbę wzorów. Ważne jednak aby mieściły się w tej samej kategorii (np. meble).

Dokonując rejestracji należy zadbać o to aby wzór był nowy. W przeciwnym razie konkurencja może takie prawo z rejestracji unieważnić. Co ciekawe przy zgłoszeniu należy złożyć oświadczenie, że nasz wzór jest nowy.

 

Na dziś to wszystko co chciałem ci powiedzieć.

Obserwuj mojego bloga.

Na pewno z Hongkongu jeszcze coś napiszę 🙂

Pozdrawiam

 

Zobacz inne nagrania z tej serii:

  1. Jak chronić znak towarowy w Hongkongu.
  2. Funkcje znaków towarowych.
  3. Chińskie podróbki. Uważaj co sprowadzasz do UE.

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 710
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: