Spis treści
- • Czym jest wzór przemysłowy?
- • Dlaczego warto chronić wzór przemysłowy?
- • 1. Własność praw do wyglądu produktu
- • 2. Ułatwienie procesu dowodowego przed sądem
- • 3. Efektywne usuwanie ofert od nieuczciwych konkurentów
- • 4. Zabezpieczenie przed kradzieżą przez konkurencję praw do designu
- • 5. Odstraszenie konkurentów poprzez informowanie o ochronie
- • 6. Prostsza droga ochrony względem patentowania wynalazku
- • 7. Szybka ochrona w całej Unii Europejskiej
- • 8. Atrakcyjne koszty ochrony wzoru przemysłowego
- • 9. Przychody na poziomie wyższym o 20%
- • 10. Możliwość sprzedaży lub licencjonowania praw do wzoru
- • Czy warto chronić wzór przemysłowy? TAK
Czym jest wzór przemysłowy? Jak chronić wzór przemysłowy?
To narzędzie prawne przeznaczone jest do zabezpieczenia wyglądu produktu. Zastrzeżeniu podlega to, co możemy zobaczyć gołym okiem, a nie sposób działania. Atrakcyjny wygląd kolekcji to pozacenowa przewaga konkurencyjna. Nie znajdziesz lepszego sposoby aby ją zabezpieczyć niż właśnie formalna rejestracja wzoru przemysłowego.
Do wyboru masz procedurę krajową (UPRP), unijną (EUIPO) lub międzynarodową (WIPO). Wszystko zależy od terytorium, na którym chcesz chronić swój wytwór. Jak możesz zobaczyć poniżej, w ten sposób da się zabezpieczyć ciekawe rozwiązania 🙂
Aby skutecznie chronić produkt, musisz go we wniosku przedstawić od strony graficznej. Zdjęcia czy rysunki muszą oddać istotę designu. Tutaj nawet najmniejszy detal ma duże znaczenie. Co więcej, możesz zdecydować się na ochronę całego produktu lub jego części. Od tego jak swój produkt przedstawisz, zależy siła jego ochrony prawnej.
Dlaczego warto chronić wzór przemysłowy?
Formalna ochrona wzoru pozwala nie tylko atakować nieuczciwą konkurencję, ale stanowi również ostrzeżenie dla branży:
Ten design jest moją własnością i jestem gotów bronić swoich praw.
Upublicznianie informacji o zarejestrowanych produktach, fantastycznie odstrasza potencjalnych naśladowców. Zamiast wikłać się w wyczerpujące i kosztowne spory prawne, w ogóle do nich nie dopuszczasz. W praktyce płacąc za zgłoszenie oszczędzasz pieniądze, które musiałbyś zainwestować w walkę z naruszycielami.
Przykład informacji o rejestracji na produkcie:
1. Stajesz się właścicielem praw do wyglądu produktu
Kiedy decydujesz się na zastrzeżenie wzoru przemysłowego, stajesz się oficjalnym właścicielem praw do jego wyglądu. Proces rejestracji w Urzędzie Patentowym zakończy się wydaniem świadectwa ochronnego. Można je porównać do aktu notarialnego.
Świadectwo ochronne oficjalnie potwierdza kluczowe fakty:
- Wskazuje na Ciebie jako legalnego właściciela wzoru.
- Precyzuje moment, od którego design jest objęty ochroną.
- Definiuje, co dokładnie jest przedmiotem ochrony.
Dzięki rejestracji wzoru zyskujesz możliwość wyłącznego decydowania o tym, kto może korzystać z Twojego designu. Jesteś w stanie zakazać osobom trzecim wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importu i eksportu Twojego produktu.
Prawa z rejestracji wzoru udziela się na 25 lat od daty dokonania zgłoszenia. Co ciekawe, możliwa jest również ochrona logo jako wzór przemysłowy. Świetnie uzupełnia się to z zarejestrowanym znakiem towarowym.
Skorzystaj z dotacji na rejestrację wzoru przemysłowego
Aktualnie możesz obniżyć opłaty aż o 75%. Unijny program skierowany jest do firm z sektora MŚP, a jego granica to 1000 EUR. Chętnie pomogę Ci uzyskać taką dotację. Po prostu napisz do mnie przez formularz.
Dalsza część artykułu pod formularzem kontaktowym.
2. Ułatwienie procesu dowodowego przed sądem
Kiedy życie zmusi Cię do obrony swojego wzoru przemysłowego, to świadectwo „zmienia zasady gry”. Wystarczy je pokazać, aby udowodnić, że masz monopol na dany produkt. To obiektywny fakt, który wiąże sąd.
Konkurencja może próbować unieważnić Twój wzór przemysłowy. Wtedy to na jej barkach spoczywać będzie konieczność przedstawienia dowodów. Będzie musiała wykazać, że Twój wzór w dniu zgłoszenia nie był nowy, ani nie posiadał indywidualnego charakteru. Zazwyczaj jest to bardzo wymagające zadanie.
Nawet, jeśli konkurencja będzie miała rację, ale nie przedstawi przekonujących dowodów, nie unieważni Ci wzoru. To dlatego mówi się, że formalna rejestracja produktu odwraca ciężar dowodowy.
3. Szybko usuniesz oferty nieuczciwych konkurentów
Ochrona wzoru przemysłowego pozwala przedsiębiorcom szybko walczyć z nieuczciwą konkurencją w internecie. Dzięki procedurze „notice and takedown”, administratorzy platform sprzedażowych, np. Allegro, muszą szybko reagować na zgłoszenia naruszeń praw własności intelektualnej. Zwykle w kilka godzin usuwają sporną ofertę.
Zobacz również
Jeśli więc zauważysz, że ktoś oferuje do sprzedaży produkt, który narusza Twoje prawa do zastrzeżonego wzoru, wystarczy, że skorzystasz z dedykowanego formularza, aby zgłosić naruszenie.
Pracownicy platform sprzedażowych nie są specjalistami w dziedzinie prawa własności intelektualnej. To sprawia, że świadectwo rejestracji ich hipnotyzuje. Nie analizują kto ma rację tylko robią to czego od nich oczekujesz.
Wykorzystują to trolle patentowe
Przypadek wiszących foteli doskonale ilustruje, jaką siłę rażenia ma zastrzeżony wzór przemysłowy. Po uzyskaniu świadectwa, pewien troll usunął oferty konkurencji na Allegro, Zmonopolizował w ten sposób sprzedaż tego asortymentu tuż przed sezonem. Jak się później okazało, produkt ten nie był nowy. Zastrzeżono go w Chinach już w 2012 roku.
W jaki sposób ten człowiek uzyskał ochronę? Ekspert z EUIPO nie sprawdza wymogu nowości, bo nie ma takiego obowiązku. Ostatecznie konkurencja unieważniła ten wzór, jednak cała operacja trwała 10 miesięcy. W tym czasie troll mógł blokować rynek.
4. Zabezpieczasz się tak przed kradzieżą praw do designu
Proces rejestracji wzorów przemysłowych jest maksymalnie uproszczony. Ekspert, analizujący wniosek, koncentruje się jedynie na podstawowych wymogach formalnych. Ocenia spójność rysunków i wysokość opłat zgłoszeniowych. Dzięki temu jest szybko.
O ile swojej kolekcji nie chronisz, może to wykorzystać konkurencja zastrzegając ją na siebie. Procedura unieważnienia już zarejestrowanego wzoru jest trudna i kosztowna. Znacznie prościej jest temu zapobiegać własnym zgłoszeniem.
Przykład działania trolla patentowego:
W EUIPO zarejestrowano charakterystyczny strój gwiazdora. Następnie, w okresie przedświątecznym, właściciel praw do tego designu rozpoczął blokowanie ofert konkurencji. Działał szybko i skutecznie, eliminując rywali z rynku.
5. Odstraszenie konkurentów poprzez informowanie o rejestracji
Jednym ze skutecznych sposobów na odstraszenie potencjalnych naruszycieli jest jasne informowanie, że produkt został zastrzeżony. Może to być między innymi:
- Wzmianka na produkcie z uwzględnieniem numeru rejestracji.
- Informacja o zastrzeżonym wzorze w materiałach ofertowych.
- Prezentacja świadectwa na stronie internetowej.
Przykład:
Taka praktyka nie tylko odstrasza konkurencję, ale również buduje pozytywny wizerunek firmy w oczach klientów. Gdy konsumenci dostrzegają wzmianki o prawnej ochronie produktu, ich zaufanie do marki rośnie. Dział to podobnie jak R w kółku przy logo.
6. Wzór zastrzec łatwiej niż uzyskać patent
Decydując się na ochronę własności intelektualnej, przedsiębiorcy stają przed wyborem pomiędzy ochroną wzoru przemysłowego a patentowaniem wynalazku.
Oba narzędzia prawne dotyczą odmiennych aspektów produktu. Patenty zabezpieczają techniczne rozwiązania danego problemu. Często to ukryte we wnętrzu. Z drugiej strony, wzór przemysłowy chroni to, co jest widoczne na zewnątrz, jego estetykę.
W EUIPO jako wzór przemysłowy zastrzeżono taką podświetlaną grę logiczną. Jak wygląda ona w praktyce zobaczysz tutaj.
Mimo że patenty oferują najsilniejszą formę ochrony, procedura ich uzyskania może trwać kilka lat i generować znaczne koszty. Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na tańsze i szybsze rozwiązanie, jakim jest rejestracja wzorów wspólnotowych. Daje to im możliwość niemal natychmiastowego blokowania konkurencji.
7. Szybka ochrona w całej Unii Europejskiej – wzór wspólnotowy już w 14 dni
Czas to pieniądz, a w świecie biznesu każda minuta liczy się podwójnie. Jeżeli zależy Ci na szybkiej ochronie swojego produktu, zgłoszenie na Unię Europejską to strzał w dziesiątkę.
W przeciągu zaledwie dwóch tygodni Twój design może być chroniony we wszystkich 27 krajach Wspólnoty.
W porównaniu do ochrony na terenie Polski, gdzie czas oczekiwania wynosi od 2 do 4 miesięcy, procedura rejestracji wzoru wspólnotowego prezentuje się korzystniej. Jest to błyskawiczne rozwiązanie, szczególnie gdy zestawimy je z innymi formami ochrony praw własności przemysłowej.
Dla porównania, zastrzeżenie wynalazku czy wzoru użytkowego na szczeblu krajowym może zająć aż 3 lata. Z kolei na ochronę marki trzeba czekać średnio pół roku.
8. Niskie opłaty za ochronę wzoru przemysłowego w Urzędzie Patentowym RP i EUIPO
Ochrona własności intelektualnej bywa często postrzegana jako drogi luksus. W rzeczywistości takie zgłoszenie nie tanie. Tym bardziej, że aktualnie możesz skorzystać z dofinansowania na ten cel.
Zastrzeżenie wzoru wspólnotowego to inwestycja rzędu 350 euro. Jest to cena, która zapewnia Ci pełną ochronę przez 5 lat w aż 27 krajach Unii Europejskiej. Łatwo policzyć, że miesięczny koszt ochrony wzoru w jednym kraju to zaledwie 2,5 EUR. To kwota wręcz symboliczna, biorąc pod uwagę zakres ochrony.
Dodatkowo, jeśli w ramach jednego wniosku zgłosisz więcej odmian tego samego wzoru, kolejne opłaty będą jeszcze niższe.
W Polsce, ochrona wzoru przemysłowego wiąże się z opłatami w wysokości 520 PLN.
Gdy zestawimy te koszty z opłatami za inne formy ochrony własności intelektualnej, przewaga ochrony wzoru staje się jeszcze bardziej widoczna. Ochrona znaku towarowego na terenie całej Unii Europejskiej rozpoczyna się od kwoty 850 EUR (na okres 10 lat), podczas gdy patent o tak szerokim zasięgu to inwestycja rzędu 30 tys. PLN.
9. Przychody na poziomie wyższym o 20% dzięki ochronie własności intelektualnej
Przedsiębiorstwa, które są właścicielami praw własności intelektualnej, generują średnio o 20% wyższe przychody na pracownika w porównaniu z firmami, które nie posiadają takich praw. To naturalna konsekwencja tego, że chronisz w ten sposób swoją przewagę konkurencyjną. Firmy z Twojej niszy nie mogą się do Ciebie przybliżyć, a więc dłużej czerpiesz z tego korzyści.
Firmy, które posiadają patenty, zyskują średnią premię w wynikach na poziomie aż 36%. Znaki towarowe przyczyniają się do wzrostu wyników o 21%, natomiast wzory – o 32%.
10. Możliwość sprzedaży lub licencjonowania praw do wzoru
Ochrona wzoru przemysłowego daje przedsiębiorcom pełną kontrolę nad tym, jak ich design jest wykorzystywany na rynku. Oznacza to, że mogą oni decydować o sprzedaży wyłącznych praw do swojego wzoru, otrzymując w zamian wysokie wynagrodzenie.
Alternatywą dla sprzedaży praw do wzoru jest licencjonowanie. Ta opcja pozwala przedsiębiorcom na udostępnienie swojego designu innym firmom w zamian za regularne opłaty licencyjne.
To doskonały sposób na generowanie pasywnego dochodu.
Czy warto chronić wzór przemysłowy? TAK
Wprowadzenie swojego unikalnego designu do rejestru wzorów to przede wszystkim strategiczne posunięcie biznesowe. Wzory nie są zarezerwowane wyłącznie dla wielkich korporacji. Małe i średnie przedsiębiorstwa również mogą (a wręcz powinny) wykorzystać potencjał jaki to daje.
Nasza kancelaria patentowa może zając się dla Ciebie formalnościami. Unikniesz tak błędów i oszczędzisz czas. Tylko na samą Unię Europejską mamy na koncie ponad 1100 skutecznych rejestracji wzorów. Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów 🙂
Zobacz również:
- Ktoś zarejestrował mój znak towarowy w Urzędzie Patentowym!
- Jak dostosować znak towarowy do rejestracji w Urzędzie Patentowym?
- Na kogo najlepiej zarejestrować znak towarowy?
- Bezwzględne przeszkody rejestracji znaku towarowego.
- 33 powody dlaczego warto chronić nazwę i logo w UPRP lub EUIPO
- Audyt ochrony marki. 6 błędów przy prawnej analizie znaku towarowego
- Umowa o przeniesienie praw autorskich majątkowych do logo
- Co oznacza symbol TM przy logo? Czym różni się od symbolu ®?
- Jak korzystać z klasyfikacji nicejskiej?
Włącz się do dyskusji
Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności.
Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.
Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl. Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.