Slider
4 Wrz

Ulga w nowości wzoru przemysłowego

Kilka dni temu opublikowałem wpis, w którym szczegółowo wyjaśniałem ci zagrożenia spowodowane brakiem nowości wzoru. Dzisiaj rozwinę jeden z wątków, który wtedy tylko zarysowałem. Możesz ujawnić wzór w przeciągu 12 miesięcy przed formalnym zgłoszeniem go do Urzędu Patentowego. Jest to “ulga w nowości wzoru przemysłowego”.

Ulga w nowości wzoru przemysłowego

Co do zasady wzór przemysłowy można zarejestrować w Urzędzie Patentowym, jeżeli spełnia wszystkie wymagania określone w ustawie PrWłPrzem. Jednym z nich jest wymóg nowości. Na szczęście dla Ciebie, nie jest  on przy wzorach rozumiany tak samo jak przy patentach na wynalazki. Tam bowiem ujawnienie istoty rozwiązania nawet dzień przed zgłoszeniem oznacza brak nowości. Ty masz na to aż 12 miesięcy!

 

Co daje ulga w nowości wzoru przemysłowego?

Ustawodawca ustalając taką konstrukcję prawną działał w twoim interesie. Dał ci bowiem 12 miesięcy, abyś sprawdził czy produkt, który wprowadzasz na rynek cieszy się zainteresowaniem konsumentów. Jeżeli sprzedaje się słabo, możesz w ogóle porzucić myśli o rejestracji. Jeżeli jednak, kolokwialnie mówiąc, pomysł chwycił- warto czym prędzej zwrócić się w stronę Urzędu Patentowego.

Jest to o tyle ważne, że sprzedając swoje towary na rynku dajesz niejako amunicję swojej konkurencji. Jeżeli przekroczysz okres 12 miesięcy, zwykła faktura będzie doskonałym dowodem na to, że twój wzór nie był nowy w dacie zgłoszenia. Pamiętaj więc o tym jeżeli nie chcesz mieć problemów!

 

 

Jak wygląda praktyka?

Niestety bardzo różnie.

Często odzywają się do mnie przedsiębiorcy, którzy swoje produkty sprzedają już od lat. Zazwyczaj impulsem, do odwiedzenia rzecznika patentowego, staje się dla nich działanie nieuczciwej konkurencji. Przedsiębiorca dostrzega po prostu, że design jego świetnie sprzedającego się produktu, jest wykorzystywany przez różne firmy z branży.

Jeżeli od ujawnienia minęło więcej niż 12 miesięcy, to prawo własności przemysłowej niewiele tu pomoże, choć istnieje możliwość  powoływania się jeszcze na niezarejestrowany wzór wspólnotowy. Oczywiście można walczyć w oparciu o prawo autorskie, czy ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jednak rodzi to szereg problemów. Na przykład taki, że trzeba udowodnić, kto w ogóle jest autorem produktu.

 

Nie mniej ochrona w postaci wzorów przemysłowych staje się coraz popularniejsza wśród przedsiębiorców. Ma na to wpływ z pewnością sam czas rejestracji. Przy zgłoszeniu na UE trwa on jedynie kilkanaście dni! Dla porównania na uzyskanie patentu na wynalazek czeka się około 5 lat. Różnica jest więc kolosalna. Ulga w nowości wzoru przemysłowego to kolejny atut tej konstrukcji prawnej.

Fot. 1: mjaniec / Foter / CC BY-NC-SA

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 710
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: