Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
25 Sie

Cechy techniczne wzoru przemysłowego – czy można je chronić?

Cechy techniczne wzoru przemysłowego to dość skomplikowana sprawa. Co do zasady wyłącza się z ochrony przedmioty, które nie posiadają innowacyjnego designu. Chodzi jednak o sytuację, kiedy ich kształt wynika tylko z funkcji technicznej jaką pełnią. Co to dokładnie oznacza, pokażę ci na prostym przykładzie.


Po lewej stronie widzisz korkociąg i zatyczkę do wina. Wszystko opatrzone stylizacją idealnie pasującą do romantycznego wieczoru we dwoje. Gdyby ich twórca chciał, oba przedmioty mogłyby być zarejestrowane jako wzory przemysłowe.

Indywidualne piętno artysty odbiło się w tym przykładzie na stworzeniu charakterystycznego zwieńczenia w kształcie serca. I właśnie dodanie tego elementu wpływa na zwiększenia atrakcyjności samego przedmiotu.

Cechy techniczne wzoru przemysłowego (korkociągu), ujawniają się w tym, że posiada on długą spiralną śrubę oraz element, o który można zaprzeć palce przy wyciąganiu korka. Gdyby składał się tylko z tego, można by było pokusić się o stwierdzenie, że obejmuje cechy wynikające wyłącznie z jego funkcji technicznej.


Jak cechy techniczne wzoru przemysłowego reguluje prawo?

Rozporządzenie Rady (WE) nr 6/2002 z 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów przemysłowych mówi:

art 8 ust. 1

Wzór wspólnotowy nie obejmuje cech postaci produktu wynikających wyłącznie z jego funkcji technicznej.

Ustawa prawo własności przemysłowej z 30 czerwca 2000 r.

Art. 107 ust. 1

Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego nie obejmuje cech wytworu:
1) wynikających wyłącznie z jego funkcji technicznej […]


Zrób test czy dany przedmiot może być chroniony jako wzór.

Wydział Unieważnień OHIM (Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego) przy rozpatrywaniu jednej ze spraw zastosował pewien test. To czy wygląd danego wyrobu technicznego może zostać zarejestrowany jako wzór przemysłowy, można sprawdzić zadając sobie jedno pytanie:

Czy istnieje jakiś inny wzór przemysłowy, który pozwoli uzyskać identyczną
funkcję techniczną i który może być jednocześnie objęty ochroną?

Ta koncepcja nie jest jednak idealna. Może się bowiem zdarzyć, że istnieją dwa alternatywne rozwiązania, które zostaną zarejestrowane na rzecz tej samej firmy. To może doprowadzić do szkodliwego monopolu, poprzez zamknięcie dostępu do określonego rozwiązania. W praktyce więc rozwinęła się inna metoda badające cechy techniczne wzoru przemysłowego. Polega ona na tym, że sprawdza się, czy decyzja o wyborze każdej cechy produktu, podyktowana była jedynie względami technicznymi. Cechy, które spełniają jedynie funkcję techniczną, nie są objęte prawem wyłącznym.


Podsumowanie.

Wzornictwo przemysłowe to bardzo ciekawa dziedzina. Projektanci lawirują bowiem pomiędzy techniką a sztuką. Proponowane przez nich przedmioty muszą być użyteczne a nie tylko ładne. To z pewnością odróżnia ich od typowych artystów, którzy swoją kreatywną wizję mogą eksponować w każdej formie. Krzesło, choć o najbardziej wyszukanym kształcie nadal musi spełniać funkcję przedmiotu, na którym można siadać.

W kontekście prawnym, trzeba z kolei pamiętać jak ważne dla ewentualnej ochrony są cechy techniczne wzoru przemysłowego.

Mikołaj Lech

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/wzoryprzemyslowe-blog.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: