Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
29 Wrz

Przykłady wzorów przemysłowych – etykiety na opakowania

Przedsiębiorcy, wprowadzając towary na rynek, na różne sposoby zabezpieczają się przed nieuczciwą konkurencją. Bardzo pomocny w tym zakresie okazuje się Urząd Patentowy. Choć potocznie kojarzy się on raczej z patentami na wynalazki, bardzo często trafiają do niego sprawy związane właśnie ze wzorami przemysłowymi. Dziś opowiem ci o tej formie ochrony na przykładach zgłaszanych etykiet na opakowania.

Przykład zarejestrowanej chwytliwej etykiety

Fot. 1 - Oryginalne etykiety na opakowania warto chronić.

 

Czy ochrona prawna jest potrzebna?

Dużo łatwiej jest zainspirować się czyimś pomysłem, niż wymyślić coś samemu. Można powiedzieć, że to truizm. Faktem jednak jest, że jeżeli jakiś produkt osiąga ekonomiczny sukces, bardzo szybko pojawiają się naśladowcy. Jest to szczególnie duży problem w branży produkcyjnej. Wypromowanie jakiegoś produktu (np. napoju) często jest bardzo kosztowne. Jego końcowa cena jest więc wynikiem kosztów wytworzenia oraz promocji. Dobrze zadbać o to, aby nikt za bardzo się do niego nie zbliżył.

 

Rejestrujemy wzory przemysłowe na terytorium Polski.

Aby skorzystać z ochrony jaką dają wzory przemysłowe, należy złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Patentowego. Choć jak pisałem już wcześniej można skorzystać z ciekawej alternatywy jaką są niezarejestrowane wzory wspólnotowe, to takie rozwiązanie ma pewne wady.

Nie mniej w naszym kraju możemy znaleźć wiele przykładów zarejestrowanych etykiet:

Etykiety na opakowania napoju winopochodnego.

Fot. 2 - Etykiety na opakowania napoju winopochodnego.

Co bardzo istotne, w polskiej procedurze można rejestrować przy jednym zgłoszeniu do 10 odmian danego wzoru. Jeżeli odmian jest więcej należy dokonać kolejnego zgłoszenia. W tym aspekcie jest to bardzo duże udogodnienie dla przedsiębiorców a w konsekwencji i obniżenie jednostkowych kosztów ochrony. W przypadku znaków towarowych każda odmiana firmowego logo musi być zgłaszane oddzielnie.

Etykiety na opakowania syropu spożywczego.

Fot. 3 - Etykiety na opakowania syropu spożywczego.Rejestrujemy wzory wspólnotowe na terytorium Unii Europejskiej.

W tej procedurze rejestracja następuje w Biurze Harmonizacji Rynku Wewnętrznego OHIM w Alicante w Hiszpanii. Jest droższa niż procedura krajowa, jednak warto pamiętać, że ochrona obowiązuje potem w 28 krajach wspólnoty. Niewątpliwym atutem jest tutaj również szybkość rejestracji. Następuje ona bowiem już po kilkunastu dniach.

W jednym zgłoszeniu można za to umieścić zasadniczo nieograniczoną liczbę odmian wzoru.

 

Podsumowując, przedsiębiorcy szukający ochrony dla swoich produktów powinni rozważyć możliwość rejestracji wzorów przemysłowych. Taka ochrona daje właścicielowi wyłączność na używanie konkretnego wzoru, lub wzoru różniącego się od niego nieistotnymi szczegółami.

Nie wystarczy więc dokonać kilku zmian, aby nie naruszać prawa!

Ostatecznie to do samego przedsiębiorcy należy decyzja, którą procedurę wybrać. Duża firma, posiadająca obszerną rodzinę produktów, raczej zdecyduje się na na wzór wspólnotowy. Mniejsza, która działa jedynie w Polsce wybierze procedurę krajową. Nie ulega jednak wątpliwości, że obecnie, w czasach, kiedy konsumenci kupują oczami, taka forma ochrony staje się coraz bardziej popularna.

Mikołaj Lech

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/wzoryprzemyslowe-blog.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: