Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
12 Lis

Uważaj na pułapkę w przetargu publicznym!

Na blogu dzielę się  Tobą informacjami przydatnymi dla przedsiębiorców. Niestety często są to ostrzeżenia przed  zagrożeniami. Nie inaczej będzie dzisiaj. Pomagając jednemu klientowi zobaczyłem w jakie tarapaty można wpaść, biorąc udział w “ustawionym” przetargu.

Szczegółów z oczywistych względów nie podam.

Generalnie jednak sytuacja wyglądała następująco.

Ogłoszono przetarg publiczny na dostarczenie pewnego rodzaju mebli.

Opis przedmiotu zamówienia był bardzo szczegółowy. Można powiedzieć, że aż za bardzo.

Całkowitym przypadkiem specyfikacja właściwie wiernie opisywała zarejestrowany wzór przemysłowy jednego z oferentów. A osoba odpowiedzialna za stworzenie tego opisu, godziła się jedynie na kosmetyczne zmiany.

Nie rozwiązywało to jednak problemu.

Wzór różniący się od wzoru zarejestrowanego jedynie drobnymi szczegółami nadal łamałby prawo.

 

Tym samym każda firma (poza tą posiadającą prawa do wzoru) narażała się na poważne konsekwencje wygrywając przetarg. A może nie tyle wygrywając, co go realizując.

Uprawniony do wzoru, jak już na blogu pisałem może wysunąć szereg roszczeń. W tym roszczenie o wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści.

Właściciel wzoru był w komfortowej sytuacji. Wygrywając przetarg zarobi na zleceniu. Przegrywając, wyszarpie przed sądem to co zarobiła na zleceniu jego konkurencja.

 

Być może nikt by tego zagrożenia nie zauważył, gdyby nie głośny spór, który zelektryzował całe środowisko. Sytuacja identyczna jak ta opisana przeze mnie powyżej.

Firma wygrywająca przetarg nie wiedziała o zarejestrowanym wzorze, bądź zlekceważyła zagrożenie. Faktem jednak jest, że spór przegrała i musiała zwrócić ogromne pieniądze.

A to postawiło ją na skraju bankructwa.

Zagrożenie wydaje się realne. To jakie wzory są chronione można jednak sprawdzić. Takie informacje mogą wpłynąć na decyzję o przystąpieniu do przetargu.

 

To już niestety kolejny przykład na to jak w wątpliwy moralnie sposób można wykorzystać wzory przemysłowe. Tutaj opisywałem sytuację przedsiębiorców importujących towary z Chin. Okazuje się więc, że błyskawiczna rejestracja wzorów wspólnotowych daje możliwość pewnych do nadużyć. Gdyby cała procedura trwała tak jak to jest w przypadku ochrony wynalazków, około 3 lat, tego typu machinacje były by mocno utrudnione.

Mikołaj Lech

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/wzoryprzemyslowe-blog.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: