Wielbiciele aktywnego spędzania czasu nad wodą mogą korzystać z coraz to ciekawszych form rekreacji. W ostatnich latach w Polsce na popularności zyskały tak zwane houseboat-y. Są to “apartamenty na wodzie”. Czyli zaadoptowane barki które można kupić lub wypożyczyć. Tak się składa, że miałem okazję pomagać jednemu przedsiębiorcy chronić jego houseboat-y.
Jak można chronić Houseboat-y?
Nie jest to wcale polski wynalazek. Houseboat-y można spotkać praktycznie w każdym miejscu na Ziemi mającym dostęp do akwenów wodnych. Jako, że Bydgoszcz ma szereg kanałów istnieje u nas możliwość wypożyczenia houseboat-a na kilkudniową wyprawę.
A jak się tam mieszka? Całkiem ciekawie. W modelu, na którego pokładzie byłem znajdowała się kanapa, telewizor i… kominek.
W tym miejscu warto poświęcić chwilę na odniesienie się do ich ochrony. Każdą łódź typu houseboat można chronić jako wzór przemysłowy.
Zabezpieczamy więc wygląd łodzi. Dokonując zgłoszenia wspólnotowego wzoru przemysłowego, po kilkunastu dniach mamy już świadectwo rejestracji w ręku. W ramach tego zgłoszenia możemy wskazać wiele odmian wzoru. Ochrona obejmuje całe terytorium Unii Europejskiej.
Przykład Houseboat-ów pokazuje, że wzorem przemysłowym można chronić zarówno małe rzeczy (np. etykiety na opakowania) jak o przedmioty znacznych rozmiarów.
Stworzenie atrakcyjnego designu łodzi to prawdziwe pole do popisu dla projektanta. Pewnie również dla aranżatora wnętrz. Same Houseboat-y kosztują również niemało bo jak widzę ceny zaczynają się od 200 tys. zł.
W tym kontekście opłata za ochronę wzoru przemysłowego nie wydaje się szczególnie wysoka.
O czym należy pamiętać rejestrując wzory przemysłowe?
Ważną kwestią jest niepowtarzalność wzoru przemysłowego.
Jeśli masz pewność, że nikt poza Tobą nie stworzył podobnej łodzi, to najprawdopodobniej nikt Ci nie unieważni Twojego wzoru przemysłowego. Musisz pamiętać, że zarówno OHIM jak i polski Urząd Patentowy RP rejestruje każdy wzór. Sprawdzane są jedynie podstawowe kwestie formalne.
Wzór który:
- nie jest nowy, lub
- nie ma indywidualnego charakteru
można unieważnić. Ważne więc, aby zgłaszać swoje autorskie pomysły.
Można powiedzieć, że wyobraźnia ludzka nie zna granic. Wydawałoby się, że łodzie typu houseboats czy katamarany mają ograniczone możliwości projektowe. Zgłoszone wzory pokazują, że konceptów projektu takiej łodzi może być naprawdę wiele.
Producent łodzi, jeśli uzna to za konieczne, może chronić wzór przemysłowy w sumie przez 25 lat w okresach 5-cio letnich. Ochrona projektu łodzi za pomocą wzoru przemysłowego, pozwoli mu na ewentualne dochodzenie roszczeń w przypadku gdyby jego konkurenci zaczęli wprowadzać na rynek podobne łodzie.
Dzisiaj przedsiębiorcy chcą mieć produkt powstały po jak najmniejszych kosztach.
Zawsze łatwiej jest skopiować coś od konkurencji (lub mocno się nią zainspirować) niż płacić swojemu zdolnemu projektantowi. Często takie myślenie, naraża później oryginalnego producenta na niepotrzebne koszty. W sytuacji kiedy zabezpiecza się, na przykład zarejestrowanymi wzorami, zdecydowanie zwiększa szanse na wygranie ewentualnego sporu.
Mikołaj Lech
+48 575 999 710
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Latest posts by Mikołaj Lech (see all)
- Koszt rejestracji znaku towarowego ® Poznaj opłaty urzędowe na Polskę, UE i świat. - 14 maja 2018
- Dlaczego badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego jest tak ważne? - 21 kwietnia 2018
- Zastrzeżenie wzoru przemysłowego – ile to kosztuje? - 23 marca 2018
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Wspaniała taka łódź do mieszkania, marzenie niejednego “szczura lądowego”.
Raczej do mieszkania okresowego, w momencie rejsu. Byłem w środku i muszę powiedzieć, że robiła wrażenie. Był kominek, łóżka do spania, mały salon. Rewelacja 🙂
Dużo nowych rzeczy się tutaj dowiedziałem, pozdrawiam.
Miło mi to słyszeć. Pozdrawiam 🙂