Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
29 Lip

Patent z 1899 r. przesłany przez czytelniczkę bloga!

Mój ostatni wpis dotyczył rozwoju prawa patentowego na świecie. W trakcie jego lektury czytelniczka bloga przypomniała sobie, że posiada bardzo stary patent. Udało się jej ten dokument odnaleźć. Był to patent z 1899 roku! Dzięki jej uprzejmości, za co serdecznie tutaj dziękuję, mogę pokazać Ci jak on wygląda.

 

Patent na siewnik uniwersalny

Niewątpliwie jest to wartościowe znalezisko.

Jeżeli przeczytałeś mój ostatni wpis, to wiesz, że koniec XIX wieku to czas intensywnego rozwoju prawa patentowego. Nasz kraj był wtedy pod zaborami. Polacy o ochronę prawną swoich rozwiązań technicznych mogli więc zabiegać jedynie u państw zaborczych. Choć wiadomo, że w tamtym okresie nikt naszych rodaków nie wspierał, to w literaturze odnaleźć można liczne przykłady na to, że chronili oni swoje wynalazki.

Oczywiście na tyle na ile pozwalało im na to ówczesne ustawodawstwo.

Było to jednak jak najbardziej wykonalne.

Patent na siewnik uniwersalny - Węgry 1899 r. Jeżeli chcesz zobaczyć pełen dokument patentowy kliknij w powyższe zdjęcie lub ten link.

Patent ten pochodzi ze zbiorów antykwariusza i bibliofila Sławomira Jana Staszaka. To właśnie po jego śmierci czytelniczka bloga weszła w posiadanie tego dokumentu.

Z tego co zdążyła mi powiedzieć, to planuje go powiesić u siebie w domu 🙂

Powyższy patent został udzielony ledwie kilka lat po utworzeniu na Węgrzech Sądu Patentowego (1896 r.). Możemy w nim przeczytać, że inżynier Józef Bromovicz z Krakowa otrzymał patent na siewnik uniwersalny.

Wiele z informacji zawartych w tym dokumencie udało mi się przetłumaczyć dzięki niezawodnemu translatorowi google. Podejrzewam więc, że zainteresowane osoby będą mogły tym sposobem rozszyfrować również cały opis patentowy.

Odrodzona Polska utworzyła Urząd Patentowy w 1918 roku.

Choć w 1919 r. został wprowadzony dekret Józefa Piłsudskiego o patentach na wynalazki to wciąż na terytorium naszego kraju obowiązywały przepisy państw zaborczych. To tłumaczy, dlaczego dopiero od 1924 r., czyli od wejścia nowej ustawy datuje się pierwszy polski znak towarowy oraz patent na wynalazek.

 

Na koniec

Posiadasz jakieś interesujące dokumenty i chciałbyś się nimi podzielić światem?

Skontaktuj się ze mną.

Chętnie się z nimi zapoznam a jeżeli będzie taka możliwość to opublikuję na blogu ze swoim komentarzem. Przyznam, że zagłębianie się w historię prawa patentowego, czy w ogóle tematów z którymi mam do czynienia na co dzień jest fascynujące.

Mikołaj Lech

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/wzoryprzemyslowe-blog.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: