Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
20 Lut

Nagrody “Plagiarius” za plagiat roku 2014 rozdane!

Od 1977 roku z inicjatywy prof. Rido Busse, przyznawane są anty-nagrody “Plagiarius“. W każdej edycji konkursu chodzi o wyłonienie  “plagiatu roku”. A może inaczej. Celem jest poinformowanie opinii publicznej o problemie nieuczciwego kopiowania produktów. Proceder ten ma bowiem wymierne skutki dla gospodarki.

 

Anty-nagrody otrzymują firmy, które dokonały najbardziej rażącego plagiatu. Przyznawany jest im pomalowany na czarno gnom ze złotym nosem. Postać ta ma symbolizować nielegalne dochody czerpane z podrabiania produktów.

Twórcy konkursu podkreślają, że problem jest poważny. Jak bowiem wskazują statystyki aż 10% globalnego handlu to podróbki. W wyniku tego straty światowej gospodarki sięgają 200-300 mld euro.

To z kolei przekłada się na około 200 tyś. likwidowanych miejsc pracy.

Oczywiście nie ma postępu bez odwoływania się do już istniejących wzorców. Ważne jednak, aby towarzyszyła temu chęć do rozwijania tego co już powstało. A to musi łączyć się dodaniem indywidualnych nowych cech. Niewolnicze naśladownictwo ma tylko jeden cel: zysk kosztem pracy innych.

 

Plagiarius Awards 2014

Specjalne jury konkursu “Plagiarius” wybrało:

  • 3 nagrody główne
  • 3 nagrody specjalne
  • 7 wyróżnień

Pełną listę niechlubnych anty-zwycięzców znajdziesz tutaj.

 

Jaką szkodę wywołuje plagiat?

Producenci tworzący nowy produkt poświęcają na to określony czas i pieniądze.

Na początku projektant musi rozrysować wszystko co do najmniejszego elementu. W dzisiejszych czasach produkt nie tylko musi być funkcjonalny, ale i cieszyć oko konsumenta. Stąd kreatywny twórca jest w stanie stworzyć jego wyjątkowy design.

Następnie jest faza testów i zdobywania stosownych zezwoleń. Szczególnie w Unii Europejskiej produkty muszą przecież spełniać wysokie normy bezpieczeństwa. Sama produkcja wiąże się ze zbudowaniem drogich matryc.

Na końcu, tak stworzony produkt trzeba jeszcze rozreklamować.

Warto mieć świadomość tego, że wszystkie te etapy, mają później wpływ na końcową jego cenę. A sukces rynkowy wcale nie jest gwarantowany.

 

Plagiator idzie drogą na skróty!

Wybiera tylko te produkty, które doskonale się sprzedają. Najczęściej samą produkcję deleguje do Chin. Starając się maksymalizować swój zysk, nie zaprząta sobie głowy żadnymi normami. Produkt finalny często jest słabej jakości, bądź w ogóle zagraża życiu. Co jednak bardzo istotne plagiat powoduje, że zbyteczna staje się praca całej rzeszy ludzi.

Poza oryginalnym producentem to właśnie oni najdotkliwiej odczuwają skutki wprowadzania na rynek podróbek.

Kupując imitacje oryginalnych produktów, zadaje się cios uczciwie działającym firmom. Oszuści na podrobionych towarach mają duży zysk, więc często za takim procederem stoją struktury mafijne. Jeżeli masz wątpliwości czy dany produkt jest oryginalny bądź nie, pamiętaj, że zaskakująco niska cena musi mieć jakąś przyczynę.

Konkurs “Plagiarius” to świetny sposób na zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem plagiatu.

Mikołaj Lech

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/wzoryprzemyslowe-blog.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: