Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
14 Lip

Przykłady wzorów przemysłowych – meble

Definicja wzoru przemysłowego jest dość szeroka. Z tego powodu często spotykam się z pytaniami czy dana rzecz może być w tej formie chroniona. Systematycznie powracają pytania o meble. Te najpopularniejsze potrafią przynieść firmie ogromne przychody. Warto więc zabezpieczyć je przed zakusami nieuczciwej konkurencji.

 

Meble chronić można, ale…

Meble - RCD-000497979-0005Kształt mebli zdecydowanie może być chroniony poprzez wzory przemysłowe. Powiem więcej, tego typu wzory należą do jednych z najpopularniejszych.

Stworzenie atrakcyjnego fotela, stołu czy szafy wymaga nakładu czasu i pieniędzy. Koniec końców i tak nie ma pewności czy potencjalnemu klientowi produkt się spodoba. Jeżeli jednak szczęśliwie tak się właśnie stanie, nabiera on szczególnej wartości.

A konkurencja nie śpi!

Najbardziej “chodliwe” meble najmocniej narażone są na skopiowanie.

I choć tak jak już powiedziałem, meble można chronić prawem z rejestracji, to diabeł oczywiście tkwi w szczegółach.

Aby ochrona była silna i niepodważalna (patrz mój ostatni wpis), wzór musi spełniać określone wymogi.

A jeżeli chodzi o meble, to czasami może nie być z tym tak łatwo.

 

O czym należy pamiętać?

Przedsiębiorcy najczęściej o ochronie myślą za późno.

Meble, które są już obecne na rynku od ponad 12 miesięcy nie mogą być chronione w formie wzorów. W myśl ustawy nie są to wzory nowe.

Zgłaszany wzór, powinien również posiadać indywidualny charakter. Oznacza to, że zorientowany użytkownik (np. potencjalny nabywca) patrząc na dane meble, musi odnieść odmienne ogólne wrażenie w stosunku do tego co już widział.

Ta hipotetyczna konstrukcja prawna oznacza nim mniej ni więcej, że stworzone prze ciebie meble muszą wyglądać inaczej niż meble konkurencji. Nie wystarczy przy tym kosmetyczna zmiana. Zorientowany użytkownik nie może się pomylić!

Należy również pamiętać o tym, co właściwie podlega ochronie. Prawo z rejestracji wzoru nie obejmuje bowiem cech wytworu wynikających jedynie z jego funkcji technicznych.000075890-0002 garnier furniture

Jeżeli twój stół ma 4 nogi, rejestrując wzór nie możesz zabronić konkurencji produkowania stołów o takiej liczbie nóg. Twój monopol prawny obejmuje jedynie kształt, wygląd owego stołu.

 

Gdzie dokonywać rejestracji?

Przed takim właśnie dylematem najczęściej staje polski przedsiębiorca.

  • Rejestracja w Urzędzie Patentowym a Warszawie jest tańsza, ale dłużej trzeba czekać na decyzję o ochronie.
  • Rejestracja w OHIM w Alicante jest co prawda  błyskawiczna, ale nieco droższa.

Oczywiście nie ma tutaj najlepszej odpowiedzi.

Wszystko zależy od tego na czym najbardziej ci zależy. Jeżeli meble sprzedajesz, lub planujesz sprzedawać za granicą- wybierz procedurę wspólnotową (ochrona na 28 krajów). Chroniąc wzór tylko w Polsce zamkniesz sobie drogę do rejestracji na Unię.

No chyba, że zmieścisz się w okresie 12 miesięcy od ujawnienia wzoru. Z doświadczenia wiem, że przedsiębiorcy rzadko o tym pamiętają.

Wspólnotowy wzór przemysłowy ma poza szybkością procedury (około 14 dni) również inną zaletę. W jednym zgłoszeniu możesz zawrzeć wiele odmian wzorów. I co najważniejsze mogą się one od siebie diametralnie różnić. Ważne jedynie aby znajdowały się w tej samej kategorii (np. meble ogrodowe).

W Polskim Urzędzie Patentowym takich odmian może być maksymalnie 10 i nie powinny jakość szczególnie się od siebie różnić.


Poniżej wynik moich poszukiwań w bazie OHIM.

Zwróć uwagę, jak różne wzory zostały zarejestrowane w ramach jednego zgłoszenia:

Mikołaj Lech

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/wzoryprzemyslowe-blog.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: