Slider
6 Kwi

Przykłady wzorów przemysłowych – layout programu komputerowego.

Wzornictwo przemysłowe wielu osobom może kojarzyć się z przedmiotami dnia codziennego. Pisząc ten artykuł piję kawę z charakterystycznego kubka i siedzę na wygodnym fotelu. Nade mną wisi lampa o dość ciekawym kształcie. Wygląd tych przedmiotów może być chroniony prawem z rejestracji wzoru przemysłowego. Co ciekawe tym prawem można również chronić layout programu komputerowego.

Layout programu komputerowego chroniony wzorem przemysłowym

Cóż, definicja wzoru przemysłowego jest bardzo szeroka.

Najprościej mówiąc, tym sposobem możesz chronić to co widać. Firmy produkcyjne często rejestrują wzory mebli, zabawek czy kosmetyków. Okazuje się jednak, że zainteresowaniem cieszą się również wzory przedstawiające wygląd strony www lub właśnie layout programu komputerowego.

 

Layout programu komputerowego – o czym warto pamiętać?

Jeżeli chcesz aby ochrona twojego wzoru była silna, pamiętaj o dwóch elementarnych zasadach.

Wzór musi być nowy

Layout programu komputerowego, nie może być dostępny na rynku dłużej niż 12 miesięcy. Dotyczy to nawet sytuacji, kiedy zaczynasz akcje promocyjną, w której chwalisz się jego wyglądem. Prawo w tym zakresie mówi jasno, że wzór “starszy niż rok” nie jest wzorem nowym. Taką ochronę można będzie Ci można unieważnić.

Ustawodawca daje ci pewien czas na decyzję odnośnie rejestracji wzoru.

Przez ten rok możesz testować czy to Ci się po prostu opłaca. Czy program dobrze się sprzedaje. Jeżeli tak, to przed upływem tego terminu warto złożyć wniosek o przyznanie ochrony.

Wzór nie może naruszać cudzych prawLayout programu komputerowego chroniony wzorem przemysłowym

Tworząc layout programu komputerowego, może pojawić się podobny problem jak przy stronie www.

Pytanie na ile programista/ grafik samodzielnie wszystko stworzył, a na ile opierał się na darmowych wzorach? To bardzo ważna kwestia. Wzór przemysłowy nie może naruszać praw osobistych lub majątkowych osób trzecich.

W tym przypadku będą to prawa autorskie.

Przy programach komputerowych problem ten nie jest aż tak widoczny jak przy stronach www. Wygląd programu zdeterminowany jest często jego przeznaczeniem. Strony www z kolei w większości mają ten sam cel – przekazać pewną informację.

 

Layout aplikacji mobilnej

Przeglądając bazy danych zauważyłem, że jestem właśnie świadkiem postępu technologicznego.

Zgłaszany do ochrony jest już nie tylko wygląd programów, stron www, ale coraz częściej także layout aplikacji mobilnych. Absolutnym prym wiodą tutaj największe (najbogatsze) firmy.

Opisywałem już na blogu tysiące wzorów firmy APPLE.

Jeżeli jednak stworzyłeś aplikację, która może zarobić dla Ciebie duże pieniądze, pomyśl nad zabezpieczeniem wyglądu każdej jej strony. Dodatkowo możesz zarejestrować również jej nazwę, jako znak towarowy.

Dokładnie takie kroki prawne podjął właściciel tej oto aplikacji mobilnej:

Layout aplikacji mobilnej
Jak widzisz, w formie wzorów przemysłowych można rejestrować najróżniejsze rzeczy. Jedną z nich może być właśnie wygląd programu komputerowego czy aplikacji mobilnej. Domyślam się, że nie w każdej sytuacji takie zgłoszenie jest uzasadnione. Dla programów komercyjnych może to być jednak interesująca i szybka forma ochrony.

Pamiętaj jednak, że wzorem przemysłowym chronisz wygląd, a nie sposób działania takiego programu.

 

Fot. 1 , 2, 3 Bazy danych OHIM

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 710
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

MaciejK Lipiec 25, 2014 o 12:05

Obecnie aplikacje mobilne są bardzo popularne i używane codziennie przez miliony użytkowników, nic dziwnego, że firmy inwestują w ich tworzenie i ochronę wzorów przemysłowych.

Odpowiedz

Karol Lipiec 30, 2014 o 14:28

Bardzo ciekawe informacje. Chętnie z nich skorzystam przy tworzeniu kolejnej witryny na webwave cms.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: