Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
9 Paź

Co zrobić gdy chiński partner skopiuje twój produkt?

Producenci bardzo często zlecają wytworzenie swoich towarów w Chinach. Pomimo odległości (ponad 6000 km.) nadal jest to opłacalne. Takie postępowanie rodzi jednak pewne niebezpieczeństwa. Jednym z najczęstszych jest to, że zaprojektowany przez twoich inżynierów, designerów produkt, zostanie sprzedany również konkurencji.

Dziś przybliżę ci cały problem na przykładzie.

Odwołam się do ciekawego orzeczenia, które zapadło w polskim Sądzie Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych w Warszawie. Z jednej strony była firma, która zarejestrowała swój produkt jako wzór, z drugiej inna, która nieopacznie zamówiła podobny w Chinach. Od razu powiem ci, że takie sytuacje zdarzają się dość często. Niestety tłumaczenia, że nie wiedziało się o istniejącej ochronie prawnej, niewiele pomagają…

 

Sygn. akt XXII GWwp 10/13

Argumentacja stron

  • Powód wnosił o nakazanie pozwanemu zaniechania naruszania prawa z rejestracji wzoru wspólnotowego. Zakaz miał dotyczyć importowania, oferowania, reklamowania i wprowadzania do obrotu na terytorium Polski przedmiotu łamiącego jego prawa.
  • Kształt tego przedmiotu, był przez Powoda od 2004 r. chroniony w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante w Hiszpanii. Sam wzór, przedstawiał szczoteczkę do pobierania wymazów cytologicznych.
  • Pozwany wniósł o oddalenie powództwa, tłumacząc, że importowane szczoteczki są wykonane wg wzoru zarejestrowanego w Chinach w 2009 r. Ich producent z kolei zapewniał, że nie są one kopią innych wzorów.
  • Pozwany przekonywał, że sporne szczoteczki nie są podobne do chronionego wzoru wspólnotowego, a ich wygląd wynika wyłącznie z pełnionych funkcji technicznych.

 

Wyrok

  • Sąd nakazał pozwanemu zaniechania naruszania prawa z rejestracji wzoru wspólnotowego. Zakaz dotyczy importowania, oferowania, reklamowania i wprowadzania do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Powyższy nakaz odnosił się do “szczoteczek (pędzelków) do pobierania wymazów cytologicznych posiadających główkę oraz boczne ramiona, na których włoski są ułożone równolegle do trzonu i – pośrodku – usztywnioną część z włoskami ułożonymi prostopadle do niego”.

 

Uzasadnienie

  • Pędzelek importowany z Chin przez pozwanego, nie wywołuje na zorientowanym użytkowniku (np. lekarzu), odmiennego ogólnego wrażenia.
  • Z naruszeniem mamy do czynienia w każdym przypadku identyczności z wzorem wspólnotowym, a także jeżeli różnice występują jedynie w nieznaczących szczegółach. Bez znaczenia jest, że wzór pozwanego różni się od zarejestrowanego rysunku lub modelu pewną, nawet dużą liczbą szczegółów, jeśli mimo wszystko użytkownik uzna, iż w bezpośrednim porównaniu, są one do siebie podobne.
  • Sąd pominął chińskie dokumenty rejestracji, ponieważ prawo z nich wynikające ni tylko jest późniejsze (2009 r.), a ponadto nie obejmuje terytorium Unii Europejskiej.
  • Sąd nie zgodził się z twierdzeniem pozwanego jakoby wygląd przedmiotowego wzoru wynikał wyłącznie z pełnionych funkcji technicznych. Zauważono, że w tej dziedzinie swoboda twórcza nie jest nadmiernie ograniczona. Co jednak, najciekawsze sam pozwany na swojej stronie internetowej oferował produkty, które różniły się między sobą wyglądem.

 

W opisywanej przeze mnie sprawie, można mieć niemal pewność, że sporne szczoteczki powstały na skutek zbyt daleko idącej inspiracji chronionym wzorem. Nie ma tutaj zbiegu okoliczności. Za często spotykam się z takimi sytuacjami w mojej pracy zawodowej. Wiele firm, składa zamówienia u producentów z Chin, nie zastanawiając się nawet czy produkty nie łamią prawa. A to błąd!

Dostawca tak jak w omawianej sprawie, może zapewniać o pełnej legalności towarów. W jego kraju macierzystym na pewno, ale czy w Unii Europejskiej? Wiedza o tym zagrożeniu może uchronić cię od poważnych kłopotów.

I to ostatecznie na twoich barkach spoczywa obowiązek pełnego sprawdzenia zamawianego towaru.

 

Fot. 1: Steve Webel / Foter / CC BY-NC-ND

Mikołaj Lech

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/wzoryprzemyslowe-blog.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: