Skąd pomysł na Bubble Shoes?
W jednym z wywiadów (wyborcza.biz) Pani Karolina powiedziała:
Pomysł produkcji butów podsunęło mi życie. Objadałam się słodyczami. Cukierek w kształcie kolorowej kulki upadł na podłogę, zaczął się toczyć i zatrzymał się obok kapcia. Wyglądało to ciekawie. Do głowy przyszedł mi pomysł, że można byłoby spróbować produkować buty zdobione kolorowymi kulkami.
Wygrana w konkursie oraz dotacja unijna pozwoliły przekształcić świetny pomysł w realny biznes. Wynajęto i urządzono pracownię. Zatrudniono kilka studentek architektury i Akademii Sztuk Pięknych. Dlaczego akurat je? Buty tworzone są ręcznie przez 8- 12 godzin. A to wymaga przede wszystkim dobrych umiejętności manualnych.
Bąbelkowe buty w Urzędzie Patentowym
Przyglądając się temu oryginalnemu pomysłowi, wyczytałem, że projektantka zabezpieczyła swoje prawa w Urzędzie Patentowym. I faktycznie trafiłem na zarejestrowane wzory przemysłowe popularnych bąbelkowych butów.

Przyznam więc szczerze, że jestem pod wrażeniem decyzji bohaterki dzisiejszego wpisu. Nie tylko miała ciekawy pomysł na biznes, ale umiała go też dobrze sprzedać (wygrany konkurs). Dodatkowo, co nie jest powszechne, zaczęła myśleć o problemach, które mogą się pojawić w przyszłości.
Nie czekając na działania nieuczciwej konkurencji, zabezpieczyła prawa do kształtu swojego produktu. I zrobiła to w dobrym momencie. Jak bowiem pisałem tutaj, gdyby w stronę Urzędu Patentowego skierowała się zbyt późno, rejestracja wzorów nie miałaby sensu.
Co daje rejestracja wzorów przemysłowych?
Najprościej mówiąc, jeżeli jakiś producent wypuści na rynek obuwie podobne do zarejestrowanych wzorów Bubble Shoes dojdzie do naruszenia prawa. Nie chodzi więc o ochronę przed jawnym kopiowaniem, ale również przed samym wizualnym przybliżeniem się do wzorów. A jako, że taka ochrona może trwać do 25 lat, pomysłodawczyni dobrze zabezpieczyła swoje interesy.
Marka BUBBLE SHOES zgłoszona do ochrony jako znak towarowy
Zastrzeżenie firmowego logo ma wiele zalet. Jedna jest jednak według mnie najważniejsza. Jeżeli Urząd Patentowy przyzna Ci prawo ochronne, masz pewność, że nie łamiesz cudzych praw do nazwy. Oznacza to, że wysiłek jaki wkładasz w budowanie swojej firmy, nie pójdzie na marne. Z drugiej strony, dobra opinia o danej marce, rozlewa się na wszystkie produkty.
Odpowiedz sobie na jedno pytanie.
Zastanawiasz się nad tym, czy dany model telewizora SONY jest dobry technicznie czy nie?
Nazwa tej firmy kojarzy się z wysoką jakością. Nawet, jeżeli nie masz pewności co do niezawodności danego modelu, podświadomie czujesz, że technologicznie poniżej pewnego poziomu nie zejdzie.
A na taką opinię pracuje się latami.
Marka Bubble Shoes dopiero się tworzy. Ich wiodącym produktem na razie są bąbelkowe buty. Jednakże już teraz znajdziesz na ich stronie www różnego rodzaje ozdoby i akcesoria. Podejmując decyzję o zgłoszeniu znaku towarowego do Urzędu Patentowego, znów myślano perspektywicznie. Jeżeli w przyszłości, ktoś za bardzo zbliży się to tej marki, dostanie kolokwialnie mówiąc „po łapach”.
Wzory przemysłowe. Podsumowanie
Gdzieś usłyszałem świetne podsumowanie, dlaczego ludzie tak rzadko myślą na przód. Po prostu przyjęło się, że „nieszczęścia przydarzają się innym”. Ile osób myśli „mi to nie grozi”?
Warto jednak przystanąć na chwilę i zastanowić się nad zagrożeniami. Czy bezczynność nie narazi Twojej firmy na niebezpieczeństwo? Metod ochrony jest wiele, wszystkie wymagają jednak pewnych kroków prewencyjnych. Sprawdza się tutaj stara zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Właśnie dlatego uznałem, że marka BUBBLE SHOES to świetny przykład do naśladowania.
Fot. 1 i 2 – Baza UP RP
Zobacz również:
- Ile trwa rejestracja znaku towarowego? Wszystko, co musisz wiedzieć
- Jak korzystać z klasyfikacji nicejskiej? Tych 9 błędów unikaj!
- Znak towarowy czy wzór przemysłowy? Co wybrać?
- Jakie są opłaty za zastrzeżenie znaku towarowego?
- Czy 30% różnic pozwala obejść plagiat?
- Jak fantazyjna powinna być grafika opisowego znaku towarowego?
- Badanie znaku towarowego płatne vs. darmowe
- Co oznacza symbol TM przy logo?