Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
2 Gru

BUBBLE SHOES – czyli przykład zapobiegliwego przedsiębiorcy

Bubble Shoes to marka obuwia, którą stworzyła Karolina Skutela. Czym jej buty wyróżniają się na tle konkurencji? Składają się z tysięcy mięciutkich kuleczek ułożonych w najróżniejsze wzory. Ten oryginalny projekt zachwycił jury konkursu “Pomysł na biznes” organizowanego przez Gazetę Wyborczą i Raiffeisen Bank. Pani Karolina nie tylko wygrała główną nagrodę, ale podbiła również serca wielu Polek. Jej kolekcje rewelacyjnie się sprzedają.

 

Skąd pomysł na Bubble Shoes?

W jednym z wywiadów Pani Karolina powiedziała:

Pomysł produkcji butów podsunęło mi życie. Objadałam się słodyczami. Cukierek w kształcie kolorowej kulki upadł na podłogę, zaczął się toczyć i zatrzymał się obok kapcia. Wyglądało to ciekawie. Do głowy przyszedł mi pomysł, że można byłoby spróbować produkować buty zdobione kolorowymi kulkami

Wygrana w konkursie oraz dotacja unijna pozwoliły przekształcić świetny pomysł w realny biznes. Wynajęto i urządzono pracownię. Zatrudniono kilka studentek architektury i Akademii Sztuk Pięknych. Dlaczego akurat je? Buty tworzone są ręcznie przez 8- 12 godzin. A to wymaga przede wszystkim dobrych umiejętności manualnych.

 

Bąbelkowe buty w Urzędzie Patentowym.

Przyglądając się temu oryginalnemu pomysłowi, wyczytałem, że projektantka zabezpieczyła swoje prawa w Urzędzie Patentowym. I faktycznie trafiłem na zarejestrowane wzory przemysłowe popularnych bąbelkowych butów.

Wzory przemysłowe - BUBBLE SHOESPrzyznam więc szczerze, że jestem pod wrażeniem decyzji bohaterki dzisiejszego wpisu. Nie tylko miała ciekawy pomysł na biznes, ale umiała go też dobrze sprzedać (wygrany konkurs). Dodatkowo, co nie jest powszechne, zaczęła myśleć o problemach, które mogą się pojawić w przyszłości.

Nie czekając na działania nieuczciwej konkurencji, zabezpieczyła prawa do kształtu swojego produktu. I zrobiła to w dobrym momencie. Jak bowiem pisałem tutaj, gdyby w stronę Urzędu Patentowego skierowała się zbyt późno, rejestracja wzorów nie miałaby sensu.

Co daje taka ochrona?

Najprościej mówiąc jeżeli jakiś producent wypuści na rynek obuwie podobne do zarejestrowanych wzorów Bubble Shoes dojdzie do naruszenia prawa. Nie chodzi więc o ochronę przed jawnym kopiowaniem, ale również przed samym wizualnym przybliżeniem się do wzorów. A jako, że taka ochrona może trwać do 25 lat, pomysłodawczyni dobrze zabezpieczyła swoje interesy.

 

Marka BUBBLE SHOES zgłoszona do ochrony jako znak towarowy.

Zastrzeżenie firmowego logo ma wiele zalet. Jedna jest jednak  wg mnie najważniejsza. Jeżeli Urząd Patentowy przyzna ci prawo ochronne, masz pewność, że nie łamiesz cudzych praw do nazwy. Oznacza to, że wysiłek jaki wkładasz w budowanie swojej firmy, nie pójdzie na marne. Z drugiej strony, dobra opinia o danej marce, rozlewa się na wszystkie produkty.

Odpowiedz sobie na jedno pytanie.

Zastanawiasz się nad tym, czy dany model telewizora SONY jest dobry technicznie czy nie?

Nazwa tej firmy kojarzy się z wysoką jakością. Nawet jeżeli nie masz pewności co do niezawodności danego modelu, podświadomie czujesz, że technologicznie poniżej pewnego poziomu nie zejdzie.

A na taką opinię pracuje się latami.

BUBBLE SHOES - znak towarowyMarka Bubble Shoes dopiero się tworzy. Ich wiodącym produktem na razie są bąbelkowe buty. Jednakże już teraz znajdziesz na ich stronie www różnego rodzaje ozdoby i akcesowia. Podejmując decyzję o zgłoszeniu znaku towarowego do Urzędu Patentowego, znów myślano perspektywicznie. Jeżeli w przyszłości, ktoś za bardzo zbliży się to tej marki, dostanie kolokwialnie mówiąc “po łapach”.

 

Na koniec…

Gdzieś usłyszałem świetne podsumowanie, dlaczego ludzie tak rzadko myślą na przód. Po prostu przyjęło się, że “nieszczęścia przydarzają się innym“. Ile osób myśli “mi to nie grozi” ?

Warto jednak przystanąć na chwilę i zastanowić się nad zagrożeniami. Czy bezczynność nie narazi twojej firmy na niebezpieczeństwo? Metod ochrony jest wiele, wszystkie wymagają jednak pewnych kroków prewencyjnych. Sprawdza się tutaj stara zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Właśnie dlatego uznałem, że marka BUBBLE SHOES to świetny przykład do naśladowania.

 

Fot. 1 i 2Baza UP RP

Mikołaj Lech

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/wzoryprzemyslowe-blog.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: