Blog nagrodzony przez
Urząd Patentowy RP
Urząd Patentowy RP

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych dla przedsiębiorców.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Tworzę także

Włącz się do dyskusji

Panie Mikołaju.
Po przeczytaniu fragmentu dotyczącego miejsca wniesienia powództwa nasuwa się refleksja. W zasadzie wytoczenie powództwa w postępowaniu cywilnym według miejsca zamieszkania pozwanego jest zasadą.
Czy w przypadku wspólnotowych wzorów przemysłowych i znaków towarowych, nie ma możliwości wyboru właściwości sądu np. wg miejsca zgłoszenia. Jest chyba możliwość dokonania zgłoszenia przez nasz Urząd Patentowy? Byłaby to jakaś dodatkowa furtka, aby nie przenosić sprawy za granicę.
Prowadzenie nawet zwykłej sprawy cywilnej np. o zapłatę w Polsce przeciwko zagranicznemu kontrahentowi może rodzić komplikacje. A cóż dopiero jeśli pozwany pochodzi np. z innego kraju Unii Europejskiej i tam trzeba dochodzić swoich praw.
Pozdrawiam, 🙂
Wojtek

Witam Panie Wojciechu

Choć istnieje możliwość dokonania zgłoszenia wzoru do OHIM za pośrednictwem polskiego Urzędu Patentowego, to skutki jakie to wywołuje są identyczne ze zgłoszeniem bezpośrednim. Furtka o której Pan wspomina nie będzie więc tutaj miała miejsca.

Zgodzę się, że jeżeli dochodzenie roszczeń wykracza poza granice naszego kraju, to pojawiają się utrudnienia. Można jednak wtedy skorzystać z usług miejscowego pełnomocnika i to zawsze zalecamy.

Zwyczaje jakie panują w niektórych krajach bywają zaskakujące. Np. w Rumunii dowiedzieliśmy się, że w sądzie dobrze widziane są pieczątki na dokumentach urzędowych. I jak tu taką pieczątkę zdobyć jeżeli OHIM wydaje świadectwo wzoru w postaci elektronicznej 🙂

Pozdrawiam

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410